آخرین اخبار
کد خبر: ۴۹۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
افغانستان ، سرزمین رازآلود ماجراهای ناتمام که آتش جنگ افروزی در آن پایانی ندارد. و بیشترین قرابت فرهنگی و مرز مشترک را با ایران دارد. با پایان اشغال باز با نا آرامی های داخلی به سوی اشغال دیگری می رود. توسط شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ تا فروپاشی و سقوط دولت پیش رفت و باعث درگیری های داخلی ، خشونت ها و تاخت و تاز های خسارات بار شد که بمدت بیش از دو دهه طول کشید.


نورالدین عبدالله پور
روزنامه نگار 


مجاهدین افغان از دل این اشغال گری ها به وجود آمد و با مسلح کردن مردم به مقابله با اشغال گران برخاست . خروج روسیه سابق به پایان نرسیده بود که القاعده ظهور کرد و در خلا قدرت متمرکز مرکزی بار دیگر شاهد نزاع و جنگ های داخلی شد . حادثه ۱۱ سپتامبر در امریکا ، دوباره افغانستان را به کانون توجهات جهانی برگرداند و با هدف مقابله جدی با گروه تروریستی القاعده خشونت ، نا امنی افغانستان را فرا گرفت و گروه طالبان که به بخش های از افغانستان مسلط شده بود دوباره جان گرفت و وقتی که ترامپ ایران را تحریم کرد فرصت داد تا این گروه افراطی با بازیابی مجدد خود در افغانستان پیشروی کند. آمریکا  رهبران طالبان را از لیست سیاه خارج کرد. اما وقتی بایدن بر سر کار آمد سیاست سابق را کنار گذاشت و با خروج کامل آمریکا و قدرت گیری دوباره موجی از خشونت های افراطی طالبان 
 از سر گرفته شد.
در این شرایط حساس دولت بر سرکار آمده افغانستان نیز بیشتر وابسته آمریکا شد و به جای تقویت توان داخلی ، اصلاح امور ، برقراری روابط مناسب و سازنده با همسایگان به سمت و سویی آمریکا گرایش پیدا کرد و این باعث شکاف عمیق فرقه گرایی، بی اعتمادی و نارضایتی های داخلی شد. در چنین وضعیت دشوار طالبان روز به روز نقش پررنگ تری در حیات سیاسی افغانستان ایفا و با تصرف بخش های مختلف،  تضعیف دولت رسمی و قانونی را در پیش گرفت و درگیرهای سخت میان نیروهای دولت افغانستان و طالبان در شهرها در گرفت و با این روند دوباره شرایط پیچیده ای در نزاع ها و درگیری های داخلی روی داد. 
و طالبان به عنوان یک جنبش مذهبی افراطی تندرو با قدرت گرفتن دوباره تنش های قومی بیشتری در افغانستان رو به التهاب رفت. و این تحولات و بی ثباتی برای ایران بعنوان کشور همسایه نمی تواند خوشایند باشد . اگرچه در این میان عده ای همسو و مدافع طالبان در داخل قلم به تطهیر براشته و طالبان ضد توسعه انسان کش را ستایش و تغیر یافته جلوه دادند و بی پروا در پی به رسمیت بخشیدن به طالبان بعنوان جنبش اصیل منطقه فعال شدند که با واکنش های متفاوتی هم همراه بوده است . 
هم اکنون طالبانی های جنگجو با قدرت نمایی و اسلحه بدست به پشت مرزهای پر منفذ مشترک با ایران رسیده اند و در وهله اول تمامی تبادلات تجاری و اقتصادی دو طرفه به نوعی متوقف شده و آینده نامشخصی هم دارد و با تسلط کامل طالبانسیم سرنوشت صادرات به افغانستان بعنوان یکی از مهم ترین کانون های تجاری بازرگانی و ظرفیت های این بازار در حول و حوش ۴ میلیارد دلاری متوقف و فعلا باید از دست رفته دانست تا در آینده  مشخص و رو به بهبود رود که عوارض منفی بر اقتصاد تجارت ایران دارد.
از سویی دیگر با تهدید امنیت ، نبود آرامش زندگی و تشدید ناامنی ها باید از این پس شاهد هجوم دوباره هزاران هزار افغانی بی پناه خسته از زندگی ملال انگیز پرمخاطره برای در امان ماندن از دست طالبان و فقیر تر شدن مردم به ایران باشیم .
لازم به یادآوری است به نقل از سهیل شاهین سخنگوی طالبان هم اکنون ۸۵ درصد کشور افغانستان را تحت کنترل دارند و در طول هفته های گذشته در مرزهای ایران پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشتند و با اشغال شهر به شهر در صدد تصرفات دولت مرکزی هستند.
البته بیشتر رسانه های ایران از ابتدا از اوج گیری پیشرفت نظامی طالبان و شبح بازگشت پرقدرت این گروه ارتجاعی به قدرت ابراز نگرانی کرده اند.
کشتار هزاران شهروند مزار شریف در اوت ۱۹۹۸ در کنار ۱۱ شهروند ایرانی تنها یکی از جنایات جنگجویان طالبان در داخل افغانستان است و بستن دریچه های سد کجکی روی رود هیرمند که میزان ورودی آب به ایران را در دوره خشکسالی بشدت کاهش داد و باعث نابودی اقلیم ، کشاورزی و زیست بوم دریاچه هامون شد . از دیگر اقدامات خصمانه طالبان در گذشته نه چندان دور است که از حافظه ها پاک نمی شود .
کوتاه سخن اینکه با صلح طلب نشان دادن طالبان انسان کش نباید از افزایش  ناامنی ها نگران نبود چون این گروهک افراطی اسلام گرا و غیر قابل اعتماد شاید در مقابل ایران قرار گیرد نه در کنار ایران! که در برآیند کلی و  به ضرورت نیاز به همبستگی ، صلح و گفتگو با همگرایی منطقه ای منسجم تر را 
می طلبد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: