کد خبر: ۴۹۰۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اردکانیان خبر داد:
وزیر نیرو گفت: درحالی که در بخش آب روستایی پیش از فعالیت دولت تدبیر و امید فقط یک میلیون نفر به آب پایدار دسترسی داشتند، در این دولت ۹ میلیون نفر به این جمعیت اضافه شد.

به گزارش شروع آنلاین، «رضا اردکانیان» امروز (پنجشنبه) در دهمین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و افتتاح چهار پروژه صنعت آب و برق در سه استان هرمزگان، ایلام و کرمانشاه با حضور رییس‌جمهوری افزود: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، به‌طور متوسط هر هفته ۳۰ روستا به شبکه آب سالم و پایدار متصل شد.

وی بیان‌ داشت: در این دولت به‌طور متوسط هر ۲ ماه یک بار یک تصفیه‌خانه آب و هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره برداری رسید.

اردکانیان ادامه‌ داد: در ۴۲ سال پس از پیروزی انقلاب، ۵۶ سد مخزنی در مناطق مرزی کشور روی رودخانه یا در حوضه آبریز مشترک به بهره برداری رسید که از این تعداد، نیمی در دولت تدبیر و امید مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی خاطرنشان‌کرد:‌ در روز جاری ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در منطق گرمسیری در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره برداری می‌رسد و در این دولت تاکنون ۳۴۵ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی (متوسط هر ماه سه هزار و ۵۰۰ هکتار) به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به برنامه‌های افتتاحی در بخش برق، گفت: امروز نیروگاه گازی کلاس F «هنگام» در بندرعباس به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به بهره‌برداری می‌رسد، این نوع نیروگاه گازی از جمله با راندمان‌ترین نیروگاه‌هاست که در سیکل‌ترکیبی می‌تواند بازدهی را به ۵۸ درصد برساند.

وی همچنین با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه بزرگ نیروگاه سیریک، بیان‌داشت: در این دولت ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است.
اردکانیان ادامه‌داد: در طول برنامه ششم توسعه از سال ۹۶ تاکنون ۳۱ واحد نیروگاهی به ظرفیت ۱۵ هزار مگاوات آغاز به کار کرد که سه‌هزار و ۱۸۵ مگاوات آن در این دولت به بهره‌برداری رسید.

وی اظهار داشت: ۱۲ واحد دیگر به ظرفیت چهار هزار و ۸۳۵ مگاوات، مرحله آماده‌سازی سایت را می‌گذرانند.

این عضو کابینه دولت، همچنین از برنامه‌ریزی برای در اختیار قرار دادن ۲۰ هزار مولد خورشیدی به عشایر کوچنده تا پایان سال خبر داد و گفت: بر اساس تسهیلات قانون بودجه، برنامه به‌سازی شبکه برق روستایی در دستور کار است که امسال شبکه برق ۱۰ هزار روستا در رهمین راستا به‌سازی می‌شود.

وی درخصوص نیروگاه سیریک گفت: سیریک نخستین پروژه بزرگی است که با استفاده از وام دولتی فدراسیون روسیه  به بهره برداری می‌رسد که استفاده از این وام از چند سال پیش با مجوز مجلس در مسیر استفاده قرار گرفت، اما به دلیل بروکراسی پیچیده در هر دو کشور با مشکلات فنی و اجرایی مواجه شد.

اردکانیان خاطرنشان‌کرد: سال گذشته در چارچوب فعالیت کمیسیون مشترک دو کشور، ضمانت‌نامه بانکی این پروژه صادر شد که یک‌هزار و ۴۰۰ مگاوات برق را برای کمک به پایداری شبکه برق در جنوب و شرق کشور تولید می‌کند.

وی یبان‌داشت: از آنجایی که این نیروگاه در مجاورت دریا قرار دارد، امکان استفاده از سوخت جایگزین را داراست، یعنی در صورت لزوم تا ۲.۳ میلیون مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی به دنبال خواهد داشت که از نظر رونق فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال‌زایی دارای اهمیت است.

وزیر نیرو در خاتمه ابراز امیدواری کرد: در فرصت ۴۰ ماه از امروز، هر چهار واحد این نیروگاه یکی پس از دیگری به بهره برداری برسند.

به گزارش ایرنا، سومین مرحله پویش هر هفته #الف ب-ایران که از نیمه دوم سال ۹۸ مرحله نخست آن آغاز شده بود امسال و در آخرین سال کاری دولت تدبیر و امید پیگیری شد.
این مرحله از ابتدای امسال تاکنون هر هفته شاهد افتتاح طرح‌های متعدد در صنعت آب و برق بوده است.

در نیمه دوم سال ۹۸، تعداد ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومانی به ثمر رسید که آخرین پروژه‌ها در ۲۰ اسفند همان سال افتتاح شد.

سال ۹۹ نیز این پویش با ابعاد بزرگتری شروع و در ابتدای سال اعلام شد ۲۵۰ طرح با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان افتتاح می‌شود، اما با استقبالی که به وجود آمد و ظرفیتی که تا پایان سال وجود داشت، تعداد ۳۰۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد تومان به ثمر رسید.

از جمله این طرح‌ها ۱۴ سد بزرگ مخزنی، ۱۴ نیروگاه، ۳۰ نیروگاه مقیاس‌کوچک، ۲۵ نیروگاه تجدیدپذیر، ۹ تصفیه‌خانه آب، ۱۳ تصفیه‌خانه فاضلاب و آب‌رسانی پایدار به یک‌هزار و ۶۵۰ روستای کشور قابل اشاره است.

در هفتاد و یکمین هفته افتتاح طرح های ملی و دهمین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، چهار پروژه در سه استان ایلام، کرمانشاه و هرمزگان به بهره برداری رسید.همچنین عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخاری یک‌هزار و ۴۰۰ مگاواتی سیریک در استان هرمزگان نیز آغاز شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: