آخرین اخبار
کد خبر: ۴۹۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک کارشناس روابط بین الملل:
یک کارشناس روابط بین الملل تاکید کرد: دولت چین به واسطه قدرتی که در بسیج عمومی دارد در مقابله با بحران‌ کرونا بهتر عمل کرد.

به گزارش شروع آنلاین، دکتر احسان رازانی، کارشناس روابط بین الملل و مسائل شرق آسیا، با اشاره به اینکه چین توانسته  در همه عرصه‌ها از جمله در حوزه نظامی جایگاه نخست را در دنیا به دست بگیرد و ایالات متحده را پشت سر بگذارد گفت: همین قدرت در حال ظهور خودش به یکی از چالش‌های مهم ایالات متحده در سیاست بین‌الملل تبدیل شده است.
این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: نقش دولت و موضوع توسعه از بالا که به‌عنوان یک الگو برای بسیاری از کشورهای جهان مطرح شده و الگوی توسعه چینی در بسیاری از محافل سیاسی و اقتصادی کشورهای در حال توسعه امروز قدرت گرفته، جان گرفته و در موردش بحث شکل می‌گیرد، نشان می‌دهد که این ارتباط بین یک دولت مقتدر و کارآمد، ولو این‌که این دولت از آن شاخص‌های غربی مربوط به سیاست و حکومت بهره‌گیری نکرده باشد، بسیار مورد اقبال و توجه قرار گرفته است.
رازانی با اشاره به همراهی مردم و حاکمیت چین برای غلبه به کرونا ادامه داد : جامعه چینی یک جامعه یک میلیارد و 450 میلیون نفری است و کنترل چنین جامعه‌ای از عهده هر دولتی برنمی‌آید و به نظر می‌رسد تمرکزگرایی سیاسی یک الگوی ویژه‌ای را برای مدیریت‌کردن چنین جامعه‌ای در پیش گرفته است. 
این استادیار روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت: یکی از شاخصه های کشور  چین، قدرتمند ظاهر شدن در برابر اپیدمی کرونا است. این کشور نه تنها در برابر این ویروس مقتدرانه عمل کرد بلکه اجازه نداد اقتصاد این کشور هم سقوط کند. 
احسان رازانی  با بیان اینکه از نوامبر 2019 تا جولای 2021 چین با ثبت 93 هزار ابتلا و 4700 مرگ و میر به‌عنوان یکی از کشورهای با کارنامه موفق در کنترل این بیماری عمل کرده، تصریح کرد: اتحادیه اروپا، آمریکا و روسیه که مجموعا جمعیتشان از جمعیت چین هم کمتر است، وضعیت ابتلا و مرگ و میر در آن‌ها بسیار متفاوت و در جایگاه نخست جدول ثبت جهانی این اپیدمی قرار گرفته است.
این  کارشناس روابط بین الملل و مسائل شرق آسیا گفت :این موضوع  وقتی جالب است که ما دقت کنیم چین یک میلیارد و 450 میلیون جمعیت را در خود جا داده و ابتلای 93 هزار نفری و مرگ 4700 نفر از شهروندان چینی رقم قابل توجهی در این بحران به حساب نمی‌آید. 
رازانی در پایان به این موضوع تاکید کرد که دولت مقتدر  چین در مقایسه با دولتهای دموکراتیک غربی به واسطه قدرتی که در بسیج عمومی دارد و همینطور در سیستم تصمیم‌گیری چالاک‌ترست، در مقابله با بحران‌ها بهتر عمل می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: