آخرین اخبار
کد خبر: ۴۳۵۰۶
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کرونا دردسر مستاجران را دو برابر کرد
فصل جابه‌جایی بسیاری از اجاره‌نشین‌ها آغاز شده اما بی‌توجهی دولت و ستاد مقابله با کرونا به وضع بازار اجاره و فراموش‌شدن مستأجران در دوره شیوع بیماری کووید-۱۹ مشکلاتی را برای اجاره‌نشینان به‌وجود آورده؛ کار به‌جایی رسیده که تشکل صنفی مشاوران املاک از موجران خواهش کند تخلیه واحدهای اجاری را به تعویق بیندازند.گروه زیربنایی- شیوع کرونا به وضع مقررات سختگیرانه در اغلب حوزه‌های اقتصادی منجر شده و حتی آن دسته از اصناف که کسب‌وکارشان غیرضروری تشخیص داده شده، درصورت فعالیت با اخطار و پلمب یک‌ماهه محل کسب‌وکار مواجه خواهند شد. در این شرایط دفاتر مشاوران املاک نیز به تعطیلی واحد صنفی خود مکلف شده‌اند و درنتیجه همه معاملات بازار مسکن اعم از خریدوفروش یا اجاره باید به بعد از بازگشایی این دفاتر موکول شود. در این شرایط مستأجران که عملا جزو فراموش‌شدگان کرونا محسوب می‌شوند، از یک‌سو مجبورند طبق قرارداد اجاره خود، نسبت به پرداخت اجاره یا تخلیه واحد استیجاری اقدام کنند و از سوی دیگر عملا به یافتن واحد استیجاری برای انتقال سکونت یا کسب درآمد برای پرداخت اجاره قادر نیستند؛ آن‌هم در شرایطی که برخی موجران چک اجاره مستأجران را به‌حساب گذاشته‌اند و حتی خواستار تخلیه واحد استیجاری خود هستند.
نرخ رشد قیمت در بخش اجاره معمولاً خود را در طولانی مدت با میزان افزایش قیمت ها در بخش خرید و فروش بالانس می کند. آمارها از شهر تهران نشان می دهد میانگین افزایش نرخ اجاره بها از اواخر سال ۱۳۹۶ تا اواخر سال ۱۳۹۸ تقریباً نصف میزان رشد قیمت مسکن بوده است.
میانگین نرخ رشد اجاره بها در شهر تهران از انتهای پاییز ۱۳۹۶ تا پایان پاییز ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۶.۱ درصد بوده است؛ در حالیکه نرخ رشد قیمت فروش عدد ۱۴۵ درصد را نشان می دهد. اما انصافاً اجاره نشین‌ها دیگر توانی برای رشد قیمت ها ندارند.
فصل جابجایی که معمولاً از ابتدای تابستان شروع می شود هنوز از راه نرسیده و به همین دلیل نرخ اجاره بر اساس مشاهدات میدانی، افزایش چشمگیری را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ نشان نمی دهد.
با این حال گروهی از مالکان واحدهای نوساز و لوکس به دلیل رکود در بخش خرید و فروش، به منظور داشتن زمان کافی برای اجاره واحد خود، آنها را در بخش اجاره عرضه کرده‌اند. هرچند بررسی آگهی ها اعداد و ارقام بالای قیمت اجاره در این گروه از فایل ها را نشان می دهد.
به طور مثال در شرق تهران و بر اساس عرف بازار، بسته به موقعیت و امکانات آپارتمان، نرخ رهن کامل یک متر مربع واحد مسکونی با عمر بنای کمتر از ۵ سال ۲ تا ۳ میلیون تومان است.
در مناطق غربی پایتخت نیز نرخ رهن کامل آپارتمان‌های زیر پنج سال از حدود متری سه میلیون تومان شروع می‌شود و بعضاً در واحدهای لوکس و نیمه لوکس تا پنج میلیون تومان می رسد. به عنوان نمونه در یک آگهی برای یک آپارتمان ۱۳۰ متری دارای امکانات کامل، سه خوابه، چهار سال ساخت در محله پونک ۳۰۰ میلیون تومان پول پیش و سه میلیون تومان اجاره ماهیانه تعیین شده است.
هرچند گزارش های میدانی گویای آن است که مستاجران در نیمه جنوبی تهران نیز در زمستان گذشته شاهد افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت اجاره در قراردادهای تمدیدی بودند.
اما آنچه به نگرانی اغلب خانوارهای اجاره نشین در روزهای اخیر دامن زده است، جابجایی در شرایط کرونایی است که از موجران انتظار همدلی دارند و می‌گویند که دولت برای وضع کنونی چاره اندیشی کند.
اتصال 200 هزار واحد مسکونی نیمه کاره به طرح اقدام ملی مسکن 
روز گذشته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب که ۲۰۰ هزار واحدمسکونی نیمه‌کاره با تکمیل به طرح اقدام ملی مسکن متصل می‌شوند از تهیه بسته تشویقی جهش تولید مسکن و ارایه آن به معاون اول رییس جمهور خبر داد.
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در حاشیه دیدار معاون اول رییس‌جمهور با وزیر راه و شهرسازی و معاونان وزیر راه و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: در راستای شعار سال تحت‌عنوان جهش تولید، بخش جدیدی به اقدام ملی اضافه شد که شامل استفاده حداکثری از توان و ظرفیت بخش خصوصی در اجرای طرح اقدام ملی مسکن است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: بر اساس بررسی‌هایی که به شکل آسیب‌شناسانه از اقدامات مسکن انجام شد، در این پروژه تلاش شد تا نگرانی‌های بخش خصوصی در تولید مسکن که شامل نگرانی از نداشتن مشتری برای محصول و همچنین تامین منابع مالی و از سوی دیگر نگرانی متقاضیان مسکن در خرید و یا مشارکت در ساخت واحد مسکونی است، برطرف شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در راهکار ارایه شده برای حل نگرانی دولت و مردم به این شیوه عمل می‌شود که دولت روابط بین دو بخش خصوصی که سازندگان و متقاضیان هستند را مدیریت کرده و نظارت می‌کند تا منافع هر دو گروه یعنی سازندگان و متقاضیان تامین بشود و به این ترتیب تولید مسکن در کشور رونق می گیرد.
محمودزاده تصریح کرد: در شرایط فعلی بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه کاره در سطح کشور داریم که در طرح جدید فراخوان داده‌ایم و کسانیکه به لحاظ نداشتن مشتری یا تامین منابع مالی و یا مسائل دیگری که وزارت راه وشهرسازی امکان حل کردن آن را داشته باشد مراجعه می کنند و این واحدها به طرح اقدام ملی مسکن متصل می‌شود. در این طرح با حمایت وزارت راه و شهرسازی، امکان وارد کردن این واحدها به چرخه تولید مسکن و عرضه به بازار با تکمیل آنها، فراهم است.
وی همچنین از آماده کردن بسته تشویقی جهش تولید و ارایه آن به معاون اول رییس‌جمهور خبر داد و گفت: بسته تشویقی جهش تولید آماده شده و عنقریب به دولت ارایه می‌شود تا در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. همچنین، امروز در جلسه مشترک وزیر راه و شهرسازی و معاون اول رییس‌جمهوری، بسته تشویقی جهش تولید مسکن تشریح شد و قرار است این بسته به معاون اول رییس‌جمهوری ارایه شود تا مواردی که نیاز به مصوبه هیات دولت و یا شورای‌عالی مسکن دارد، هرچه سریعتر اخذ شود و بسته تشویقی امکان اجرایی شدن یابد.
محمودزاده در خصوص اجاره بها و برنامه دولت برای آن، نیز اعلام کرد: ما پیشنهاد خود را برای افرادی که درگیر اجاره هستند دو هفته گذشته به ستاد ملی کرونا اعلام کردیم. جلسات متعددی برای آن برگزار شده است و از شقوق مختلفی این طرح در دست بررسی قرار گرفته است. امروز در این جلسه به لحاظ اهمیتی که دارد موردتاکید قرار گرفت. امید است تا با پیگیری بیشتری که انجام می‌شود و با حمایت معاون اول رییس جمهور بتوانیم هرچه سریعتر نتیجه را اعلام کنیم تا هموطنان مستاجر در خرداد یا تابستان که موعد تحویل اجاره شان است خیال راحتی داشته باشند و بتوانند موضوع اجاره را دنبال کنند.  
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که به مستاجران مهلت داده شود تا در شرایطی که وضعیت سلامت کشور و مهار کرونا رو به بهبود قرار گرفت و بنگاه‌های معاملاتی امکان ارایه خدمات بیشتری از جمله بازدید از تمام واحدها داشتند، نسبت به جابه جایی و اجاره واحد دیگر اقدام کنند.
محمود محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره برنامه وزارت راه و شهرسازی برای وضعیت مستاجران که در شرایط شیوع ویروس کرونا با جابه جایی‌ها در معرض ابتلا به این ویروس قرار می‌گیرند و بازدید از واحدها باعث افزایش احتمال ابتلا به این ویروس می‌شود، اظهار داشت: درباره این موضوع مهم پیشنهاداتی به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارایه کرد‌ه‌ایم که در نوبت بررسی قرار دارد.
وی افزود: پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی در راستای ایجاد شرایط سهل‌تری برای مستاجران است تا در این وضعیت، نگران تهدید سرایت ویروس کرونا نباشند.
معاون امور مسکن و ساختمان تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که به مستاجران مهلت داده شود تا در شرایطی که وضعیت سلامت کشور و مهار کرونا رو به بهبود قرار گرفت و بنگاه‌های معاملاتی امکان ارایه خدمات بیشتری از جمله بازدید از تمام واحدها داشتند، نسبت به جابه جایی و اجاره واحد دیگر اقدام کنند.    
محمودزاده ادامه داد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای مواردی است که در این شرایط مالک و مستاجر برای تمدید به توافق نمی‌رسند، بین موجر و مستاجر توافق حاصل نمی‌شود و برای این دست از افراد باید فکری کرد که امکان تمدید قراردادشان  وجود داشته باشد.
برچسب ها: شروع ، کرونا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: