یادداشت
سال 1982میلادی به ابتکار کشورهای گروه جی7سازوکار ویژه اقدام مالی بجهت بررسی وضعیت قوانین مبارزه با پولشویی دربازارهای مالی جهان راه اندازی شد تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.
بررسی ابعاد مختلف فعالیت‌های اقتصادی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که همین امروز نیز چین قدرت نخست جهان است و تنها به چند سال زمان برای پذیرش نهایی این موضوع از سوی سایر کشورها نیاز دارد.
توانمندسازى احاد جامعه در راستاى تحقق عدالت اجتماعى اسلامى موضوعی مهم بوده که همواره باید مدنظر دولتمردان قرار ‏داشته باشد، این در حالی است باید مقاوم سازى اقتصاد را با پیش نیازى مهم در قالب مقاوم سازى و اصلاح ساختارهاى ‏اقتصادى، اجتماعى و خدماتى در بسترى هوشمند مدنظر داشت، آنچه که پروفسور «محمد شریف ملک‌زاده»
گفتگو
بیماری کرونا در عین درد و رنجی که به ارمغان آورده، گویا دل‌ها را به یکدیگر نزدیک، قلب‌ها را مهربان‌تر و فاصله‌ها را کم‌تر کرده است، روزهای کرونایی در کنار قلب‌های مهربان قابل تحمل‌تر است و اکنون با رسیدن ایام محرم، عاشورا و تاسوعا، قلب‌های شکسته را به وضوح می‌توان در پشت ماسک‌ها دید و گریست.
‏مدیرعامل گروه فولاد مبارکه خبر داد:
علیرغم اینکه در سال ۱۳۹۸ گروه فولاد مبارکه همانند سایر فولادسازان کشور با مشکلات تحریم و عدم تخصیص سنگ آهن کافی مواجه بود، اما مدیریت و کارکنان تمامی شرکتهای زیرمجموعه و نواحی داخلی شرکت با تلاش همه جانبه و قابل تقدیر خود توانستند بر راهبرد «رونق تولید» جامۀ عمل بپوشانند و با عزمی استوارتر، در نخستین روزهای سال ۱۳۹۹ که از سوی مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید» نام گذاری شده است، در بسیاری از بخش ها به موفقیت های جدیدی دست یابند.
مقالات
محسن چمن آرا رئیس کمیسیون احداث، خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران
بیش از 10 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و پیش‌بینی‌ها حاکی از تداوم این ویروس حداقل تا پاییز 1400 است.
ظریف: کشورهای اروپایی در نشست وین سازنده ظاهر شوند
وزیر امور خارجه در گفت و گوی تلفنی با همتای انگلیسی خود، از کشورهای اروپایی عضو برجام خواست تا ضمن احترام به تعهدات برجامی شان، در نشست وین سازنده ظاهر شوند.
حسین دهقان: بایدن درباره ایران در حال اتلاف وقت است
حسین دهقان وزیر دفاع سابق ایران با بیان اینکه دولت جو بایدن در حال اتلاف وقت و از دست دادن فرصت‌هاست، بر لزوم بازگشت واشنگتن به برجام و برداشتن همه تحریم‌ها تاکید کرد.
دولت مکلف است مطابق قانون مصوب مجلس با برجام برخورد کند
سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت و سازمان انرژی اتمی مکلف است تا مطابق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریمها در خصوص برجام عمل کند و هیچ گونه مذاکره ای بین ایران و آمریکا در این مقطع صورت نخواهد گرفت.
آمریکا تا پایان کامل تحریم‌ها در مذاکرات ۱+۵ حضور نخواهد داشت
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: تا زمان پایان کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی آن از سوی جمهوری اسلامی ایران، ایران به تعهدات خود باز نخواهد گشت و آمریکا در مذاکرات ۵ به علاوه یک حضور نخواهد داشت.
تخصیص ۳۰ هزار میلیارد ریال برای احداث مجتمع های اداری
نمایندگان مجلس به دستگاههای اجرائی قوه مجریه اجازه دادند در شهرستان‌ها با پیشنهاد استاندار در سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال نسبت به معاوضه املاک و اموال غیرمنقول شهرداری‌ها برای احداث مجتمع‌های اداری اقدام کند.
دستگاه‌های اجرایی مکلف به همکاری با کارگروه تنظیم بازار هستند
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی مکلف به همکاری با کارگروه تنظیم بازار هستند، گفت: با روحیه برادرانه و با انسجام و وحدت اجازه ندهیم فشار مضاعف بر مردم تحمیل شود.
ترمز مجلس بر شکاف دستمزدی
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، از وجود لایه های خطرناکی از بحران‌های اجتماعی و امنیتی در لایحه دولت برای بودجه 1400 صحبت کرد و به بیان راه حل های مدنظر نمایندگان برای کاهش این آسیب ها و بحران‌ها پرداخت. وی معقد است، در شرایط فعلی و با برقراری تحریم‌ها، اجرای خواسته‌های گروه اقدام مالی، حیات اقتصادی کشور را سخت‌تر می‌کند.
معاهده ۲۰ ساله؛ نقطه عطف روابط تهران - مسکو
روز جمعه ۲۲ اسفند مطابق با ۱۲ مارس، معاهده «اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه» ۲۰ ساله شد؛ معاهده ای که دستگاه‌های دیپلماسی دو طرف در بیانیه های جداگانه و همزمان آن را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمردند.
ابلاغ مصوبه فوق‌‎العاده سختی کار کارمندان صنعت آب وبرق
معاون اول رییس جمهوری تصویب‌نامه مربوط به تعیین تکلیف و پرداخت فوق‌العاده سختی کار کارمندان صنعت آب و برق را برای اجرا به سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت نیرو ابلاغ کرد.
معرفی فرایند «بازنگری در مخارج دولت»
مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به معرفی فرایند «بازنگری در مخارج دولت» پرداخت.