کد خبر: ۳۸۰۶۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نیروهای دموکراتیک سوریه از تسلیم شدن ۳۰۰۰ تن از نیروهای داعش در شهرک الباغوز در شرق سوریه طی ۲۴ ساعت گذشته خبر دادند. این در حالی است که داعشی‌های محاصره در الباغوز آخرین نوار ویدیویی خود را منتشر کردند.


به گزارش شروع آنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی بالی،‌ مدیر اطلاع‌رسانی در صفوف این نیروها توییت کرد: طی ۲۴ ساعت ۳۰۰۰ تروریست داعشی خود را تسلیم نیروهای ما در الباغوز کردند.

وی تاکید کرد: عملیات ادامه دارد و زمان سرنوشت ساز بیش از هر موقع دیگری نزدیک شده است.کینو جبرئیل، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرد: عملیات الباغوز در حکم پایان یافته است و تنها نیازمند زمان اندکی برای پایان عملی حضور داعش در میدان هستیم.کینور جبرئیل به خبرگزاری آلمان گفت، عملیات ادامه دارد و درگیری‌هایی در دو منطقه به طور گسترده و ممتد در چند محور درگرفت و ما شاهد مقاومت شدید از سوی نیروهای داعش هستیم به طوریکه آنها از خودروهای بمب گذاری شده، عاملان انتحاری و موشک‌های حرارتی استفاده می‌کنند.اما او افزود: نیروهای ما توانستند حملات آنها را با حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف آمریکا علیه محل‌های تجمع داعشی‌ها، سد کنند.

این سخنگو پیش‌بینی کرد، عملیات برای دو روز دیگر هم ادامه داشته باشد.جبرئیل ادامه داد: نیروهای داعش به دلیل واکنش نیروهای ما و حملات جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی نتوانستند به نقاط نیروهای ما برسند. ما بر مهارت جنگی که طی این سال‌ها به دست آورده‌ایم، تکیه داریم.
الباغوز، آخرین منطقه تحت سلط داعش در شرق سوریه است. حمله بی‌امان کردهای سوریه در ساعت پایانی شب گذشته ادامه یافت. در این راستا نیروهای دموکراتیک سوریه در ایمیلی تاکید کردند: چند صد عضو خارجی داعش همچنان در الباغوز هستند و تصمیم گرفته‌اند تا آخر بجنگند.

در این راستا تصاویری از سلسله انفجارهای عظیم به طوریکه آسمان را روشن و دود گسترده‌ای فضا را پر کرده بود، منتشر شد که به نظر ناشی از انفجار انبار مهمات بوده است.نیروهای دموکراتیک سوریه از هفته‌های پیش الباغوز را تحت محاصره دارند اما بارها عملیات نهایی را به دلیل خروج هزاران غیرنظامی از جمله زنان و کودکان اعضای داعش متوقف کرده‌اند اما روز یکشنبه عملیات نهایی را با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف آمریکایی از سرگرفتند.
منابع مخالف نیز گفتند، ائتلاف آمریکایی دوشنبه با فسفر سفید غیرنظامیان را بمباران کرده است که جنایت جدید این ائتلاف محسوب می‌شود.
این در حالی است که داعش در نوار ویدیویی که شاید آخرین نوار ویدیویی این گروه در این منطقه باشد، طرفدارانش در داخل شهرک الباغوز را دعوت به ایستادگی در برابر محاصره و بمباران کرد.

در این نوار ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی افراط‌گرایان منتشر شده و به مدت ۱۴ دقیقه است چهار تن به نوبت در آن صحبت می‌کنند و تاکید می‌کنند که در الباغوز هستند.
این نوار ویدیویی شامل تصاویری از اتاق‌های کاه گلی و چادرها و کامیون‌هایی است و با تصاویر قبلی که خبرگزاری فرانسه پیشتر از نقاط پیشروی در جبهه‌ای در نزدیکی الباغوز منتشر کرده بود، تفاوت دارد.گوینده اول می‌گوید، چه بمیریم و چه زنده بمانیم همگی با هم خواهیم بود. این پیروزی است و ثبات چیزی است که خداوند همواره آن را دوست می‌دارد.

این گوینده که ۳۰ ساله به نظر می‌رسد در کنار یک کودک و دو مرد دیگر نشسته و دو مرد دیگر سر خود را پوشانده‌اند و آرام صحبت می‌کنند که اگر هزاران کیلومتر باشد و اگر چند کیلومتر بیشتر برای ما باقی نمانده باشد می‌گویند شکست خوردیم اما مقیاس خداوند فرق می‌کند.او می‌افزاید: آنها، کافران و مرتدان راه را بر ما بستند در این محاصره خفقان آور ما از سوی خدا روزی می‌گیریم و خدا را هر روز شکر می‌کنیم پیروی نزدیک است و جنگ برنده و بازنده ندارد. درگیری‌ها پایان نیافته است.
این سخنگو می‌گوید: هیچ حاکم مسلمانی روی زمین نیست به جز شیخ ابوبکر بغدادی که خدا او را حفظ کند.در این نوار ویدیویی تصویری از یک دستگاه ون که متعلق به پلیس داعش است نشان داده می‌شود که در مسیر خاکی حرکت و زنان و کودکان نقاب زده را حمل می‌کند.
سخنگوی دوم که نامش " ابوعبدالعزیز" است به اعلامیه‌هایی اشاره می‌کند که ائتلاف به افراد محاصره شده انداخته است.او می‌گوید: کافران برای ما اعلامیه می‌اندازند و ما را مسخره می‌کند. آنها می‌گویند "شما گرسنه‌اید و امرای شما غذا دارند."
یک عضو داعش نیز که در این تصویر ویدیویی با نام ابو عبدالعظیم اشاره می‌شود، می‌گوید: "فردا در بهشت و نعمت خواهیم بود آنها در آتش خواهند سوخت."در پایان این فایل تاریخ رجب ۱۴۴۰ (تاریخ هجری قمری) ثبت شده که از هشتم مارس شروع شده است.
برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: