آخرین اخبار
کد خبر: ۴۶۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرنگاران را یکی از تلاشگران و اقشار مخلص، صمیمی‌ و نقش‌آفرین در جهت ارتقای فرهنگ عمومی، جایگاه فرهنگی - سیاسی جامعه عنوان و تاکید کرد: در شرایط حاضر کشور، قلم خبرنگاران و نوع نگاهی که به موضوعات دارند، در استحکام بخشی به وحدت ملی تاثیر بسیاری دارد که باید با آگاهی بیشتری وظیفه خطیر خود را دنبال کنند.
نلادن حیدری با تبریک فرارسیدن ۱۷ مردادماه ، « روز خبرنگار» و توفیق روز افزون برای این قشر تلاشگر جامعه در تمامی ایام ۳۶۵ روز سال، اظهار داشت: در دنیای امروز بشر روزانه با مسایل متعددی روبرو است، موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و شرایط جهانی و غیره که هر یک بر جامعه تأثیرگذارند.
وی افزود: با توجه به شتاب گردش اطلاعات برحسب ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر جهان کنونی، نقش کلیدی رسانه‌ها کتمان‌ ناپذیر است.  رسانه ها در رشد آگاهی و شکل دهی به افکار عمومی جامعه در حوزه های مختلف نقش موثر و چشم گیری دارند.

خبرنگاران نخستین قلب تپنده اطلاع رسانی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ادامه از خبرنگاران به عنوان نخستین حلقه و قلب تپنده اطلاع رسانی در رسانه ها یاد کرد و گفت: جامعه به واسطه تلاش آنان با دنیای اخبار و اطلاعات ارتباط برقرار می‌کند.
حیدری ادامه داد: خبرنگاران با نقش موثر و خطیری که در جامعه دارند، اساسی ترین قضاوت بین توده ها درباره مباحث مختلف یک جامعه را شکل می دهند. پدیده افکار عمومی هویت باطنی یک جامعه را مشخص می کند و اطلاع از این اخبار و وقایع اغلب از طریق رسانه های جمعی صورت می گیرد که خبرنگاران نقش مهم و موثری در آن دارند.

خبرنگاران نقش‌آفرین در جهت ارتقای فرهنگ عمومی  

وی همچنین از خبرنگاران به عنوان یکی از اقشار مخلص، صمیمی‌ و نقش‌آفرین در جهت ارتقای فرهنگ عمومی یاد کرد که درجایگاه فرهنگی - سیاسی جامعه تلاش می کنند.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: بطور یقین داشتن شناخت کافی از جوامع مختلف، ذوق و استعداد، علاقه، سرعت، توجه به واقعیت‌ها و حس مسئولیت اجتماعی از مهم‌ترین شاخصه‌های یک خبرنگار است.

خبرنگاران به کشف حقیقت ها بپردازد

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به طور کلی خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او باید با استفاده از ویژگی های خدادادی و نیز خصوصیاتی که در دوره های آموزشی دیده، به کشف حقیقت ها بپردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود برساند.
حیدری در ادامه سخنان خود، یکی از مهم ترین ویژگی های خبرنگار، داشتن عشق و علاقه و قریحه خبرنگاری توصیف کردو اظهار داشت: کسی باید وارد عرصه جذّاب و در عین حال پر مخاطره خبرنگاری شود که ضمن داشتن این استعداد ذاتی، از هنر واژه گزینی، شمّ خبری، حوصله زیاد و نگاه موشکافانه و دقیق نیز برخوردار باشد.

تاکید بر پرهیز از احساسات

به گفته وی، خبرنگاران باید با پرهیز از احساسات، بکوشد رویدادها را همان طور که اتفاق افتاده منتشر کند، نه آن طور که خود می خواسته اتفاق بیفتد.
حیدری در بخش دیگری از سخنان خود، ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی را از مهم ترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس برشمرد و گفت: در مقابل، سخن چینی، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آن ها بیزاری می جوید.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نیکوست که صاحبان بنگاه های خبری و نیز خود خبرنگاران، همواره به دنبال واقعیت باشند و از جنجال آفرینی و بد گویی نسبت به مردم و دیگران بپرهیزند.

۱۷ مرداد روز حق گویی و پاسداشت قلم

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با تبریک مجدد هفدهم مردادماه به عنوان «روز بزرگ و سترگ خبرنگار»، که به مناسبت سالروز شهادت شهید محمود صارمی نامگذاری شده است، گفت: در این فرصت مغتنم این روز شکوهمند، روز حق گویی و حق جویی و روز پاسداشت قلم را به همه خبرنگاران ، نویسندگان و روزنامه نگاران، صاحبان اندیشه و قلم و آزادگان عرصه اطلاع رسانی، تبریک و تهنیت عرض می کنم.
حیدری در خاتمه از ایزد منان برای همه مجاهدان و تلاشگران این عرصه توفیق و تداوم هدایت و سعادت و سرافزاری و سربلندی را مسئلت کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: