آخرین اخبار
کد خبر: ۴۸۲۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع»آغاز تست بالینی واکسن ایرانی همراه با واردات واکسن را بررسی می کند؛
۲۵۰ گروه جامعه هزار دوز واکسن سینوفارم اهدایی چین وارد کشور شد. تاکنون دو محموله واکسن اسپوتنیک وی محصول شرکت گامالیای روسیه وارد کشور شده است، محموله اول شامل ۲۰ هزار دوز و محموله دوم شامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن بود که برای واکسیناسیون ۶۰ هزار نفر( هر نفر دو دوز) کفایت می کرد.

به گزارش شروع آنلاین واکسیناسیون کرونا در ایران همزمان با دهه فجر و از روز ۲۱ بهمن با واکسیناسیون حدود ۱۰ هزار نفر از کادر درمان با اولویت کارکنان بخش های آی سی یو شروع شد.بعد از آن بر اساس اعلام وزیر بهداشت، واکسیناسیون حدود ۱۰۰ هزار نفر از کادر درمان در مرحله دوم واکسیناسیون شروع شد که البته در این مرحله قرار است علاوه بر کادر درمان گروه های آسیب پذیر دیگری از جمله سالمندان، معلولان و جانبازان نیز مشمول این واکسیناسیون قرار گیرند. بر همین اساس واکسیناسیون سالمندان نیز از روز پنجشنبه هفتم اسفند با حضور وزیر بهداشت در آسایشگاه سالمندان کهریزک شروع شد.سازمان غذا و دارو تاکنون برای پنج واکسن خارجی مجوز مصرف اضطراری صادر کرده است، اولین آنها واکسن اسپوتنیک وی بود . بعد از آن مجوز مصرف اضطراری برای سه واکسن دیگر شامل واکسن کوواکسین ساخت موسسه باهارات بیوتک هند، واکسن آسترازنکا - آکسفورد تولیدی R-pharm روسیه و واکسن آسترازنکا - آکسفورد ساخت شرکت SKBio کره جنوبی را صادر کرد.آخرین واکسن خارجی که سازمان غذا و دارو برای آن مجوز مصرف اضطراری در ایران صادر کرده، واکسن شرکت سینوفارم چین است. سازمان غذا و دارو چهارم اسفند مجوز ورود و مصرف اضطراری مشروط واکسن BBIBP-corV ساخت شرکت سینوفارم چین را صادر کرد تا سبد خرید مستقیم واکسن کرونا در کشور از پنج منبع خارجی مشخص شود.  علاوه بر تلاش برای تولید واکسن کرونا در کشور که به گفته وزیر بهداشت بهار سال آینده وارد بازار می شود. واردات حدود ۱۶.۸ میلیون واکسن از سبد کوواکس نیز قرار است در بهار سال آینده به کشور انجام شود.
۹۶ سال واکسن سازی در انستیتو رازی 
 جزییات ساخت واکسن رازی کووپارس (پروتئین نوترکیب) اعلام و عملیات تست بالینی آن با تزریق بر دو داوطلب، ازروزگذشته آغاز شد. دکتر علی اسحاقی  رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، در مراسم آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس «پروتئین نوترکیب» که  دیروزدر بیمارستان رسول اکرم (ص) برگزار شد، گفت: انستیتو واکسن سازی رازی ۹۶ سال است که واکسن می‌سازد و مردم نباید نگران باشند؛ زیرا تمام نکات فنی و علمی در ساخت واکسن لحاظ شده است. واکسن‌های مهمی توسط ما تولید می‌شود و واکسن کووید۱۹ هم به سبد واکسن‌های ما اضافه خواهد شد.وی افزود: درمورد این واکسن از اسفندماه مطالعات اولیه را انجام دادیم و مراحل مختلفی را طی کرد. طراحی اولیه صورت گرفت و در فروردین ماه فرمولاسیون این واکسن انجام شد و در اردیبهشت و خرداد ماه تزریق به میمون را انجام دادیم و مطالعات گسترده در فاز پیش بالینی صورت گرفت. از اواخر مرداد ماه مدارک مختلفی به وزارت بهداشت ارائه شد و ۲۷ دی ماه مجوز انجام کارآزمایی بالینی واکسن را دریافت کردیم. هفته گذشته نیر مجوز cta اخذ شد و امروز هم اولین تزریق‌ها انجام می‌شود.وی افزود: قرار است ۱۳۳ نفر در فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن و واکسن نما دریافت کنند که ۱۳ نفر پیش‌قراول هستند. از ۱۳ نفر فرد پیش قراول امروز ۱۰ اسفندماه در روز اول کارآزمایی بالینی دو نفر واکسن یا واکسن‌نما دریافت می‌کنند.اسحاقی افزود: ۱۳نفر ابتدایی قرار است طی ۸ روز تزریق واکسن را تجربه کنند. امروز دو نفر و سپس معمولا یک روز درمیان تزریق واکسن را تا اتمام ۱۳ نفر خواهیم داشت. سپس ۱۲۰ نفر دیگر وارد مطالعه می‌شوند و پس از ۲۳ روز باید تزریق واکسن فاز یک به اتمام برسد. مجوزهای فاز دوم مطالعه را هم اخذ کرده‌ایم اما باید نتایج فار یک را ارائه داده و سپس فاز دوم را آغاز کنیم.وی  تاکید کرد: کسانی که ( روز صفر) واکسن دریافت می‌کنند، ۲۱ روز بعد دوز دوم ( عضلانی) و ۵۱ روز بعد دوز سوم واکسن که استنشاقی است را دریافت می‌کنند.رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درباره این دو نفری که امروز واکسن دریافت میکنند، تصریح کرد: این دو نفر از طریق ثبت‌نام در سایت داوطلبان کارآزمایی بالینی انتخاب شدند. دکتر جلیل کوهپایه زاده _رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، در مراسم آغاز کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس «پروتئین نو ترکیب» که روز ۱۰ اسفند در بیمارستان رسول اکرم (ص) برگزار شد، با تشکر از تیم موسسه تحقیقات واکسن سازی رازی، گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران مفتخر است که در این مطالعه بالینی فعال است و سهم خود را در بیمارستان حضرت رسول (ص) انجام می‌دهد. خوشبختانه تیم موسسه رازی در ماه‌های اخیر توانستند بخشی از نشانه‌های خودکفایی در کشور را نشان دهند.وی با تشکر از زحمات دانشمندان سهیم در ساخت واکسن، افزود: اعلام آمادگی می‌کنیم تا کارآزمایی بالینی واکسن را به درستی پیش بریم و چند ماه آینده امیدواریم واکسنی ارزشمند در سطح ملی و بین‌المللی تولید شود و بتواند بشر را از معضل کرونا رهایی دهد. دانشگاه محلی برای این بستر است و امیدواریم این تجربه را به خوبی پیش بریم.
واکسیناسیون VIP نخواهیم داشت
 رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نمی‌شود و جز برای کادر درمان و سالمندان که در معرض خطر قرار دارند، واکسیناسیون «وی آی پی» (VIP) برای افراد و اقشار ویژه نخواهیم داشت.«وی آی پی» مخفف عبارت انگلیسی «Very Important Person» به معنی «اشخاص بسیار مهم» است که در مکانهای مختلف مانند هتل ها، ورزشگاهها و دیگر اماکن عمومی، برای آنان تشریفات و امتیازات ویژه قائل می شوند.کیانوش جهانپور دیروزدر توییتر نوشت: تلقیح واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندان و جانبازان مقیم آسایشگاهها در هفته جاری به ۱۱۰ هزار دوز خواهد رسید، تزریق واکسن افراد مشمول فاز۱ تا نوروز انجام می شود، هیچ تغییری در اولویت بندی برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد، VIP نخواهیم داشت، لطفا تقاضا نفرمایید.
شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ نگرانی برای انجام سریع واکسیناسیون کرونا نداریم، شبکه بهداشت ایران توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد و اگر واکسن برسد، نمایش قدرت خواهیم داشت.علیرضا رئیسی روز یکشنبه در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور در وزارت بهداشت افزود: شبکه بهداشتی ایران که بیش از ۳۰ سال پیش به دست بزرگان نظام سلامت ایران پایه گذاری شده، افتخار و نقطه قوت نظام سلامت ایران است. این شبکه تا اقصی نقاط کشور گسترده شده و هیچ روستای با هزار نفر جمعیت وجود ندارد که خانه بهداشت نداشته باشد.وی گفت: علاوه بر خانه های بهداشت در حدود ۱۷ هزار روستای کشور، بیش از ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و حدود سه هزار مرکز شهری هم داریم که با اجرای نظام ارجاع به مراکز تخصصی و بیمارستانی متصل هستند و این نظام آموزش دیده و متصل در دوران کرونا نیز افتخارات زیادی کسب کرده و تاکنون سه مرحله غربالگری تشخیص کرونا در کشور انجام شده به تازگی خانه های بهداشت عشایری و کوچ رو نیز ایجاد شده که همراه عشایر است و به زودی ۴۲۰ خانه عشایری نیز به این مجموعه اضافه می شود.معاون وزیر بهداشت افزود: در چند سال گذشته خانه های بهداشت نوسازی شده اند و نیمه عمر ساختمان های آن از ۲۶ سال به ۱۰ سال کاهش پیدا کرده و تجهیزات لازم هم در این خانه های بهداشت کامل است.وی گفت: اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» هم که از ایده های دکتر نمکی وزیر بهداشت است، کمکی بزرگی به ارتقای جایگاه شبکه بهداشتی بود که ای کاش چند ماه زودتر اجرا می شود که در این صورت کمک بزرگی برای کنترل اپیدمی کرونا در کشور بود.رئیسی افزود: گام بعدی ارتقای نظام شبکه بهداشتی حرکت از نظام PHC یا مراقبت های اولیه به سمت سیستم UHC مبتنی بر نظام ارجاع است که از یک دهه پیش در کشور با اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع شروع شده است، پایلوت آن انجام شده و هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در حاشیه شهرها و نیز همه ساکنان روستاها و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر از ظرفیت های این برنامه برخوردار هستند و به زودی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها نیز اجرا می شود.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: