کد خبر: ۴۸۱۵۰
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تبعات بی اعتمادی به صادرکنندگان برحضور در بازارجهانی درگفتگوی «شروع» با فعال اقتصادی بررسی می شود؛
در حالی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است با وجود تمام محدودیت ها صادرکنندگان ایرانی توانسته اند بخش مهمی از نیاز ارزی کشور را تامین کنند اما هنوز در میان سیاستگذاران به آنها اعتماد نمی شود که رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید: برخی قوانین و مقررات زاید و اضافه باعث شده تجارت خارجی ایران از ریل اصلی خود خارج شود.
 

به گزارش شروع آنلاین محمد لاهوتی در مراسم معرفی صادر کنندگان برتر استان تهران گفت: با وجود فضای مه آلودی که در اقتصاد ایران به وجود آمده صادر کنندگان در خط مقدم اقتصادی حاضر بودند و توانستند حدود ۷۰ درصد از نیاز کشور به ارز برای واردات کالاهای ضروری را فراهم کنند.وی ادامه داد: هنوز در میان تصمیم گیران اقتصادی به صادر کنندگان نگاه مثبتی وجود ندارد و آنها تحت تاثیر این محدودیت ها قرار دارد.عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در حدود سه سال گذشته بخش مهمی از تمرکز و دغدغه صادر کنندگان به رفع تعهد ارزی معطوف شده است، تشریح کرد: صادر کنندگان خود به این موضوع واقف هستند که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد و در تمام این سال ها با وجود تحریم و محدودیت های بانکی تمام تلاش خود را در این زمینه به کار گرفتند اما در چنین شرایطی وقتی صادر کنندگان توقع دارند که دولت به آنها اعتماد کرده و شرایط شان را تسهیل کند در عمل با بی اعتمادی مواجه می شود.وی ادامه داد: با وجود آنکه بیش از ۱۰۰ روز از ابلاغ دستورالعمل ارزی دولت گذشته متاسفانه هنوز در حوزه هایی مانند معافیت مالیاتی برخی مسائل از سال  ۱۳۹۷ تا کنون بلاتکلیف مانده اند که این موضوع کار را برای رشد صادرات دشوار می کند.لاهوتی با بیان اینکه اگر به صادرکنندگان واقعی اعتماد شود تامین ارز مورد نیاز برای واردات و عبور از وابستگی به نفت ممکن خواهد شد بیان کرد: تا زمانی که این سیاست  ها تسهیل نشود مشکلات ادامه خواهد داشت. همانطور که ما دیدیم در مراسم   تعداد صادرکنندگانی که برای بررسی عملکردشان نامزد شدند کاهش یافته و این نشان می دهد که ما در این مسیر نتوانسته ایم محدودیت های موجود را کاهش دهیم.
مشکلات داخلی و تحریم ها تأثیر بر صادرات دارد ؟
حمید زادبوم در مراسم معرفی صادر کنندگان برتر تهران اظهار کرد: متاسفانه مقایسه تجارت خارجی ایران با آنچه در فضای بین المللی رخ می دهد نشان از آن دارد که ما با توجه به برخی مشکلات داخلی و تحریم های یکجانبه آمریکا در این حوزه مشکلاتی داریم که سازمان توسعه تجارت در کنار دیگر نهادهای تصمیم گیر تلاش کرده آنها را برطرف کند.وی با بیان اینکه با وجود تحریم های آمریکا میزان صادرات ایران به عدد قابل قبولی دست یافته اظهار کرد: در سال گذشته میزان صادرات کشور به بیش از ۴۱ میلیارد دلار رسید. از مجموع ۶۳ میلیارد یورو صادرات غیر نفتی صورت گرفته نیز حدود ۴۰ میلیارد یورو ارز صادراتی تاکنون به کشور بازگشته است. با این وجود ما در حوزه واردات برای مدیریت شرایط کشور مجبور به اعمال برخی محدودیت ها شدیم.رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که حدود ۹۰ درصد از کل واردات ایران را مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز کارخانه ها برای روشن نگهداشتن چراغ تولید تشکیل می دهد. ما باید تلاش کنیم که با وجود تمام این مشکلات روند تولید کالاها در کشور ادامه پیدا کند.وی همچنین درباره اصلی ترین کالاهای صادراتی کشور گفت: خوشبختانه در این حوزه تنوع صادرات وجود دارد، هر چند ما باید برای به دست آوردن بازارهای جدید و صادرات کالاهایی با ارزش افزوده بیشتر برنامه ریزی کنیم.  
مقررات زاید بلای جان صادرات شده است
رئیس اتاق بازرگانی تهران می گوید: نگاهی به نمودارهای صادراتی کشور در سال های گذشته نشان می دهد که نوسانات شدیدی در آمارها به دلیل مقررات اشتباه و متناوب به وجود آمده است.مسعود خوانساری نیز  در این مراسم بیان کرد: وقتی نمودارهای تجارت ایران از سال ۱۳۹۷ تا امروز را بررسی می کنیم می بینیم که تراز تجاری کشور در سال های ۱۳۹۸ و  ۱۳۹۹ منفی بوده است. این در حالیست که بررسی عملکرد ماهانه نشان می دهد نوسانات کشور در حوزه صادرات بسیار بیشتر از واردات بوده است.وی درباره چرایی رخ دادن این نوسانات توضیح داد: وقتی ما هر روز در مسیر صادرات کشور بخشنامه های متناقض و غیرکارشناسی صادر می کنیم بسیاری از صادر کنندگان عملا نمی دانند که باید برای آینده خود چگونه برنامه ریزی کنند و از همین رو در بعضی ماه ها عدد صادرات بالا بوده و در بعضی ماه ها به شدت افت می کند.رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که در حوزه صادرات مشکل آفرین شده نبود یک نگاه جامع به حوزه تجارت است. تا جایی که بسیاری از دستگاه ها بدون توجه به واقعیت های اقتصادی تصمیم می گیرند در حوزه تجارت دخالت کنند که این امر خود به چالشی برای عملکرد صادراتی کشور تبدیل می شود.خوانساری با بیان اینکه ناسازگاری در سیاست های ارزی یکی دیگر از مشکلات اصلی تجارت ایران است بیان کرد: وقتی تعداد دستگاه ها و نهادهای تصمیم گیر متعدد شود و هیچ نظام تصمیم گیری مشخصی وجود نداشته باشد رسما نه تنها تهدیدها علیه اقتصاد ایران عمل کند که حتی امکان استفاده از فرصت ها نیز به وجود نمی آید.خوانساری تصریح کرد: با وجود آنکه کاهش ارزش پول ملی به ضرر اقتصاد کشور تمام شده اما لااقل در همین فضا امکان افزایش قابل توجه صادرات غیر نفتی وجود داشت ولی متاسفانه دستگاه های تصمیم گیر به جای آنکه در این زمینه سیاست های تشویقی در نظر بگیرد صادر کنندگان را محدود کردند که این موضوع حتی به کاهش صادرات کشور نیز منجر شد.وی با بیان اینکه برای توسعه صادرات غیر نقدی باید اولویت های اقتصادی کشور به دقت تعریف شود توضیح داد: ما نمی توانیم از توسعه صادرات صحبت کنیم اما مقاصد صادراتی خود را تنها به چند کشور منطقه خلاصه کنیم. برای استفاده از پتانسیل های موجود در کشور بازاریابی در کشورها و لغو قوانین دست و پاگیر اهمیت فراوانی دارد که امیدواریم دولت در این زمینه به این دغدغه ها گوش کند.
واحدهای صنعتی تهران کارگر ساده پیدا نمی‌کنند
رئیس سازمان صمت استان تهران گفت: تقاضا برای سرمایه گذاری در استان تهران افزایش یافته است و واحدهای صنعتی برای گرفتن کارگر ساده دچار مشکل هستند و حتی تعداد عرضه کار بیشتر از نیروی کار است. یدالله صادقی نیزدر این مراسم   اظهار داشت: علیرغم فشار حداکثری و تحریم‌ها و حتی شیوع بیماری کرونا سرمایه‌گذاری در تهران روند خوبی داشته و دهه فجر امسال حدود ۶ هزار میلیارد تومان طرح را در تهران به بهره برداری رساندیم و حدود سه الی چهار هزار میلیارد تومان نیز از سوی بخش خصوصی، توسعه صنعتی داده شده است. همچنین در زنجیره تولید و ساخت مواد اولیه سرمایه گذاری خوبی در حال انجام است؛ ضمن اینکه اگرچه واردات لوازم خانگی متوقف شده است، اما حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه تولید این محصول که امکان ساخت آن در تولید فراهم نیست و یا تولید آن صرفه اقتصادی ندارد، از طریق واردات تأمین می‌شود. 
سرعت ضعیف ایران  در سرمایه گذاری 
مسعود دانشمند دبیر کل خانه اقتصاد ایران درگفتگو با «شروع» می گوید :سرمایه‌گذار برای سرازیر کردن سرمایه خود نیاز به فضای امنی برای سرمایه‌گذاری دارد، وقتی یک سرمایه‌گذار نتواند در صورت نیاز تبادل مالی داشته باشد و یا اینکه برای اقدام یک کار مرتبط با سرمایه‌گذاری، درگیر فرآیندهای اداری باشد، چطور می‌تواند با اطمینان سرمایه خود را از بهترین بانک‌های دنیا خارج و به سمت صنایع ایران هدایت کند.موضوع مهم دیگر این است که سرمایه‌گذار باید به راحتی و بدون هیچ مشکلی سرمایه خود را به ایران انتقال بدهد که با وجود تحریم‌ها این اقدام غیرقابل اجراست. در ارزیابی نهادهای بین‌المللی برطبق قوانین کسب‌وکار که برای ۱۹۰ کشور مورد ارزیابی قرار گرفت، ایران با یک رتبه صعود در رده ۱۲۷ قرار گرفته است؛ رتبه‌ای که البته حکایت از سرعت کم ایران برای باز کردن زنجیر مقررات از چرخ کسب وکارها دارد.بستر ۱۰ شاخص مهم کسب‌وکار در خصوص مالیات، نیروی انسانی، واردات و صادرات و بیمه هنوز برای سرمایه‌گذار خارجی مهیا نیست و از این‌رو رغبتی برای مشارکت در ایران ندارند. از سوی دیگر عدم شفافیت مالی بویژه در سیستم اداری و دولتی کشورمان مانع دیگری برای جذب سرمایه‌گذار محسوب می‌شود. فساد عامل بازدارنده دیگری است که از ورود سرمایه‌گذار به عرصه‌های سرمایه‌گذاری در ایران جلوگیری می‌کند. در پی ظهور و گستردگی فساد اداری، قوانین ثبات خود را از دست داده‌اند و هر روز با توجه به اقتضایی که حاکم می‌شود قوانین اجرایی تغییر می‌کند و این برای سرمایه‌گذاری که می‌خواهد به قانون پشتوانه‌ای یک کشور اعتماد داشته باشد، غیرقابل قبول است. یکی از گزینه‌هایی که مورد توجه سرمایه‌گذار خارجی قرار می‌گیرد، ثبات نرخ ارز است که این مسأله سال‌هاست در کشورمان دستخوش تغییرات ناگهانی است. بی‌شک با وجود تحریم‌ها و افزایش فشارهای اقتصادی، آینده خوبی برای سرمایه‌گذاری خارجی ترسیم نمی‌شود.تا زمانی زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار فراهم نشود هیچ امیدی برای رسیدن سرمایه سرمایه‌گذاران به بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی و معدنی در کشور نیست. بنابراین مسیر حرکت اقتصاد باید به سمت وسویی باشد که سرمایه‌گذاران خارجی را جهت مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای جذب کند. به‌طور قطع نیاز است که در سیاست‌های اجرایی تغییر داده شود، در غیر این صورت با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان به طور قطع قدرت اقتصادی کشور کاهش شدیدی را تجربه خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: