آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون بیمه سلامت استان همدان گفت: ۹۴ درصد جمعیت شهرستان فامنین زیر پوشش بیمه سلامت هستند که ۳ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.
به گزارش شروع آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل بیمه سلامت استان همدان ، دکتر علیرضا محجوب؛ معاون بیمه خدمات سلامت استان همدان و خانم  بهادری؛ رئیس بیمه سلامت شهرستان فامنین به مناسبت هفته بیمه سلامت با فرماندار فامنین دیدار کردند.
در این دیدار معاون بیمه سلامت استان همدان با اشاره به اینکه هفته بیمه سلامت از ۳ آبان ماه آغاز می‌شود و تا ۹ این ماه ادامه دارد اظهار کرد: در این هفته برنامه‌هایی در نظر گرفته شده تا ضمن معرفی اقدامات، خدمات بهتری به بیمه‌شدگان بیمه سلامت نیز ارائه دهیم.
دکتر محجوب با اشاره به اینکه سال ۹۵ جمعیت بیمه شده ما در استان یک میلیون و ۱۷۰ هزار نفر بود که طی ماه‌های اخیر به ۸۳۸ هزار رسیده است گفت: کاهش این جمعیت به دو دلیل بود که یکی رفع هم پوشانی است.
وی با تاکید به اینکه از سال ۹۵ طرح رفع هم‌پوشانی بیمه‌ها از طریق سازمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی آغاز شد تا هرکسی یک دفترچه بیمه داشته باشد افزود: بسیاری از افراد قبلا چند دفترچه داشتند و مثلا بیمه شده بیمه سلامت و تامین اجتماعی بودند اما رفع هم‌پوشانی باعث شد افراد از خدمات یک نوع بیمه استفاده کنند.
معاون بیمه خدمات سلامت استان همدان بیان کرد: حتی برخی از افراد از طریق  صندوق‌های مختلف بیمه سلامت چند دفترچه داشتند و این رفع هم‌پوشانی صورت گرفت.
وی با بیان اینکه در شهرستان فامنین نیز  در این سالها با رفع هم‌پوشانی جمعیت بیمه شده  ۳۷ هزار و ۶۰۰ نفر  به ۲۷ هزار نفر کاهش یافته است گفت: در این مدت ۳.۲ درصد جمعیت بیمه شده استان را بیمه شده فامنین تشکیل می‌داد.
محجوب با بیان اینکه یک هزار و ۷۹۰ نفر بیمه شده کارمندی، یک هزار و ۲۰۹ بیمه شده سایر اقشار، ۳۳ هزار ۵۷۳ نفر بیمه شده روستایی و سه نفر بیمه شده صندوق ایرانیان بیمه سلامت در شهرستان فامنین هستند عنوان کرد: ۹۴ درصد جمعیت شهرستان فامنین زیر پوشش بیمه سلامت هستند که ۳ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تا ابتدای مهرماه امسال در شهر فامنین یک بیمارستان، یک مرکز سلامت شهری، ۳ داروخانه، یک آزمایشگاه، یک مرکز توانبخشی، سه پزشک عمومی طرف قرارداد با بیمه سلامت بودند که مجموعا ۱۰ مرکز و موسسه را شامل می‌شود افزود: تا مهرماه امسال ۷۴۹ مرکز و موسسه با بیمه سلامت استان قرارداد داشتند که ۱۰ مرکز متعلق به فامنین است و این ۱.۳ درصد مرکز طرف قرارداد استان را شامل می‌شود.
معاون بیمه سلامت استان همدان با اشاره به اینکه در حوزه بیمه سلامت ۷ درصد هزینه‌های پرداخت شده استان به فامنین تعلق گرفته است خاطرنشان کرد:  طی آمار ۵ ماهه امسال استان ۸۶۰ هزار مورد بار مراجعه از طریق بیمه سلامت به مراکز درمانی ثبت شده که در شهر فامنین در مراکز دانشگاهی و خصوصی ۱۶ هزار و ۱۵۱ مورد بوده  و این ۱.۸ درصد آمار استانی را دربرمی‌گیرد.
وی با تاکید به اینکه قریب به ۲ درصد مراجعات بیمه شده سلامت استان مربوط به شهرستان فامنین است افزود: هزینه مراکز روستایی در سطح یک پرداخت می‌شود که در شهر فامنین مراکز طرف قرارداد ابتدای مهرماه ۵ مورد بوده است.
دکتر محجوب از وجود ۵ مرکز جامع سلامت شهری و روستایی در شهرستان فامنین با ۲۵ هزار بیمه شده خبر داد و افزود: ۵ درصد بیمه شدگان روستایی بیمه سلامت استان مربوط به شهرستان فامنین است.
وی با اشاره به فعالیت ۹ پزشک در مرکز جامع سلامت شهری و روستایی شهرستان فامنین که ۴ درصد پزشکان استان را شامل می‌شود گفت: ۸۷۲ میلیون تومان در سال جاری اعتبار به شهرستان فامنین تعلق گرفته که ۵ درصد کل اعتبارات امسال بیمه سلامت استان را شامل می‌شود.
معاون بیمه سلامت استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۹۳ بیمه سلامت همگانی همزمان با طرح تحول سلامت برگزار شد و تمام افرادی که فاقد هرگونه بیمه بودند به مراکز ما مراجعه و رایگان تحت پوشش قرار گرفتند و دفترچه بیمه سلامت همگانی دریافت کردند افزود: از آبان ماه سال گذشته بر اساس قانون برنامه ششم توسعه،  ابلاغ شد که باید ارزیابی وسع صورت گیرد و افرادی که توانایی مالی ندارند از خدمات بیمه سلامت به صورت رایگان بهره‌مند شوند چرا که هرکسی که تمکن مالی داشت نیز این دفترچه ها را دریافت و رایگان خدمات می‌گرفت که با معنای ذات بیمه مغایرت داشت.
وی تصریح کرد: حتی بیمه‌شدگان برخی بیمه‌ها از سایر بیمه‌ها خارج و وارد بیمه سلامت همگانی می‌شدند.
محجوب با اشاره به اینکه ارزیابی وسع انجام شد تا هرفردی که مراجعه می‌کند و بیمه شده هیچ نوع بیمه‌ای نیست با ثبت‌نام، اطلاعاتش به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برود که ظاهرا سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بر اساس بانک اطلاعاتی موجود استحقاق سنجی در خصوص این افراد را انجام می‌دهد خاطر نشان کرد:  افرادی که در سه دهک اول قرار می‌گیرند رایگان بیمه می‌شوند و سه دهک آخر باید حتما حق بیمه پرداخت کنند که به نرخ امروز  ٦٦٨ هزار تومان در سال می‌شود.
وی با بیان اینکه دفترچه‌های بیمه سلامت تنها درمانی است افزود: کسانی که دفترچه بیمه سلامت همگانی دارند می‌توانند به مراکز دولتی مراجعه و از خدمات برخوردار شوند.
معاون بیمه خدمات سلامت استان همدان با اشاره به اینکه اخیرا طرح روستائیان بیمه پرداز نیز مطرح است تا این جمعیت نیز با پرداخت حق بیمه بتوانند از خدمات ما برخوردار شوند خاطرنشان کرد: سیاست دولت بر این است که افرادی تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند که از توانایی مالی برخوردار نیستند.
وی با بیان اینکه در شهرستان فامنین یک هزار و ۹۲۰ سرپرست خانوار که با اعضای خانواده قریب به ۶ هزار نفر می‌شوند درخواست آزمون وسع داده‌اند افزود:  برای قریب به ۶۰ درصد این جمعیت پیامک ارسال و دفترچه صادر شده است.
محجوب با تاکید به اینکه کسانی که معترض به آزمون وسع باشند می‌توانند در سامانه ثبت کنند و امکان اینکه دهک آنها تغییر کند وجود دارد گفت: سه دهک آخر حق اعتراض ندارند اما سایرین می‌توانند در دفاتر خدمات الکترونیک اعتراض خود را ثبت کنند.
وی در ادامه به طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک اشاره کرد و گفت: از سال ۹۶ سازمان بیمه سلامت سه پروژه الکترونیک را آغاز کرده که می‌توان استحقاق سنجی، نسخه‌نویسی الکترونیک و نسخه‌پیچی الکترونیک را  نام برد.
معاون بیمه خدمات سلامت استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر این طرح‌ها در استان اجرایی می‌شود گفت: مراکز درمانی و پزشکان استان همکاری خوبی داشتند اما انتظار است بهتر ورود کنیم چون استان‌های همجوار در آمار از ما  جلوتر هستند در صورتی که زیرساخت‌های موجود در همدان بهتر است.
وی با بیان اینکه در طرح دفترچه‌های الکترونیک افراد بدون دفترچه با ارائه کد ملی می‌توانند از خدمات درمانی بهره‌مند شوند افزود: همه بیمه‌شدگان می‌توانند در سراسر کشور بدون ارائه دفترچه و حمل آن خدمات بهداشتی و درمانی دریافت کنند و حتی نیاز نیست که دفترچه تمدید اعتبار شود.
محجوب با بیان اینکه نسخه نویسی الکترونیک نیز به همین منوال است و فرد برای مراجعه به مراکز درمانی نیازی به ارائه دفترچه ندارد و پزشک از طریق سامانه، نسخه الکترونیک صادر می‌کند و بیمار نیز می‌تواند از طریق کد رهگیری ۵ رقمی به هر داروخانه در کشور مراجعه و دارو دریافت کند بدون اینکه نیازی به دفترچه باشد عنوان کرد: داروخانه نیز به صورت الکترونیک نسخه بیمار را می‌پیچد.
وی از دیگر فواید نسخه نویسی الکترونیک را صرفه جویی در کاغذ و جلوگیری از اشتباهات نسخه‌خوانی  و تداخلات دارویی دانست و گفت: نهایت این اطلاعات موجود به پرونده الکترونیک سلامت فرد می‌رود.
معاون بیمه سلامت استان همدان با بیان اینکه اگر نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک فراگیر شود با مراجعه فرد به پزشک، پزشک به سوابق بیماری بیمار دسترسی پیدا می‌کند و این در روند درمان موثر است افزود: در حال حاضر نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا حذف دفترچه کاغذی می‌تواند بار مراجعات به مراکز صدور دفترچه را کاهش و در نتیجه بیماری کنترل شود.
وی با بیان اینکه اوایل سال ۹۷ شهرستان فامنین، بهار و همدان پایلوت اجرای طرح نسخه‌نویسی بودند و این طرح در شهرستانهای مذکور به خوبی پیش رفت افزود: در این راستا پزشکان، داروخانه‌ها و مطب‌ها و کلینیک‌ها همکاری خوبی داشتند اما می‌طلبد بهتر ورود شود.
محجوب با تاکید به اینکه همکاران قطعی سامانه و کندی سیستم  را مطرح می‌کنند اما تاکید ما به صد درصد کار نیست و این است که وقتی اینترنت کند و یا قطع است به صورت دستی انجام و بعد اطلاعات وارد سامانه شود تا به مرور روند کار بهتر شود چون هر طرحی در ابتدا نواقصی خواهد داشت گفت: این طرح متعلق به وزارت بهداشت است و ما و تامین اجتماعی مجری هستیم.
وی با اشاره به اینکه ۳ پزشک فامنین از بین ۲۷۹ پزشک استان نسخه نویسی الکترونیک را انجام می‌دهند افزود: تا ابتدای شهریور ماه امسال ۲۰۸ هزار نسخه الکترونیک در استان نوشته شده که ۴ هزار و ۱۰۰ مورد متعلق به شهرستان فامنین است.
معاون بیمه سلامت استان همدان با اشاره به اینکه یک داروخانه در فامنین ۴ نسخه‌ پیچی الکترونیکی داشته است تصریح کرد: ۵۰۰ نسخه نیز تبدیل شده و اطلاعات آنها در سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک ثبت شده است.
وی با بیان اینکه امیدواریم با پشتیبانی و حمایت همگانی به طور کامل به طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک برسیم خواستار توجه به این موضوع شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: