کد خبر: ۴۹۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بدون شک همه بر این باورند که زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور می‌توانند نقش سازنده ای را در جامعه ایفا کنند و به جرأت می‌توان گفت بدون مشارکت زنان، جامعه، نه تنها به بالندگی لازم نخواهد رسید بلکه توسعه و سازندگی و اقتصاد پویا نیز معانی کم رنگ تری به خود می گیرند.
  
 اگر بپذیریم در کشورهای پیشرفته مسئولیت شغلی زنان پررنگ تر و حضورشان جدی تر شده است و آنان را باید باعث افزایش درآمد خانواده و اثر گذار در مشارکت های اقتصادی, سیاسی و فرهنگی دانست.
 زنان رکن اساسی و از الزامات شاخصه های بهبود و توسعه جامعه اند لاکن واقعیت امر نشان می دهد علی‌رغم تمام تلاشها، نقش آفرینی ها، مهارت ها و تاسیس نهادهای رنگارنگ زنان از فقر اقتصادی اجتماعی و فرهنگی در رنج به سر می برند .
و به بسیاری از حقوق اجتماعی خود دست نیافته اند و این توجه را باید داشت تا این نیم کل جامعه توانمند سازی شده و با مهارت آموزی و سرمایه‌گذاری بر توانایی های شان، به طور مستقیم و غیر مستقیم در رشد سیاسی و اجتماعی کشور مشارکت کنند.
 در جریان مناظرات انتخاباتی گذشته و همچنین انتخابات دوره های پیشین محور اکثر بحث ها و مناظرات حضور زنان و استفاده از قابلیت آنان در جریان حاکمیت بوده است و حتی به عینه مشاهده کردیم که  نامزدان محترم سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفتمان خود در باب بانوان گاها از یکدیگر سبقت می گرفتند و این برای مردانی که حضور زنان را بر نمی تابید ند و شکاف جنسیتی عمیقی را ایجاد کرده بودند. رسیدن به یک باورمندی و رشد اجتماعی است.  
ایران اسلامی با حضور زنان در جایگاه‌های مختلف به بالندگی بیشماری دست یافته است. اما کماکان زنان در عرصه های سیاست و اقتصاد نقشی دست و پا شکسته دارند. این شرایط با توجه به موقعیت زنان کشور ما که فارغ التحصیلان و متخصصان جامعه اند، تناسب چندانی ندارد.
 چند هفته‌ی دیگر رئیس جمهور منتخب بر مسند قانونی خود در پاستور می نشیند. زنان در انتظارند تا  ببینند رئیس جمهور محترم مطالبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این دسته بزرگ از جامعه را چگونه پاسخ خواهند داد. در دولت تدبیر و امید با تمام کاستی ها و موفقیت هایش. در حوزه زنان فعالیت های خوبی انجام شده است که ادامه راه و مدیریت فراگیر تری  را می طلبد. اگرچه زنان کارآفرین، زنان سرپرست خانواده و  و زنان فعال در عرصه سیاسی و ... همگی در حیطه فعالیت خود با مشکلاتی  دست و پنجه نرم می‌کنند اما مطالبات آنها شایدغیر از نوع حضور در ورزشگاه ها و دوچرخه سواری آزاد، حضور تاثیر گذارو عاملیت مند در تمام ارکان اجتماعی هم باشد.  
 
امروزه زنان، سختی های بیشماری را تحمل می‌کنند اما آموخته اند که در تمام عرصه ها از خود احقاق حق کنند و دوگانگی تفکر زن در آشپزخانه و زن در محیط کار را از بین برده اند. نهاد خانواده با مادرانی که آگاه، فعال و توانمند رشد نموده اند استوارتر و پرکار کرد تر می شود. جامعه تندرست و پایدار و جوامع به هنجار جوامعی هستند که اصالت استقلال جنسیتی را پذیرفته و مشارکت بانوان را جدیت بخشیده‌اند.
 امیدواریم هشتمین  رئیس جمهور اسلامی ایران با افزایش مشارکت  زنان در کابینه و انتخاب زنان توانمند، راستگویی، فعال و حق طلب  در معاونت‌های مختلف بانوان نهاد ریاست جمهوری انگیزه‌های بلوغ فکری سیاسی و فرهنگی و اقتصادی زنان را افزایش دهند و راهی که هموار شده است را به خوبی طی نمایند.
 ام لیلا تاجداری  صاحب امتیاز و مدیر مسئول
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: