آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر ارشاد تاکید کرد
آئین اختتامیه هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
آئين اختتاميه هفتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر، با حضور سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيدمحمدمجتبي حسيني معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي مرادخاني معاون هنري سابق وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حميد قبادي دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور و رئيس جشنواره، جمشيد جعفرپور رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، محمد اسماعيل سعيدي عضو کميسيون فرهنگي مجلس و جمعي از مديران اصناف، صاحبان برند، طراحان، توليدکنندگان و فعالان عرصه مد و لباس کشور در تالار وحدت برگزار شد.
سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌در اين مراسم، با اشاره به جايگاه لباس به عنوان يک نياز در پوشانندگي و همچنين دارا بودن جنبه‌هاي هنري در عناصر آن بيان کرد: در بين اجزاي هويتي جوامع، اجزاي هنري بيش از هر چيز ديگري مؤثرند و در اين بين لباس و معماري، مهمترين اجزاي بصري هويت‌يابي و هويت‌سازي هستند.
او گفت: لباس هر جامعه به ويژه جامعه ايراني با اين نگاه قابل تشخيص است که تا چه‌اندازه با فرهنگ، تاريخ، هنر و زيبايي‌شناسي ما تناسب دارد و از سويي ديگر لباس با اقتصاد کشور نيز داراي پيوست است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌با تأکيد بر اينکه جامعه‌اي که غذا و پوشاک را از بيرون مرزها تهيه کند، جامعه وابسته محسوب مي‌شود اظهار داشت: لباس به تعبير مقام معظم رهبري، هم در بحث هويتي و هم با نگاه اقتصادي بايد درون‌زا باشد و بحث مد نيز با همين رويکرد به پيش مي‌رود.
صالحي افزود: مدها در دو نوع هنجارگرا و هنجار ستيز مطرح هستند و مدي قابل قبول و هنجارگراست که ضمن توجه به تنوع، در مرزهاي انعطاف، شرع و قانون عمل کند.
او با اشاره به اينکه هويت اسلامي‌و ايراني بايد به گونه‌اي باشد که هم در مدگرايي و هم لباس، مفهوم خود را بيابد، تأکيد کرد: دامنه هويت، دامنه يک جغرافياي پر وسعت و داراي مرز است و در اين جغرافيا، عرف، تاريخ، قوميت، رنگ و طرح‌ها همه در کنار هم مي‌گنجند.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌در ادامه با تأکيد بر عنصر خلاقيت در حوزه مد و لباس بيان کرد: عنصر کانوني مد و لباس خلاقيت است و ما بايد به‌ايده‌هاي خلاقانه و مفاهيم توجه کنيم که البته وظيفه دولت‌ها در اين بين نه ساماندهي اتفاقات بلکه تسهيل‌گري و مانع‌زدايي است. 
صالحي در خاتمه گفت: مسير لباس و مد را بايد در فضاي اجتماعي ببينيم و حرکت ما آنگاه مي‌تواند شتابش را بيشتر کند که تمامي‌بخش‌هاي دولتي، خصوص و عمومي، اين فضا را بدون وجود شائبه دنبال کنند.
ابزار هويت فرهنگي مد و لباس است
حميد قبادي، دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور نيز در سخناني به رشد چشمگير شرکت‌کنندگان در اين دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: اين افزايش در حضور، ما را وادار کرد تا نسبت به هنرمندان و نحوه پذيرش آثار تجديد نظر کنيم که البته طبق گزارشات واصله، شاهد آن بوده‌ايم که اين حوزه همچنان نيازمند ساماندهي است.
قبادي افزود: يکي از بزرگترين مشکلات ما، پراکندگي در تخصيص فضا به بخش‌هاي مختلف جشنواره بود که‌اميدواريم در دوره‌هاي بعدي، اين مسئله را حل کنيم.
دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس کشور و رئيس جشنواره، حضور نمايندگاني از کشورهاي خارجي بر اساس توسعه ديپلماسي فرهنگي را در بستر جشنواره مد و لباس فجر امري مغتنم برشمرد و تصريح کرد: حتي برخي از کشورها با تلاش‌هاي گسترده، از ما خواستند که تجربيات‌مان را به آنها منتقل کنيم و اميدواريم اين مسير را با قوت ادامه دهيم.
قبادي به حضور بيش از 15هزار هنرآموز در بيش از 80 نشست تخصصي و کارگاه‌اموزشي در اين دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: اين حضور نشان از ظرفيت‌هاي اجتماعي و فرهنگي در عرصه مد و لباس دارد و اگر بخواهيم هويت فرهنگي را در کشور توسعه دهيم بدون شک يکي از اين ابزار مد و لباس است.
او با تأکيد بر اينکه در عرصه مد و لباس، قهر و آشتي نداريم اظهار داشت: همه ما هم‌دلانه يک هدف را دنبال مي‌کنيم و اتفاقات خوبي را تاکنون در کنار يکديگر رقم زده‌ايم و اميدواريم با حمايت‌هاي دولت، مجلس و قوه قضائيه، شاهد رشد و بالندگي هر چه بيشتر در عرصه مد و لباس اسلامي‌ايراني باشيم.
لباس کارآمدترين ابزارها براي بقا و توسعه کشورهاست
صديقه پاک‌بين، دبير هفتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر هم در سخناني، جشنواره فجر را به عنوان بزرگترين رخداد در راستاي فرهنگ‌سازي در بستر توسعه دانست و گفت: جشنواره‌امسال در سطحي بالاتر از دوره‌هاي قبل برگزار شد و توانستيم ديگربار ظرفيت‌هاي بالا و بي‌بديل هنرمندان ايراني را به همگان معرفي کنيم.
پاک‌بين با تأکيد بر اينکه لباس، يکي از کارآمدترين ابزارها براي بقا و توسعه کشورهاست بيان کرد: تمدني مي‌تواند اميد به ماندگاري، باروري و بازتوليد انديشه‌ها داشته باشد که هنر را همسو با فرآيند توليد مديريت کرده و از توجه به جوانان جامعه غافل نشود.
او همچنين گزارشي از عملکرد بخش‌هاي مختلف هفتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر به حضار در تالار ارائه کرد.
در ادامه اين مراسم برگزيدگان هفتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر نيز در بخش‌هاي مختلف به شرح زير معرفي شدند:
در بخش پيشکسوتان از پروانه قاسميان به پاس يک عمر تلاش، پيمان حسين محسني شهردار منطقه 12 با اجراي طرح موفق تهرون بپوشيم و علي درويش‌پور مدير عامل برج ميلاد بدليل همکاري گسترده در جشنواره‌ها و رويدادهاي تقدير شد.
در بخش رسانه، خبرگزاري ايسنا، روزنامه صبح امروز، راديو اقتصاد و شبکه ايران کالا تجليل شدند.در بخش پوستر از محسن پيشدادي، طراح پوستر اين دوره از جشنواره تقدير شد.
در بخش بين‌الملل، محبوبه علي بلندي، لوح تقدير، تنديس طاووس طلايي و وجه نقد را دريافت کرد.
اما در بخش لباس بانوان، در بخش مانتوي اجتماع: محبوبه علي بلندي، آناهيتا نامدار پور و مريم ياستي، در بخش مانتو مجلسي: شقايق شکفته، آرزو نجفي، شيرين فتاحي و مهنوش تيمورزاده، در بخش مانتوي کاربردي: غزال بهمني، مجيد گل محمدي و صدف رضايي قندفروش، در بخش پوشش سر: شبنم محمدي، مريم فرشته خو و زهرا کيانفر، در بخش لباس مشاغل: هستيا جلالي، فرشته مفاخر و سيد شهاب الدين شاهزاده صفوي و بالاخره در بخش چادر از فريبا شه بخش، سحر تلقاني و زينب مقدس به عنوان برگزيدگان تقدير به عمل آمد.هفتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر، در بخش‌هاي طراحي لباس، طراحي پارچه، طراحي جواهرات و زيورآلات، طراحي کيف و کفش، مسابقه زنده طراحي لباس، علمي‌دانشگاهي، صنعت و فناوري‌هاي نوين، بخش بين‌الملل، انجمن‌ها و مؤسسات هنري مد و لباس، استان‌ها و اقوام از ششم تا سيزدهم اسفندماه همزمان در تهران به ميزباني تالار وحدت، برج ميلاد و سالن حجاب و چندين استان کشور برگزار شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: