آخرین اخبار
کد خبر: ۴۷۰۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مديركل منابع طبيعي و ‌آبخيزداری استان مازندران-نوشهر گفت: به منظور حفظ باقيمانده شمشاد هيركاني در غرب مازندران 84 هكتار از عرصه هاي جنگلي شمشاد محلول پاشي شد.
به گزارش شروع آنلاین به نقل از روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران - نوشهر ، عبدالرضا سنگاري با اعلام اين خبر افزود : اين عمليات از اسفند پارسال تا مهر ماه امسال در هفت مرحله و در قالب قرارداد منعقده در سطح 100 هكتارصورت مي گيرد.
به گفته سنگاري براي اجراي اين عمليات يك ميليارد و 200 ميليون ريال اعتبار در نظر گرفته شد.
او افزود : اين بهترین زمان ممکن براي اجراي اين عمليات است که مي تواند بیشترین تاثیر برروی آفت هدف و ایجاد بیشترین تلفات و کاهش انبوهی جمعیت آفت را داشته باشد.
عملیات محلول‌پاشی درپارک جنگلی سی‌سنگان ، ماشلك نوشهر و منطقه گلندرود رويان انجام شد كه در حال حاضر داراي شمشادهاي سبز مي باشد.
مديركل منابع طبيعي نوشهردرادامه تصريح كرد : براي اين عمليات از محلول بیولوژیکی و سازگار با محیط زیست و موثر در امر کنترل افت استفاده شد که این ترکیبات هیچگونه پایداری در محیط نداشته و فاقد اثرات سوء بر روی محیط زیست و سایر موجودات زنده در طبیعت است.
گفتني است : از مجموع ۸۵۰۰ هکتار رویشگاه جنگلی شمشاد در غرب مازندران ، سطحی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار طی طغیان" آفت شب پره "شمشاد از سال ۹۵ مورد خسارت قرار گرفته و حدود ۵ هزار هکتار نیز در اثر فعالیت قارچ عامل بیماری" سوختگی برگ "شمشاد (بلایت) دچار خشکیدگی شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: