آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۶۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پس از رمزگشایی از طرح گشایش اقتصادی ریاست محترم جمهوری خبر انتشار اوراق سلف نفتی سر و صدای زیادی به پا کرد و به سرعت به سر تیتر اخبار مهم کشور در رسانه‌ها تبدیل شد.
 
طرحی که به گفته دولت، در بودجه سال ۹۹ پیش‌بینی شد و به تایید شورای عالی اقتصادی متشکل از سران سه قوه نیز رسید. همچنین باز هم نگاهی به خبرهای منتشر شده نشان می‌دهد که سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی پیرامون اوراق  منتشره که وعده آن دو ساله بوده و پس از محاسبه سود19 درصد به نظر می آید دولت آینده را از همین الان بدهکار مردم می نماید. گفت: این اوراق نفتی با آنچه رئیس‌جمهور در موردش صحبت کرده اند متفاوت است و ارتباطی با هم ندارند.
به هر صورت باید در نظر داشت که بازار بورس انرژی مدتهاست که آغاز به کار کرده و اگر قرار بر مدیریت فروش منابع در بازار سرمایه می باشد باید کلا عرضه و تقاضا در طی سالیان اخیر مورد بازبینی قرار گیرد.
از سوی دیگر در طرح این موضوع به عنوان گشایش اقتصادی مردم، نیز تردیدهای فراوانی وجود دارد همانطور که قبلاً ذکر شد اوراق سلف نفتی چیز جدیدی نبوده که دولت بخواهد آن را فتح الفتوح مشکلات اقتصادی مطرح کند. بنابراین به نظر می‌رسد دکتر روحانی بیشتر از آنکه این مورد را گشایش در اقتصاد بداند دل نگرانی دیگری دارد و آن ۲۰۰ میلیون بشکه نفت خامی است که باید برای فروش راه‌های قانونی اش تعریف شود.
کارشناسان حوزه انرژی معتقدند این طرح همان طرحی است که هر سال شاهد آن هستیم و بحثی که رییس جمهور در رابطه با رشد اقتصادی، خروج از رکود و فعال شدن پروژه‌های اقتصادی بیان نمودند باید چیزی متفاوت باشد.
در دوران شیوع ویروس کرونا قیمت نفت به شدت کاهش یافته و ارز و سکه و طلا به شدت افزایش قیمت داشته اند در ماه‌های اخیر بازار سرمایه با رشد بی‌سابقه و غیرعلمی بسیاری مواجه بود و بهای مسکن در تمام مناطق کشور بالا رفته است. حال این سوال پیش می آید که سودی در سرمایه‌گذاری در اوراق نفت نهفته است یا خیر؟
تردیدها نشان می‌دهد ممکن است میان ریزش شاخص بورس وفروش این اوراق ارتباطی خاص نهفته باشد. این درست است که در چنین شرایطی که بر اقتصاد بیمار کشور حاکم است و تحریم و نا عهدی پیمان شکنان از یک سو و هجوم ویروس کووید ۱۹ از سوی دیگر گلوی اقتصاد را می‌فشارد، اما کماکان بورس مطمئن ترین جای ممکن برای سرمایه گذاری می باشد.
 به هر حال باید به انتظار نشست و دید فروش کاغذی نفت چه تاثیری بر اقتصاد خواهد گذاشت و آیا در سررسید پرداخت دولت ارز و طلا چه سرنوشتی را برای نفت رقم خواهند زد. با تمام این ابهامات بنظر می آید این کار یک ریسک بزرگ اقتصادی است که دامن این دولت و دولت های آینده را نیز خواهد گرفت و از طرفی هم مردمی که این اوراق را در دست دارند باید سرنوشت زندگی را به قیمت ارز و نفت 2 سال آینده  گره بزنند گره ای  که با سرنوشت کشور یکی خواهد شد .به این شکل که با افزایش قیمت ارز و قیمت نفت به صورت همزمان سود حاصل از این اوراق و چاپ اسکناس‌های بدون پشتوانه تامین خواهد شد و مجددا سیل عظیمی از نقدینگی سرازیر می گردد که اینبار خودکشی اقتصادی بزرگی  را شاهد خواهیم بود به هر حال ابهامات بیشمار حول محور این طرح موجب افزایش شبهات شده است.
سفره های خالی این مردم مسلما پس از ثبات واقعی بازار سرمایه خالی تر می شود و سهامداران ضررهای بیشماری را متحمل خواهند شد. در این بین آیا اوراق نفت بازی آتش است یا قایق ‌کاغذی نجات؟
ام لیلا تاجداری
 مدیر مسئول و صاحب امتیاز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: