آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بررسی ابعاد مختلف فعالیت‌های اقتصادی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که همین امروز نیز چین قدرت نخست جهان است و تنها به چند سال زمان برای پذیرش نهایی این موضوع از سوی سایر کشورها نیاز دارد.
به گزارش شروع آنلاین دولت چین، از چند دهه قبل، با یک برنامه ریزی همه جانبه و طولانی مدت اعلام کرد که مسیر توسعه اقتصادی را طی خواهد کرد و در این بین، از تمام ظرفیت‌های موجود در این کشور استفاده می‌کند. طرحی که نه تنها موفقیت آمیز بوده که حتی امروز توانسته چین را به قدرت برتر اقتصادی جهان تبدیل کند.
مجید رضا حریری رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در خصوص نقش چین در حل بحران اقتصادی جهان می گوید: چین پر جمعیت‌ترین کشور جهان است .این در حالی است که این جمعیت می توانست برای این کشور به نقطه منفی تبدیل شود اما این جمعیت بالا ، با برنامه ریزی صورت گرفته به نقطه قوت آن تبدیل شد و پکن با اتکا به نیروی انسانی خود توانست، برای دورانی طولانی بالاترین رشد سالانه اقتصادی در میان کشورهای جهان را به ثبت برساند و تداوم این روند، غول جدید اقتصاد را شرق آسیا بیدار کرد.
اندازه اقتصاد چین نسبت به اقتصاد کل دنیا  از مرز 17 درصد نیز عبور کرده است و در حال حاضر دومین اقتصاد دنیا به شمار می رود وسهم آن بیش از 17 درصد اقتصاد دنیا است هر تغییری در اقتصادش می تواند نقش مستقیم در اقتصاد کل دنیا ایفا کند در سالی که همه دنیا بیش از 4.1 درصد رشد منفی داشته است چین امسال را نیزبا رشد مثبت پشت سر گذاشته است این در حالی است که در سال گذشته نیز بخش اعظمی از سهم اقتصاد دنیا را چین به تنهایی به دوش می کشید نزدیک 2 دهه است که این کشور رشد بالای 10 درصد داشته است  این آمارها در حالی مطرح می شود که در ماههای گذشته نیز رشد او هیچگاه از 6.5 درصد کمتر نشده است . 
او با اشاره به اینکه کشورهای توسعه یافته نیز هیچگاه رنج رشدشان به چین نرسیده تاکید می کند که کشورهایی که حرفی برای زدن در حوزه اقتصاد دارند هیچگاه میزان رشدشان از 2.5 بیشتر نشده است اما چین از زمانی که اقتصادش رشد داشته است آنقدر توانمند در این حوزه حاضر شده است که نرخ رشدش در سال های اخیر همیشه دو برابر بیشتر  از میانگین رشد اقتصاد جهانی بوده است. اما امسال سال استثنایی بود و حضور کووید 19 اقتصاد کل دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد اقتصاد های مطرح دنیا بین 7 تا 20 درصد در نوسان بوده و کاهش پیدا کرده اند که از نمونه های ان می توانیم به کشورهای  ایتالیا و فرانسه و آمریکا اشاره کنیم اما چین امسال نیزبا وجود همه مشکلات با نرخ رشد 3.5 درصد پشت سر گذاشته است. این است که به تنهایی چین طی سه دهه گذشته حدود 800 میلیون فقیر را از زیر خط فقر به بالای خط فقر کشانده است و امسال به طور مطلق در چین هیچ کسی از نظر آماری زیر خط فقر نیست و این می تواند گام بزرگی در اقتصاد جهان نیز به شمار برود این ها علائمی است که نشان دهنده تاثیر چین در اقتصاد جهانی به شمار می رود. 
رئیس اتاق ایران و چین در ادامه با تاکید بر اینکه  در بحران کرونا چین همکاری فعالانه ای با جهان داشت ادامه می دهد: در دوره کرونا و با وجود آنکه چین نخستین کشوری بود که با این ویروس درگیر شد، با گذشت حدود یک سال، تنها کشوری که توانسته از شیوع ویروس جلوگیری کند و تاثیرات اقتصادی آن را نیز خنثی کند، چین بوده است. در حالی که تمام کشورهای جهان هنوز با کرونا و تبعات اقتصادی آن دست به گریبان هستند، رشد اقتصادی چین مثبت شده است. این در حالی است که چین سایر کشورها را نیز به حال خود رها نکرده است و توانسته نیازهای برخی از کشورها را نیز در دوران کرونا از بین ببرد  . این کشور در این حوزه بسیار موفق عمل کرده است.  کمک به ۱۵۰ کشور و ۱۳ سازمان بین‌المللی، فراهم کردن ۲۰۰ میلیارد ماسک و ۲ میلیارد لباس محافظ و کمک ۵۰ میلیون دلاری به سازمان بهداشت جهانی نقش موثری در کاهش آمار نزولی اقتصاد در جهان داشته و چه بسا اگر این کمک ها نبود اقتصاد در دنیا بیش از انچه که اتفاق افتاده است افول می کرد. 
او ادامه می دهد: برنامه ای در چین به نام چین 2035 وجود دارد که توسط دولت چین ارائه و در حال اجرا است. در حوزه بین الملل در این حوزه تدارکاتی برنامه ریزی شده است که  در بین سال های 2030 تا 2035 چین به عنوان بزرگترین قدرت دنیا انتخاب شده و آمریکا را پشت سر قرار دهد .شکلی از اقتصاد را به نمایش می گذارد که بیشتر مبتنی بر همکاری ملت ها با یکدیگر بوده و سبب می شود کشورها بتوانند شرایط بحرانی را پشت سر قرار دهند. در بدبینانه‌ترین حالت تحلیل گران از این می‌گفتند که چین در دهه ۲۰۵۰ به قدرت برتر اقتصادی تبدیل می‌شود و در خوشبینانه‌ترین حالت این عدد را به دهه ۲۰۳۰ می‌رساندند. با عملکردی که در دوران کرونا به ثبت رسیده، قطعا این زمان کوتاه تر نیز خواهد شد.
حریری تاکید می کند : برای نمونه می توان به پروژه یک جاده –یک کمربند اشاره کرد این طرح توانست اقتصاد بسیاری از  کشورها را با شرایط ویژه تغییر دهد و اتصالات و زیر ساخت هایی را فراهم می آورد که هم برای ان کشور فایده دارد و در واقع سبب می شود  بنادر و ریل ها و فرودگاهها و نیروگاههای هم کشورها رشد کنند و هم چین بتواند اهدافش را برای توسعه حوزه بازار گسترش دهد . در واقع این برنامه سیاستی برد- برد است و می توان گفت  شکل دیگری از ابرقدرتی است که منافع یکجانبه در ان مطرح نبوده  و منافع چند جانبه داشته و سبب می شود  همه اقتصادهای دنیا به صورت زنجیروار  به هم متصل می شوند
او با اشاره به اینکه  چین در ۲۰۲۰ رشد اقتصادی مثبت داشته و تلاش می‌کند الگوهای اقتصادی خود را با جهان به اشتراک بگذارندخاطر نشان می کند: طرح هایی که در برنامه 2035 وجود دارد. از سال گذشته این برنامه ها در چین اعلام رسمی شده است و شامل  توسعه تکنولوژی در همه دنیا به خصوص تکنولوژی هایی مانند 5G  و نسل ششم اینترنت، گسترش حوزه های دیجیتال،تهیه ارز دیجتال و استفاده از یوان دیجیتال به عنوان واحد پولی مدرن و دهها برنامه دیگراست که  در دستور کار اقتصاد دانان این کشور قرار گرفته و بر روی کاغذ پیاده شده است . در خیلی از کشورها مقدمات ان را می توان دید و در بسیاری از کشورها نتایج این برنامه ها قابل مشاهده است.
او ادامه می دهد:  در حوزه تکنولوژی به خصوص روی هوشمندی اشیاء  چین برنامه های زیادی را اجرا کرده است که هر چقدر این تکنولوژی ها پیشرفت بیشتری کند همه مردم در همه جهان می توانند از آن بهره مند شوند . 
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه یک مقاومت در مقابل قدرت گرفتن چین در دنیا وجود دارد تاکید می کند: از زمانی که هلند و اسپانیا به عنوان نخستین کشورهای استعمارگر پا به جهان گذاشتند و پس از آن قدرت در اختیار انگلستان قرار گرفت تا چند دهه قبل که آمریکا به عنوان قدرت برتر جهانی خود را معرفی کرد، این تغییر و جابجایی‌ها هرگز بدون مقاومت نبوده و باید دید در دوره جدید در این زمینه چه اتفاقی رخ خواهد داد.چین نیز از این قائده مستثنی نیست  . یکی از مسائلی است که نیاز به هوشیاری و عملکرد خوب دولت چین دارد که بتواند با این موضوع برخورد کند. در واقع باید طوری رفتار شود که گاردی که در برابر چین در دنیا گرفته شده است برداشته شود تا چین بتواند خود را به عنوان یک قدرت فائق اقتصادی در دنیا معرفی کند زیرا  آن برخوردهای خشونت امیزی که قدرت های اقتصادی اروپایی در قرن 20 از خود نشان دادند چین نمی خواهد به اجرا در بیاورد و در واقع چالش اصلی این است که مقاومت در برابر چین در دنیا  از بین برود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: