کد خبر: ۴۸۴۷۰
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دلایل نگرانی از کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی با آغاز سفرهای نوروزی در گفتگوی «شروع» با متخصص بیماریهای عفونی تأکید شد ؛
اخبار متناقص درباره سفرهای نوروزی بسیاری‌ را سردرگم کرده؛ زیرا عده‌ای مردم را به سفر نرفتن توصیه می‌کنند و عده‌ای نیز سفر با رعایت شیوه نامه بهداشتی را توصیه می‌کنند.


به گزارش شروع آنلاین در این روزهای کرونایی پایان سال مردم در اماواگرهای سفر مانده‌اند تا با توجه به توصیه‌های کرونایی تصمیم‌ بگیرند.اما صاحبنظران و مقامات وزارت بهداشت بر نرفتن سفر تأکید دارند چراکه با سفر هر خانواده هرچند سالم و بدون ناقل به کرونا احتمال جابجایی این بیماری چند برابراست . سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در هفته گذشته رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته و این نگران کننده است.سیما سادات لاری، افزود: مرگ و میر به علت کرونا در ۵۰ درصد استان‌های کشور صفر و این به دلیل افزایش شناسایی بیماران و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از طرف مردم و اصناف و همچنین اجرای طرح‌هایی مانند طرح شهید سلیمانی است.سخنگوی وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که شرایط کرونایی کشور شکننده است، گفت: نگران تعطیلات نوروز و سفرها هستیم.وی ادامه داد: از مردم می‌خواهیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و سفر نروند تا دچار خیز جدید بیماری نشویم.لاری گفت: نوسان مرگ و میر به علت کرونا در حال حاضر به علت فوتی‌هایی است که در خوزستان رخ می‌دهد و حتی استان‌های همجوار مثل کهگیلویه و بویراحمد هم در خطر هستند و شنبه هفته جاری مشاهده کردیم که گچساران هم دچار وضعیت قرمز شد.وی اظهار کرد: وزارت بهداشت در زمینه محدودیت‌ها پیشنهاد دهنده است، اما تصمیم نهایی را ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ می‌کند. پیشنهاد وزارت بهداشت این است که مردم در ایام نوروز سفر نروند و مباحثی مانند قرنطینه بیماران جدی گرفته شود. محدودیت‌ها و جریمه‌ها بر اساس رنگ بندی شهرها اگر جدی گرفته شده و نظارت‌ها بیشتر باشد، وضعیت شهرهایی مانند تهران هم بهتر خواهد شد.
ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دیروز فهرست وضعیت نهایی شهرها اعلام شد، ولی خبر این است که رنگ بسیاری از شهرها زرد است و اگر مردم بخواهند سفر بروند، کسی نمی‌تواند جلوی آنها را بگیرد، اما از ابتدا گفتیم که ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود. علیرضا رییسی روز دوشنبه در مراسم اختتامیه رویداد «کرونا روایت» که در برج میلاد تهران برگزار شد، افزود: کشوری با این وسعت و پهناوری و بیش از ۸۳ میلیون نفر جمعیت و قومیت‌ها و آب و هوای مختلف که تحت تحریم‌های ظالمانه قرار دارد، حتی این طور فکر می‌کردند که اگر تحریم‌های اقتصادی این کشور را نتواند از پا در بیاورد، تحریم‌ها به همراه کرونا می‌تواند این کشور را از پا بیندازد. اگر سیر کرونا را یک بار در کشور از نظر رسانه‌ای مرور کنید، این برنامه‌ها علیه کشور ما قابل مشاهده است.وی ادامه داد: قبل از ورود کرونا به ایران، اقدامات بسیاری انجام شده بود. کشورهایی در اروپا و آمریکا هنوز درگیر ویروس کرونا نشده بودند. وقتی وجود ویروس در چین اعلام شد، رسانه‌های غربی با برنامه ریزی می‌گفتند که کرونا وارد ایران شده و مسئولان نمی‌گویند. در حالی‌که روز ۳۰ بهمن و دو روز قبل از انتخابات، وجود ویروس در کشور اعلام شد. این‌که کرونا ۱۰ روز قبل یا یک ماه قبل وجود داشته، اهمیتی ندارد و مهم مدیریت کروناست. زیرا پیش بینی می‌کردیم که این ویروس پاندمی خواهد شد و کل دنیا را می‌گیرد و همین اتفاق افتاد.
در کرونا همه از سرخط شروع کردند
معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: مطمئن باشید تا یک سال دیگر، رهبران را بر اساس مدیریت کرونا قضاوت می‌کنند. حتی انتخابات آمریکا تحت تاثیر کرونا قرار گرفت. کرونا تنها بیماری در جهان بود که همه نقطه سرخط شروع کردند.وی افزود: بسیاری از کشورها به ازای هر هزار نفر، بیش از هفت تخت دارند. در کشور ما به ازای هر هزار نفر، ۱.۶ تخت بیمارستانی داریم. ولی نباید فراموش کرد که ما نظام بسیار قدرتمندی به نام نظام شبکه بهداشت داریم که از همین طریق توانستیم بیماری را کنترل کنیم. در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰۰ هزار تست کرونا در سراسر کشور انجام می‌شود.رییسی ادامه داد: بالاترین میزان مرگ و میر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در انگلستان است و این در حالی است که انگلستان یک نظام بهداشت و درمان بسیار قدرتمند دارد.
مرجعیت جامعه پزشکی در دوران کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: کرونا درس‌های زیادی برای ما داشت و دارد، هرچند مصیبت‌های زیادی وارد کرد. ولی مردم یک بار دیگر مرجعیت جامعه پزشکی را مشاهده کرده و نتیجه گرفتند. خیلی‌ها تلاش کردند دوگانه علم و دین ایجاد کنند، اما جامعه پزشکی و علمی و دینی کشور هرگز اجازه ندادند. مقام معظم رهبری به عنوان یک الگوی عملی پای بند به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.رییسی گفت: مردم ما در تعطیلات نوروز گذشته نیز رعایت کرده و سفر نرفتند و سال قبل‌تر نیز ۲۵ استان درگیر سیل بود و بسیاری به سفر نرفتند. تاب آوری جامعه در برابر مباحث روانی و تاب آوری حوزه سلامت مطرح است. تاب آوری حوزه سلامت نیز پایین آمده و پرستاران و پزشکان و کادر بهداشت و درمان واقعا خسته شده‌اند و خواهش ما از مردم این است که از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.
سال سختی بر ملت و کادر درمان گذشت
رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه سال سختی بر ملت و کادر درمان کشور گذشت، ابراز امیدواری کرد که سال آینده هم برای سلامت و هم برای اقتصاد و مردم سال خوبی باشد.دکتر محمدرضا ظفرقندی - رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مراسم جشنواره "کرونا روایت" که به پاس یک سال همدلی و ایثار جامعه پزشکی در سالن همایش های برج میلاد و با حضور محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه، پیروز حناچی - شهردار تهران، محسن هاشمی - رئیس شورای شهر تهران، حریرچی - معاون کل وزارت بهداشت، علیرضا رئیسی - معاون بهداشت وزارت بهداشت و همچنین جمعی از خانواده های شهدای مدافع سلامت در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت: یک سال سخت بر ملت ایران و کادر درمان گذشت. تحت تاثیر همه گیری کرونا سختی های زیادی تحمیل و تحمل شد. به همین دلیل بعد از یک سال جمع شدیم تا با یادبود شهدای سلامت از آنها تقدیر و تشکر کنیم و ثبت لحظه های ماندگار کرونا به عنوان افتخاری برای ملت ایران و جامعه پزشکی را داشته باشیم.وی با اشاره به خاطره ای از آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: در روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۸۹ از وی دعوت کردیم تا در مراسم تیم‌های اضطراری جبهه و جنگ که در سالروز آزادسازی خرمشهر قرار بود برگزار شود، حضور داشته باشند. همانطور که می دانیم سال ۸۹ سال سختی بود اما ایشان برای حضور در این مراسم استقبال کردند و گفتند من در زمان جنگ مسئول کارهای جنگی بودم و هیچ گاه در حوزه پزشکی دغدغه و نگرانی پیدا نکردم و به دنبال فرصتی بودم که از جامعه پزشکی تقدیر و تشکر کنم.وی ادامه داد: یکی از نگرانی ها و افسوس‌هایی که آن زمان داشتیم آن بود که فرصت نشد آن همه عظمت و ایثار جامعه پزشکی در دوران جنگ ثبت شود؛ هر چند که کارهایی شد اما آنطور که باید ثبت نشد و لازم بود برای آیندگان و ملت به عنوان افتخاری در تاریخ ثبت شود. به همین دلیل در دوران کرونا تلاش کردیم تا در قالب های مختلف رشادت ها را ثبت کنیم و بر همین اساس از ۱۰ جلد کتاب در حوزه های مختلف به عنوان فداکاری جامعه پزشکی در بحران کرونا رونمایی می شود. امیدواریم بعد از این سختی، با آمدن واکسن و تلاش بیشتر جامعه پزشکی در آستانه ورود به قرن ۱۵، آسانی بیشتری را در سال آینده داشته باشیم و بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.وی با اشاره به حضور ظریف - وزیر امور خارجه در این مراسم گفت: از دکتر ظریف تشکر ویژه و ارادت ۵۰ ساله دارم، از کمک های وزارت خارجه در تامین و تهیه واکسن که بسیار ارزشمند بود تشکر داریم. همچنین گفتمانی که دکتر ظریف در سیاست‌ورزی و علی رغم تمام مشکلات برای منافع ملی برپا کردند ماندگار خواهد بود. از طرف جامعه پزشکی از ایشان تقدیر و تشکر می کنیم. همچنین از مجموعه شهرداری و شورای شهر که یاور و پشتیبان مان بودند و همچنین در پاسداشت اصول کارشناسی، شهر نفروشی و پاکدستی که به یادگار خواهد ماند، تشکر می کنیم. از مجموعه وزارت بهداشت نیز که در این ایام شبانه روزی زحمت کشیدند و کار بزرگی انجام شد تقدیر و تشکر داریم.
خود را فریب ندهید 
از مردم خواسته شده  با توجه به تعطیلات پیش رو به سفر نروند تا پیک ابتلا به ویروس کرونا کاهش یابد. اعظم صداقت  متخصص بیماریهای عفونی با تأکید بر این مطلب به «شروع» گفت: عده ای بر این نظرند که پس از سفر و رسیدن به مقصد هیچ ترددی ندارند و کماکان در همان جا مستقر می شوند اما این خلاف واقعیت است و تنها خود را فریب می دهند . اکنون ساعت انتقال ویروس کرونا سه تا هفت برابر افزایش یافته و از مردم می خواهیم دستورالعمل های بهداشتی را بطور کامل رعایت کرده و سفر نروند.مسافرت باعث همه گیری شیوع کرونا می شود و مردم باید این روزها صبوری کرده و با رعایت اصول بهداشتی و در خانه ماندن کادر درمانی و مسوولان بهداشتی را برای کنند.  همچنان آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونایی رو به افزایش است و همه مسوول هستند پیک ابتلا به بیماری را کاهش دهند.ویروس کرونا بسیار کشنده است و نیازمند همراهی مردم و توجه به مسائل اجتماعی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شست وشوی مداوم دستها با آب و صابون و پرهیز از سفر و اجتماعات هستیم.همراهی مردم باعث می شود این بیماری در کشور به حالت کنترل در اید در غیر اینصورت در فصل سرما وضعیت بهتر خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: