کد خبر: ۴۲۶۳۸
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در حال بروزرسانی/ آخرین وضعیت سیل در استان‌های کشور
در پی بارش‌های سیل آسا در استان‌های کشور، طی چند روز گذشته، خسارت‌ زیادی به تاسیسات، بناها، منازل مسکونی، اراضی کشاورزی و ... وارد شد به طوری که راه‌های جنوب استان کرمان حدود ۵۸ میلیارد تومان خسارت دیده‌اند.

به گزارش شروع آنلاین، هواشناسی بوشهر نسبت به فعالیت سامانه بارشی در اوایل هفته آینده، بارش تگرگ، آبگرفتگی معابر شهری و سیلابی شدن مسیل‌ها، رودخانه‌ها و خسارات احتمالی در مزارع کشاورزی هشدار داد.

خسارت ۸۰ میلیاردی سیل به جاده ها در سیستان و بلوچستان

فرماندار دلگان سیستان و بلوچستان گفت: ساخت پل در محورهای مواصلاتی ایرانشهر به دلگان و زهکلوت از ضرورت های مهم و اجتناب ناپذیر بوده که در شرایط بارش ها و سیلابی شدن رودخانه ها شاهد قطع راههای ارتباطی نباشیم.

مجتبی شجاعی در حاشیه بازدید مشترک خود به همراه مقبلی معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب استان سیستان و بلوچستان از محور دلگان به زهکلوت کرمان به ایسنا بیان کرد: موج دوم آب آوری و تخلیه آب سیلاب اخیر استان کرمان در شب گذشته، باعث خسارت‌های سنگین به محور دلگان به زهکلوت از جمله تخریب پلها، تخریب آبنما ها و جاده ها شده است.

وی ادامه داد: طبق برآورد اولیه سیل ۸۰ میلیارد تومان به جاده های مواصلاتی شهرستان خسارت وارد کرده است.

وی اظهار کرد: بالاخره وزارت راه می‌بایست تکلیف محور اصلی و مهم ایرانشهر سیستان و بلوچستان به زهکلوت از استان کرمان را با تخصیص اعتبارات کافی جهت تکمیل پل ها مشخص کند و تا کی مردم بلافاصله پس از اندکی باران شاهد قطع ارتباطات باشند و این در حالی است که این‌محور محوری اقتصادی و پراهمیت برای دو استان است.

فرماندار دلگان گفت: تمامی آبنما ها می بایست تبدیل به پل گردد تا سیلابها و روان آبها براحتی نتوانند محورها را تخریب کنند و البته مستلزم نگاه ملی و اعتبارات کشوری می باشد.

مسدود بودن محور «ریگان - ایرانشهر» تا اطلاع ثانوی

جانشین پلیس راه «ریگان - ایرانشهر» گفت: به دلیل طغیان رودخانه ها و تخریب چندین دهانه پل در محور «ریگان - ایرانشهر» این مسیر تا اطلاع ثانوی مسدود می باشد.

سروان غضنفری پور در تشریح جزییات این خبر گفت: بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مسیر ترانزیتی «ریگان - چابهار» باعث تخریب چندین دهانه پل شد که این امر موجب مسدود شدن این محور تا اطلاع ثانوی شده است.

وی اظهار کرد: رانندگان مسیر «ریگان - چابهار« می توانند از مسیر جایگزین «فهرج - زاهدان» تا اطلاع ثانوی تردد کنند.

جانشین پلیس راه «ریگان - ایرانشهر» با اشاره به اینکه این محور در ۵۰ کیلومتری شهرستان و خارج از استان کرمان می باشد گفت: به دلیل خسارت زیاد در این محور از سمت سیستان و بلوچستان امکان تردد در این محور وجود ندارد و تلاش برای بازگشایی این محو توسط نیروهای راهداری سیستان و بلوچستان و استان کرمان در شهرستان ریگان ادامه دارد.

خسارت ۵۸ میلیارد تومانی سیل به راه‌های جنوب استان کرمان

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان گفت: برآورد اولیه ما از خسارات به راه‌ها و ابنیه‌های فنی جنوب استان کرمان در جریان وقوع سیل‌ ۲ روز گذشته حدود ۵۸ میلیارد تومان است.

"احسان شاهرخی" در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت راه‌های جنوب استان کرمان در پی بارش های ۲ روز گذشته در این منطقه و جاری شدن سیلاب گفت: راه‌های اصلی که روز گذشته براثر سیل مسدود شده بودند دیشب به‌ صورت کنارگذر یا راه انحرافی موقتا باز شده‌اند.

وی ادامه داد: راه‌های فرعی رودبارجنوب به کهنوج و رودبارجنوب به قلعه‌گنج به دلیل آنکه آبنماهای آنها هنوز آب دارند، مسدود هستند اما مسیرهای جایگزینی برای آنها وجود دارد.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب استان کرمان با بیان اینکه راه‌هایی که از این سیلاب تخریب شده، هر زمان که تامین اعتبار شوند، بازسازی خواهند شد، اظهار کرد: باید پل‌هایی که در این مسیرها تخریب شده اند، بازسازی شوند.

وی تصریح کرد: برآورد اولیه ما از خسارات به راه‌های جنوب استان کرمان در جریان وقوع سیل‌ ۲ روز گذشته حدود ۵۸ میلیارد تومان است.

شاهرخی با بیان این مطلب که دستگاه‌های راهداری در جاده‌ها در حال کار کردن هستند خطاب به مردم گفت: رانندگان در مسیرهای جنوب با احتیاط رانندگی کنند زیرا ممکن است ناگهان به محدوده‌ای برسید که جاده دچار آبرفتگی و ... شده باشد لذا با سرعت مطمئنه حرکت کنند.

پایان فعالیت سامانه بارشی بعد از بارش در ۱۴۲ نقطه سیستان و بلوچستان

پایان فعالیت سامانه بارشی بعد از بارش در ۱۴۲ نقطه سیستان و بلوچستان مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت سامانه بارشی که از ابتدای هفته ۲۲ شهرستان استان را در فرا گرفته بود و در ۱۴۲ نقطه باران به همراه آورد، پایان یافت.

محسن حیدری در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: فعالیت این سامانه از شنبه گذشته در بخش هایی از استان آغاز شد و رفته رفته سطح استان را دربرگرفت.

وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های هواشناسی و بارانسنجی استان در ۷۲ ساعت گذشته از ۱۴۲ نقطه استان بارندگی گزارش شده که بارش های ۲۳ نقطه در ۹ شهرستان بیش از ۵۰ میلی متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیشترین بارش های گزارش شده تا صبح امروز از چانف با ۸۹.۴، ساربوگ ۷۸، درودی نرون ۷۱.۵، کشیک ۷۰، پیپ ۶۷، کهنوک دهپابید ۶۷، چابهار ۶۴.۲، هلنچکان ۶۴، همت آباد کورین ۶۳، توتان ۶۲.۵، بنت ۶۱ و میرآباد ۵۸.۵ میلی متر بوده است.

حیدری ادامه داد: به طور کلی از ۱۶ ایستگاه بارانسنجی توابع زاهدان و میرجاوه، ۲۵ ایستگاه توابع سراوان، مهرستان و سیب سوران، ۲۱ ایستگاه از توابع چابهار، کنارک و راسک، ۳۸ ایستگاه از توابع ایرانشهر نیکشهر، قصرقند، فنوج و دلگان، ۲۵ ایستگاه از توابع خاش و ۱۷ ایستگاه در شمال استان بارندگی گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع بارش های ۸۳ نقطه  استان بیش از ۲۰ میلی متر بوده است، گفت: سامانه بارشی که در حال خروج از مرزهای شرقی کشور است، علاوه بر فراگیری قابل توجه و دربرگیری چند استان جنوب شرق، شدت قابل توجهی نیز داشت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی امروز نیز احتمال بارش های پراکنده در سطح استان وجود دارد اما مقدار آن ناچیز است.

حیدری افزود: یک سامانه بارشی جدید از روز پنج شنبه وارد استان می شود که تا اواسط هفته آینده در استان فعالیت می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: