آخرین اخبار
کد خبر: ۳۰۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تربیت قهرمان پروری از مسیر بازی های المپیک نوجوانان و جوانان فرصتی است تا مسئولان ورزشی ایران در این رهگذر با فراهم کردن شرایط لازم، زمینه حضور ورزشکاران را در تیم های ملی بزرگسالان فراهم کنند تا هر چهار سال یکبار تیم های ملی در این چرخه پالایش و بازسازی شوند.
 تربیت قهرمان پروری از مسیر بازی های المپیک نوجوانان و جوانان فرصتی است تا مسئولان ورزشی ایران در این رهگذر با فراهم کردن شرایط لازم، زمینه حضور ورزشکاران را در تیم های ملی بزرگسالان فراهم کنند تا هر چهار سال یکبار تیم های ملی در این چرخه پالایش و بازسازی شوند.
 کمیته بین المللی المپیک (IOC) که ماهیت برگزاری بازی های المپیک نوجوانان و جوانان را بر پایه مسائل فرهنگی و آموزشی و تربیت قهرمانان المپیک های تابستانی و زمستانی بزرگسال بنا کرده است، تاکید دارد تا با توجه بر مقوله فرهنگی و اجتماعی و تعامل بیشتر نوجوانان جهان در قالب ورزش بر شمار کاروان های ورزشی در این رویدادها افزوده شود.
این بازی ها در واقع رویدادی چند ورزشی است که از سوی این نهاد بین المللی ورزش هر چهار سال یک بار در رده سنی جوانان (۱۴ تا ۱۸ سال) برگزار و از آن به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی جهان یاد می شود. 
ایران هم در نخستین گام برای تربیت قهرمانان به عنوان یکی از کشورهای شرکت کننده، 52 ورزشکار ( 21 پسر و31 دختر) را به نخستین دوره بازی های المپیک نوجوانان در سنگاپور اعزام کرد که توانست با کسب 5 مدال (2 طلا، 2 نقره و یک برنز) در جایگاه 26 قرار گیرد.
هر چند در این دوره از بازی ها کاوه رضایی در تکواندو و علیرضا کاظمی نژاد در وزنه‌برداری طلایی شدند و محمد سلیمانی تکواندو کار به همراه مهران شیخی آزادکار نوجوان نقره گرفتند اما فقط «یوسف قادریان» فرنگی کار برنزی این رویداد توانست راهی تیم بزرگسالان شود و در سال 2015 صاحب این مدال در آمریکا شود که این شروع خوبی برای تربیت قهرمانان از این مسیر بود.
اما ایران با کسب این تجربه در المپیک نوجوانان ۲۰۱۴ نانجینگ چین با 36 ورزشکار کمتر از دوره قبل و با کسب 6 نشان (3 طلا و 3برنز) کیفتی تر از قبل حاضر شد تا قهرمانان بیشتری را به جمع بزرگسالان در تیم های ملی افزایش دهد.
یکی از این قهرمانان «کیمیا علیزاده» تکواندوکار ایران است که در این دوره از بازی ها با کسب نشان طلا، خیلی زود نخستین مدال بانوان ایران در تاریخ المپیک را در ریو ثبت کند. 
علیزاده که بسیار زود پدیده تکواندو لقب گرفت و مربیان تیم ملی روی مدال‌آوری او در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون حساب کرده بودند از وی به عنوان یکی از طلایی‌های کاروان ورزشی ایران یاد می‌شد. اما او در کره‌جنوبی تنها نظاره‌گر مبارزه دیگر تکواندوکاران بود زیرا مسوولان برگزارکننده مسابقات به علیزاده مجوز شرکت در رقابت‌ها را بر اساس قانون به دلیل نرسیدن به سن ۱۷ سالگی را ندادند.
بانوی تکواندوی ایران که عنوان قهرمانی جهان را در کارنامه دارد، تلاش کرد تا در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا تلافی کند که به دلیل آسیب دیدگی در آستانه اعزام عطای نشان بازی های آسیایی را به لقایش بخشید. 
«مهدی اسحاقی» تکواندو کار وزن منهای ۴۸ کیلوگرم و مدال آور طلایی این بازی ها هم توانست با حضور در بازی های داخل سالن 2017 آسیا در ترکمنستان نشان خوشرنگ بگیرد، هر چند هنوز جایگاهی در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران ندارد.
«نجمه خدمتی» نوجوان تیرانداز ایران که در المپیک 2014 نانجینگ چین عنوان چهارم تفنگ بادی را کسب کرده بود، با کسب نشان طلای تیراندازی تفنگ بادی 10 متر بانوان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ در اینچئون کره جنوبی نخستین طلاآور ایران لقب گرفت. اما این عنوان در این دوره از بازی های آسیایی 2018 دستش از مدال بازماند.
حال باید منتظر ماند تا کاروان ورزشی ایران در المپیک جوانان 2018 آرژانتین با اعزام 49 ورزشکار (15 دختر و 34پسر) و به گفته مسئولان کمیته ملی المپیک که شانس مدال آوری ورزشکاران در این دوره به دلیل افزایش بازیکنان و رشته ها، چه تعداد قهرمان برای پویایی و پوست اندازی تیم ملی بزرگسالان تربیت و به عبارتی قهرمان پروری می کنند.
اما نکته مهم حفظ قهرمان پروری در طول فعالیت های ورزشی است موضوعی که مسئوالان ورزشی باید هدفگذاری کنند تا از افزایش افت تیم های ملی کاسته شود./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: