آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۲۲۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس اتاق بازرگانی بندرعباس مطرح کرد:
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس گفت: اولویت نخست اتاق بازرگانی علاو ه بر تقویت روابط بین المللی دستیابی به بازارهای هدف و تقویت روابط تجاری خود به ویژه با کشورهای همسایه نظیر افغانستان است.
به گزارش شروع آنلاین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس ، محمدرضا صفا در نشست آنلاین اتاق بازرگانی بندرعباس با اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات با محوریت معرفی ظرفیت های استان هرمزگان  ضمن معرفی ظرفیت های استان هرمزگان در حوزه های مختلف، اظهارداشت: وجود ذخایر نفت و انرژی، پتروشیمی، گردشگری دریایی، کشتی‌سازی، صید و صیادی، ترانزیت دریایی، وجود محصولات بااررزش کشاورزی با قابلیت صادرات به کشورهای مختلف دنیا تنها بخشی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی این استان است.
وی با اشاره به تولید بیش از 200 هزار تن میگوی پرورشی در استان هرمزگان گفت: درحال حاضر ظرفیت 50 هزار هکتار پرورش میگو در استان وجود دارد و تا پایان امسال نیز حدود7 تا 8  هزار هکتار دیگر وارد چرخه‌ تولید می‌شود.
صفا بیان داشت: در زمینه‌ پرورش ماهی درقفس نیز با توجه به مطالعات انجام شده ما ظرفیت 150 هزار تن تولید در این استان را داریم که در این حوزه نیز از حضورسرمایه‌گذاران خارجی و حتی مشارکت آن‌ها با سرمایه‌گذاران داخلی استقبال خواهیم کرد.
وی همچنین از خرمای پیارم شهرستان حاجی آباد و نارنگی منطقه سیاهو که دارای شهرت جهانی هستند، نام برد و افزود: این استان با وجود این‌که منطقه‌ای گرمسیری و خشک ‌است اما کشاورزی در آن رونق دارد به‌خصوص در محصولات خارج از فصل استان بسیار خوب عمل‌کرده و شرایط صادرات آن مهیاست.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس بیان داشت:  افغانستان علاوه بر ویژگی هم‌مرز بودن، به دلیل اشتراکات فرهنگی و زبانی و نیز دارا بودن وضعیت اقتصادی خاص خود از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در دیپلماسی اقتصادی ایران برخوردار است.
صفا تاکید کرد: ایران بزرگ ترین شریک تجاری افغانستان است و با توجه به ظرفیت هایی که در مناسبات ایران و افغانستان وجود دارد می توان با بهره برداری از آن بازار مناسبی برای محصولات خاص استان هرمزگان مهیا کرد.
محمد یونس قاضی زاده رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات نیز گفت:زمان آن رسیده که افغانستان مراودات تجاری خود را با ایران را گسترش دهد و موانع و مشکلات را نیز چاره یابی نماید.
وی افزود: افغانستان امروز داراي شرايط باثبات و امني است و با توجه به ريشه هاي عميق روابط فرهنگي، تاريخي و مذهبي ايران و افغانستان و عزم مسئولان دو كشور اين روابط بايد بيش از پيش توسعه يابد.
قاضی زاده با بیان اینکه افغانستان اسالانه حدود سه میلیارد دلار کالای ایرانی خریداری می کند، بیان داشت: امید است بتوانیم از ظرفیت های خاص استان هرمزگان در زمینه محصولات خارج از فصل و گردشگری نیز بهره ببریم.
وی ضمن قدردانی از ریاست اتاق بازرگانی بندرعباس، بیان داشت: برقرار ارتباط دو اتاق بازرگانی هرات و بندرعباس یک اتفاق خوب و میمون است که دستاوردهای بسیار خوبی را برای دو کشور به دنبال خواهد داشت.
رئيس اتاق تجارت هرات توسعه مبادله هيات هاي تجاري و شناسايي ظرفيت هاي دو طرف را ضروري دانست و گفت: شرايط امروز افغانستان با گذشته بسيار متفاوت است زيرا امنيت آن توسعه يافته و زمينه براي اجراي پروژه هاي اقتصادي و سرمايه گذاري مساعدتر شده است.
دبیرکل اتاق بازرگانی بندرعباس نیز در ادامه این نشست بیان داشت: اتاق بازرگانی بندرعباس با توسعه روابط خود در بخش بین الملل به دنبال دستیابی به بازارهای هدف برای عرضه محصولات خاص استان هرمزگان است
دکتر پیام رضایی بیان داشت: محصولات نظیر خرمای پیارم، نارنگی سیاهو و آبزیان استان در بازارهای اروپایی طرفداران بسیاری دارد.
وی بیان داشت: هدف نخست ما در اتاق بازرگانی بندرعباس تقویت روابط بین المللی و جذب سرمایه گذار و در نهایت دستیابی به بازارهای هدف است و امید است نشست امروز اتاق بازرگانی بندرعباس با اتاق تجارت هرات دستاوردهای بسیار خوبی به دنبال داشته باشد.
یادآور می شود در این نشست علاوه بر رییس اتاق تجارت هرات عظیمیان معاون سرمایه گذاری هیات مدیره، دشتی معاون خدماتی هیات مدیره، سلیمان خیل رئیس اتاق مشترک شعبه هرات، فراهی عضو هیات مدیره، هاشمی مسوول روابط بین المللی هیات مدیره و رحمانی آمر اجرائیه نیز حضور داشتند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: