آخرین اخبار
کد خبر: ۴۸۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
برای اولین بار در ایران و با موفقیت انجام شد
عملیات آزمایشی مقاومت سازه‌ خشتی بهسازی‌شده در برابر زلزله با شیوه بارگذاری دینامیکی به وسیله سامانه لرزاننده به سقف و دیوارها، برای نخستین بار در ایران با موفقیت در یکی از خانه‌های قدیمی کاشان انجام شد.
به گزارش شروع آنلاین،به نقل از سرپرست این عملیات آزمایشی در گفتگویی با شروع با بیان اینکه ساختمان‌های تاریخی به لطف درک و فهم معماران گذشته ایرانی بسیار خوب اجرا شده است، بیان کرد: سوی دیگر واقعیت این است که تاب و توان این سازه‌ها در برابر بارهای دینامیکی یا بارهای لرزه‌ای ناشی از زلزله‌ آنقدر زیاد نیست؛ بنابراین یکی از دغدغه‌های جامعه مهندسی کشور یافتن راه‌هایی برای مقاوم سازی ساختمان‌های تاریخی خشتی در برابر زلزله است که به آن بهسازی لرزه‌ای می‌گویند.

دکتر سید علی ثابت وجود کارهای علمی متعدد در بخش‌های نظری و عملی برای بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های سنگی، چوبی، آجری و… را متذکر شد و اذعان کرد: به طور جد می‌توان گفت که هنوز برای مقاوم‌سازی بناهای خشتی در مقابل زلزله کار نظری و کار عملی خاصی در دنیا انجام نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان با اشاره به اینکه آزمایش انجام‌شده بخشی از روند پایان‌نامه آقای امید مهتری، دانشجوی ارشد رشته عمران دانشگاه آزاد است، عنوان کرد: در ابتدای این آزمایش که در مقیاس یک بنای واقعی صورت گرفت، بارگذاری دینامیکی بر سازه خشتیِ قوسیِ یک طبقه که بهسازی در آن صورت نگرفته است اعمال و در پی خراب شدن سقف، عدم مقاومت بنا در برابر زلزله عیان شد.

ثابت ادامه داد: در مرحله دوم، سازه خشتی قوسی دیگری مشابه با سازه قبلی انتخاب شد و با اقدامات فنی، بهسازی لرزه‌ای پیشنهادی پروژه انجام شد. سپس امروز بارگذاری دینامیکی هارمونیک با فرکانس متغیر در سه مرحله اعمال شد که زمان این بارگذاری در مرحله سوم به بیش از ۶۰ ثانیه رسید و خوشبختانه جز چند ترک ریز و محدود که از نظر علم مهندسی پذیرفته است، آسیبی به سازه وارد نیامد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: