آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۵۱۹
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعلل در وعده ثبات بخشی به قیمت سرپناه مردم از سوی متولیان درگفتگوی «شروع » با کارشناس بررسی می شود ؛
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آماری که این وزارتخانه درخصوص قیمت مسکن در کل کشور استخراج کرده گفت: متوسط قیمت مسکن در کل کشور متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که استانهای تهران و خوزستان بالاترین و کهگیلویه و بویراحمد کمترین قیمتها را دارند.
وزارت راه و شهرسازی با این استدلال که اعلام قیمت مسکن، صرفا در تهران می تواند در بازار دیگر شهرها التهاب ایجاد کند از تیرماه امسال انتشار آمار قیمت و معاملات تهران را متوقف و اعلام کرد که در آینده آمار کشوری را بر اساس جزئیات شهرها و استانها منتشر خواهد کرد. با این حال بانک مرکزی به ارایه گزارشهای ماهیانه ادامه داد و در آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که متوسط قیمت خانه در تهران به ۲۷میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسیده است. البته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی معتقد است که اگر آمار مناطق ۱ و ۳ را لحاظ نکنیم متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۰ میلیون تومان است. او پیش از آن هم گفته بود که در ۲۵ استان متوسط قیمت مسکن کمتر از ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع است.به هر ترتیب محمودزاده، روزگذشته  در نشستی با حضور خبرنگاران اظهار کرد: میانگین قیمت  خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در کشور ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. در این بین استانهای تهران و خوزستان به ترتیب بالاترین قیمت را دارند که علت افزایش غیرمنطقی قیمت خانه در خوزستان، سرمایه گذاری خارجی است.وی ملاک تعیین متوسط قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران را ثبت کد رهگیری در دفاتر املاک دانست و گفت: در گذشته متوسط قیمت تهران در این گزارشها استخراج می شد اما بعد از مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم همه معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری این امکان به وجود آمد تا قیمت متوسط همه استان ها را داشته باشیم.محمودزاده همچنین اظهار کرد: مقایسه متوسط قیمت خانه در ایران و برخی شهرها در سایر کشورها، یکی دیگر از شقوق ساختار جدید است.

قیمت هر متر خانه در ۲۶ استان زیر ۱۰ میلیون تومان است

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه قصد داریم در انتشار آمار بازارمسکن به یک ادبیات مشترک برسیم، گفت: قیمت پایه شهر تهران که سابقا منتشر می شد اثر ذهنی تورمی را برای کل کشور ایجاد می کرد؛ در حالی که میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در ۲۶ استان زیر ۱۰ میلیون تومان، ۹ استان زیر ۵ میلیون تومان، ۳ استان بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان و فقط تهران بالاتر از ۲۰ میلیون تومان است.محمودزاده بالاترین رشد ارزش افزوده بخش مسکن را سال ۱۳۹۱ دانست و گفت: ارزش افزوده بخش مسکن در سال ۱۳۹۱ به عدد ۸ رسید که بالاترین میزان خود بود.  در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز شاهد رشد ارزش افزوده در بخش مسکن بوده ایم. بیشترین سرمایه گذاری در بخش مسکن ۴۲۰۰ میلیارد تومان بوده که سپس در سال های بعد این روند کند شد. البته در سال ۱۳۹۸ افزایش پیدا کرد. هم اکنون نیز با توجه به اقدامات انجام شده، شاهد افزایش سرمایه گذاری در بخش مسکن هستیم.

میانگین قیمت مسکن در تهران ۲۷.۸ میلیون تومان

وی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ را بالغ بر ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دانست و گفت: در ماه گذشته قیمت مسکن در خوزستان ۲۳.۵ میلیون تومان، در استان فارس ۱۱.۴ میلیون، اصفهان ۱۱.۴ میلیون، زنجان ۱۰.۹ میلیون و استان مرکزی ۱۰.۲ میلیون تومان بوده است. همانطور که آمار توضیح می دهد بالاترین نرخ مسکن مربوط به استانهای تهران و خوزستان است.معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: متوسط قیمت مسکن کشور در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.  در این رابطه فقط شهرهای تهران و اهواز عدد بالاتر از ۲۰ میلیون تومان داشته اند؛ از سوی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد متوسط قیمت مسکن ۳.۲ میلیون تومان در هر متر مربع است که کمترین رقم در کشور محسوب می شود.معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از دلایل افزایش متوسط قیمت مسکن در خوزستان را ورود سرمایه های خارجی از کشورهای مختلف به این استان دانست و گفت: در منطقه یک و سه شهر تهران نیز میانگین قیمت بالاتر از ۵۰ میلیون تومان است که نشان می دهد قیمت درمنطقه یک تقریبا ۵ برابر منطقه ۱۸ بوده است.   اگر این مناطق را از آمار خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن در پایتخت به حدود ۱۹ میلیون تومان می رسد.وی با بیان اینکه بین قیمت مسکن در خوزستان با شایر استان های کشور فاصله جدی  دیده می شود، تصریح کرد: باید بررسی کنیم که افزایش قیمت مسکن برای استان خوزستان چه پیامدهایی دارد و حوزه های سیاستی و پژوهشی چه اقداماتی باید در این خصوص انجام دهند.محمودزاده درباره علت تفاوت جزئی آمار بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی گفت: این موضوع به چگونگی ویرایش آمار و اطلاعات مربوط می شود. برآورد تحولات قیمت مسکن بر حسب دلار نشان می دهد بالاترین قیمت مسکن به دلار مربوط به سال ۱۳۸۷ با حدود ۲۲۴۴ دلار بوده است. در آبان ماه امسال قیمت دلاری مسکن ۱۰۲۴ دلار بوده که متاسفانه کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش قیمت مسکن در کشور شده است.محمودزاده اظهار کرد: قیمت مسکن در ایران تقریبا با ترکیه و مصر برابری می کند؛ در حالی که درآمد سرانه ایرانی ها بالاتر از مصر و لبنان و پایین تر از ترکیه است.

اطلاعات نیمی از واحدهای مسکونی پایش شده است 

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: سامانه ملی املاک و اسکان فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و اطلاعات موجود از 13 میلیون واحد مسکونی موجود از 22 میلیون خانه در سطح کشور را پایش کرده است. محمودزاده بر دلایل تاخیر در صادر کردن برگه‌های تعرفه مالیات بر خانه‌های خالی گفت: بازار مسکن در شرایط کنونی مطابق سایر بازارهای سرمایه‌ای عمل کرده و تفکیکی تقاضای سرمایه‌ای از تقاضای مصرفی یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های مد نظر وزارت راه و شهرسازی است.معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این نکته که تولید انبوه مسکن و راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان از جمله مهمترین فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی در ارتباط با تفکیک تقاضای سرمایه‌ای و مصرف است، تاکید کرد: سامانه ملی املاک و اسکان فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و اطلاعات موجود از 13 میلیون واحد مسکونی موجود از 22 میلیون خانه در سطح کشور را پایش کرده است.وی در بیان اینکه 1.5 میلیون پیامک برای اسخاص حقیق و حقوقی که بیش از 1 واحد مسکونی دارند، صادر شده است، افزود: بر این اساس تاکنون 109 هزار واحد مسکونی از نظر سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، خالی تلقی شده و اطلاعات آن در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است.محمودزاده ضمن اشاره به این نکته که 109 هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده بیش از مدت زمان مندرج در قانون خالی بوده‌اند، گفت: شناسایی واحدهای مسکونی خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است اما اخذ مالیات و صدور تعرفه مالیاتی بر عهده وزارت راه و شهرسازی خواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: