آخرین اخبار
کد خبر: ۳۸۸۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رحمانی:
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه راهبرد اصلی ما در تدوین سیاست ها، باید حمایت از تولید به همراه صادرات و فروش باشد، گفت: وظیفه داریم رونق تولید را در اولویت امور قرار دهیم.
به گزارش شروع آنلاین از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رضا رحمانی» در جلسه تدوین سیاست های صنعتی بر مبنای رویکرد پیچیدگی اقتصادی و فضای محصول که با حضور اعضای اتاق بازرگانی، فعالات صنعتی و معدنی و تعدادی از مدیران این وزارتخانه برگزار شد، افزود: رونق تولید از وظایف وزارت صنعت است، کشور در سالی که «رونق اقتصادی» نامگذاری شده است مشکلاتی دارد، اما در این میان فرصت هایی هم وجود دارد.
وی با بیان اینکه وظیفه داریم رونق تولید را در اولویت امور قرار دهیم، خاطرنشان کرد: استراتژی صنعت کشور در حال تدوین است، باید در این بحث به یک‌ نقطه مشترک برسیم و آن را نهایی کنیم.
رحمانی ادامه داد: بند الف ماده 46 قانون برنامه تکلیف کرده وزارت صنعت اولویت ها را مشخص و به تصویب دولت برساند، بنابراین در این‌ زمینه تکلیف قانونی داریم.
وزیر صنعت درخصوص پیشنهاد یکی از حضار مبنی بر حمایت از رشته های تخصصی خاص گفت: در گذشته نیز حمایت از رشته های منتخب را داشتیم که منجر به ایجاد پایگاه های ساخت قطعات شد، اما فراموش نکنیم که شرایط تحریم قبلی باعث به هم ریختن آن برنامه ها شد.
رحمانی، جدی ترین راه در سال 98 را «نقشه راه معدن» عنوان و تاکید کرد: اولویت بندی در امور به این معنا نیست که نمی توانیم به اقدام های دیگر بپردازیم، بلکه می توانیم متناسب با امکانات و شرایط روز موارد دیگر را در کنار اولویت ها بررسی کنیم.
وی خطاب به حضار ادامه داد: امسال به یکی از موارد اولویت دار یا هر مورد دیگری که می دانید در آن به موفقیت می رسید بپردازید و آن را به نتیجه برسانید و اطمینان داشته باشید کشور از این طریق به نتایج مثبتی می رسد.
وزیر صنعت درخصوص تفاوت رویکردها و اولویت ها گفت: برخی، اولویت را در پتروشیمی و برخی در صنایع نساجی، پوشاک، ریل، واگن و غیره می دانند، ایرادی ندارد چند اولویت داشته باشیم و به دیگر موارد هم بپردازیم.
وی تاکید کرد: در کنار برنامه های سال 98 باید برنامه های بلند مدتی که در 2 سال آینده به نتیجه می رسند را بررسی کنیم.

** سرمایه گذاری های مناسب
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با اینکه سال های گذشته در فولاد و آلومینیوم سرمایه گذاری خوبی انجام شده، اما باز هم وابستگی وارداتی داریم، البته این وابستگی ها فقط منحصر به صنعت نیست و حوزه های دیگر وزارتخانه ها نیز با این مساله درگیرند.
رحمانی با بیان اینکه در شرایط کنونی مشکل فولاد را رفع کردیم، گفت: باید با برنامه ریزی های بلند مدت این آسیب‌ها را کمتر کنیم.
وی افزود: در حوزه سیاست های صنعتی، تجاری، پولی، بانکی، صادراتی، وارداتی و گمرک باید با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی به اتفاق نظر برسیم، زیرا بیشترین مشکلات را این عدم توافق ها رقم می زند.
وزیر صنعت با بیان اینکه منابع و نقدینگی در کشور کم نیست، ادامه داد: در فروش فوق العاده سایپا، در 10 دقیقه 260 هزار متقاضی خرید وجود داشت و این نشانه ازدیاد نقدینگی در کشور است.
وی با پیشنهاد ایجاد صندوق های توسعه ای، عنوان کرد: این صندوق ها می تواند براساس رشته ها شکل بگیرد. اوراق آنها را به مردم بفروشیم و در قبال آن به مردم سود بدهیم، در این میان دولت به آنها تضمین و مابه التفاوت مشارکت را پرداخت می کند و این کار به مرور زمان به فرهنگ تبدیل می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: