آخرین اخبار
کد خبر: ۴۸۴۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اتحادیه اروپا به طور رسمی علیه انگلیس اقامه دعوا کرد
اتحادیه اروپا در پی بالاگرفتن اختلافات بر سر کنترل مرزی با ایرلند شمالی، علیه دولت محافظه کار بوریس جانسون شکایت کرد.اتحادیه اروپا دولت جانسون را به نقض قوانین بین‌المللی در اجرای توافق برگزیت متهم کرده است.


به گزارش شروع آنلاین  این برای دومین بار در شش ماه گذشته است که اتحادیه اروپا دولت لندن را به نقض برگزیت متهم کرده است.اگر این پرونده به دیوان دادگستری اروپا کشیده شود، می‌تواند به جریمه نقدی و تحریم تجارت با انگلیس منجر شود.اتحادیه اروپا مدعیست که انگلیس به تعهد 'حسن نیت' پیش بینی شده در توافقنامه برگزیت عمل نکرده و مقررات واردات کالاهای انگلیس به ایرلند شمالی را به صورت یک طرفه تا اکتبر (مهر ماه) تمدید کرده است. اتحادیه اروپا این مورد را نقض پیمان برگزیت می داند.در توافق برگزیت، یک تبصره (پروتکل) برای ایرلند شمالی به منظور جلوگیری از ضرورت کنترل مرزها بین انگلیس و کشور ایرلند به عنوان عضو اتحادیه اروپا، در نظر گرفته شده است. مقامات اروپایی نگران هستند که این مسئله منجر به شعله ور شدن درگیری خونین با ایرلند شمالی شود. بنابراین کنترل ها باید بین ایرلند شمالی و انگلیس انجام شود.کمیسیون اروپا هم زمان با اقامه دعوا علیه دولت لندن، تخلفات انگلیس را در نامه ای به لرد فراست مشاور بوریس جانسون در امور برگزیت شرح داده و خواستار جبران آن شده است.به گزارش گاردین، اتحادیه اروپا امیدوار است که این مساله از طریق مذاکره در چارچوب کمیته تحصصی ایرلند شمالی حل و فصل شود.پس از همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دولت این کشور اعلام کرد در ۲۹ مارس ۲۰۱۷ رویه رسمی برای خروج را آغاز خواهد کرد. در نهایت انگلیس روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) پس از ۴ دهه عضویت از اتحادیه اروپا جدا شد.نا گفته نماند سران اتحادیه اروپا دی ماه سال جاری  توافق تجاری انجام شده میان این اتحادیه و انگلیس را امضا کردند .درآن زمان  اسپوتنیک در خبری فوری اعلام کرد سران اتحادیه اروپا توافق تجاری انجام شده میان این اتحادیه و انگلیس در خصوص شرایط مبادلات اقتصادی در دوران پسا برگزیت را امضا کردند.این توافقنامه به امضای «اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا و «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا رسید. همچنین   «سباستین فیشر» سخنگوی ریاست اتحادیه اروپا با انتشار پیامی اعلام کرد که ۲۷ کشور عضو این اتحادیه، به اتفاق آرا با «درخواست موقت» توافق تجاری با بریتانیا موافقت کرده‌اند تا امکان اجرایی شدن آن فراهم شود.پس از نزدیک به یک سال کشمکش، انگلیس و اتحادیه اروپا سرانجام روز ۲۴ دسامبر (۴ دی) به توافقی تاریخی درباره مقررات حاکم بر روابط بین خود پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه، موسوم به برگزیت، دست یافتند.از آن‌جا که مهلت دوره انتقالی برای دستیابی به توافق تجاری بین دو طرف تا ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) امسال تعیین شده بود، فرصت بسیار اندکی برای تصویب کامل توافق باقی ماند.توافق یاد شده به طرفین امکان تجارت بدون تعرفه کالا را می‌دهد و همچنین همکاری‌های نزدیک پلیس و نهادهای قضائی را ممکن می‌کند.انگلیس با سپری کردن دوره انتقالی ۱۱ ماهه، سرانجام از روز یکم ژانویه ۲۰۲۱ از اتحادیه گمرکی و بازار واحد اروپایی خارج خواهد شد.
معترضان در لندن 
گروهی موسوم به «StandUpX» این در حالی است که از روز یکشنبه در لندن در اعتراض به تدابیر دولت انگلیس برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تظاهرات کردند. این گروه معترض به‌رغم ممنوعیت تجمع بیش از 6 نفر در چارچوب تدابیر کرونایی از هاید پارک تا میدان ترافالگار راه‌پیمایی کردند.پلیس لندن هنگام عبور این معترضان از مقابل مقر نخست‌وزیری انگلیس تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرد. معترضان با حمل پلاکارهای حاوی مضامین «قبول نمی‌کنیم»، «فریب کووید-19» و «دولت دروغ می‌گوید» خواهان لغو محدودیت‌های کرونایی شدند.نیروهای امنیتی ابتدا از معترضان خواستند تا متفرق شوند؛ سپس برخی از آنها را که به این اخطار گوش ندادند، دستگیر کردند.معترضان در پی مداخله نیروهای امنیتی متفرق شدند، برخی از آنها نیز پل وست‌مینستر در کنار پارلمان انگلیس را برای تردد خودروها مسدود کردند. نیروهای امنیتی نیز چند نفر از آنها را دستگیر کردند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: