آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد
رحمانی: وزارت صنعت مجوزی برای تولید بیت کوین صادر نکرده است

گروه صنعت، معدن و تجارت: روز گذشته برگزاری دو نمایشگاه صنعتی در نمایشگاه بین المللی تهران فرصتی شد تا رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارات متفاوتی را مطرح کرد. جمهوری اسلامی ایران در بخش سنگ‌های فرآوری شده و نیمه فرآوری پارسال براساس ارزش اعلامی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صادرات داشت که از این رقم ۱۴۴ میلیون دلار مربوط به صدور سنگ‌های فرآوری شده و بقیه نیمه فرآوری بود. ظرفیت فعلی حدود ۲ هزار معدن سنگ کشور بالغ بر ۳۰ میلیون تن اعلام شده که پارسال بالغ بر ۱۳.۵ میلیون تن در این بخش تولید شد و در زمینه سنگ‌های فرآوری شده هم ایران ۱۸۰ میلیون متر مربع ظرفیت دارد که سالیانه ۸۰ تا ۸۵ میلیون متر مربع به تولید می رسد. آمارهای اعلام شده حاکی است، سال ۹۷ درحالی که ارزش صادرات سنگ‌های فرآوری شده رشد ۱۴ درصدی نسبت به سال ۹۶ داشت، اما در بخش صدور سنگ نیمه فراوری (کوب یا قله) افت هفت درصدی ثبت شد که نشانه رویکرد به صادرات سنگ فرآوری شده با ارزش افزوده بیشتر است. بررسی داده های آماری گویای آن است که ایران در ظرف ۲ دهه گذشته همواره بین پنج تولید کننده اصلی سنگ قرار داشته، اما در بخش صادرات اغلب در بین ۲۰ کشور یا بیشتر قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال با وجود تحریم‌هایی که با آن روبرو هستیم، خللی در صادرات به کشورهای همسایه ایجاد نشده است. رحمانی پس از افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌های تزئینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه در جمع خبرنگاران گفت: امروز یکی از برنامه های پیش بینی شده این وزارتخانه در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی، توسعه صادرات سنگ است و این رویکرد با توانمندی کشورمان مطابقت دارد. وی ادامه داد: شرکت های حاضر در این نمایشگاه گوشه ای از توانمندی ایران در صنعت سنگ را به معرض نمایش گذاشته اند و تنوع رنگ خوبی را می توان مشاهده کرد.

وزیر صنعت ضمن یادآوری حضور نمایندگان شرکت های ایتالیایی، چینی و ترکیه ای در نمایشگاه امسال گفت: صنعت سنگ جهان امروز از حضور فعال این کشورها در عرصه نمایشگاهی و تجاری بهره می گیرد و تهران هم اکنون میزبان این مهمانان است. رحمانی ضمن یادآوری وجود ظرفیت خالی در بخش تولید سنگ‌های ساختمانی، گفت: پیامد این امر در کاهش میزان صادرات ملموس است و برپایی نمایشگاه های بین المللی فرصتی برای شناسایی و بازارهای صادراتی است. وزیر صنعت با تایید این مطلب که بخش معدن و صنایع معدنی دارای توانمندی لازم برای جایگزینی درآمدهای نفتی را دارد، گفت: صنعت سنگ یکی از بخش مرتبط است که نیازمند فعالیت جدی در این بخش هستیم. رحمانی توضیح داد: امروز رویکرد تولیدات در عرصه های مختلف نیازمند توجه به سلیقه مشتریان است و فعالان صنعت سنگ ایران هم با توجه به این مهم به تنوع بخشیدن به تولیدات تکیه داشته اند و سنگ‌های کشورمان مورد توجه خاص در سطح جهان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی در و پنجره درخصوص انحراف فعالیت برخی واحدهای صنعتی از مجوزهای مربوطه به سمت تولید بیت کوین، تصریح کرد:‌ وزارت صنعت مجوزی برای این موضوع صادر نکرده و اگر فعالیتی انجام می شود، اقدام خودسرانه افراد است. رحمانی افزود: تولید بیت کوین (ارز دیجیتالی) از نظر قانونی مشکل دارد و تاکنون مجوزی از سوی دولت برای آن داده نشده است. به گفته وی، دولت با تشکیل کمیسیونی در این زمینه در حال بررسی موضوع است تا ضوابط لازم و سازو کارهای مربوط به آن را فراهم کند، اما تاکنون هیچ مجوزی برای تولید آن صادر نشده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه با وجود مطالبات ۲۲ هزار میلیارد تومانی قطعه سازان از خودروسازان و کمبود نقدینگی، تداوم تولید خودرو چگونه امکانپذیر است، نیز گفت: کمبود نقدینگی از مشکلات جدی صنایع قطعه سازی و خودروسازی است. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: لازمه عمل خودروسازان به تعهداتشان افزایش تولید است که با تامین نقدینگی میسر می شود. این عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه  به تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ اشاره کرد و افزود: با خروج فرانسوی ها از کشورمان با اعمال تحریم ها، متخصصان داخلی موفق شدند این خودرو را تا حد زیادی ساخت داخل کنند، اکنون توانمندی ساخت این خودرو فراهم شده و خط تولید آن نیز راه اندازی خواهد شد.

چهاردهم بهمن سال گذشته فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد. در این زمینه، قرار شد برای تخصیص نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، ۱۱ هزار میلیارد تومان در دو بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تاکنون بخش عمده مبلغ چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است، اما خبری از پرداخت های ارزی نیست. هفته گذشته نیز مدیرعامل ایران خودرو از رونمایی خط تولید آزمایشی پژو ۳۰۱ محصول جدید این خودروساز با داخلی‌سازی بیش از ۶۰ درصد خبر داده بود. به گفته وی، این محصول با امتیاز ساخت داخل بیش از ۶۱ درصدی به تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده است. این مسئول خاطرنشان کرد: عمق داخلی سازی این محصول تا زمان تولید انبوه آن در سال آینده به بیش از ۸۰ درصد خواهد رسید. با اجرای برجام مقرر بود خودروی پژو ۳۰۱ به عنوان دومین محصول شرکت مشترک ایران خودرو و پژو با ساخت داخل بالای ۵۰ درصد تولید شود.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: