کد خبر: ۴۲۵۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شروع بررسی کرد:
گذشت دهه نخست اسفند و وجود ابهام در اختصاص سهمیه بنزین نوروزی موجب شد که قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی توضیح دهد: چنانچه این موضوع در مجلس تصویب شود، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین نوروزی به خودروها اختصاص پیدا می کند.

 گروه انرژی- بیش از سه ماه از سهمیه بندی بنزین می گذرد. در این زمان مصرف بنزین حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و در مقابل مصرف سایر سوخت ها مانند سی ان جی و ال پی جی با رشد همراه بوده است. 
اما با نزدیک شدن به نوروز و احتمال افزایش سفرها، نگرانی مردم نسبت به تامین بنزین مورد نیاز برای سفر افزایش پیدا کرده است.
بر همین اساس بود که بحث اختصاص سهمیه نوروزی در کشور مطرح شد و اگرچه تا امروز این موضوع به دلیل فشار بر منابع یارانه چندان جدی گرفته نمی شد اما حالا از دولت و مجلس خبر می رسد که رایزنی ها در این خصوص انجام شده و اختصاص سهمیه ۶۰ لیتری برای نوروز در گام های پایانی قرار دارد.
در این زمینه حمید قاسمی ده چشمه قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت که با دستور رییس جمهوری در مورد بررسی سهمیه بنزین نوروزی و همچنین پیشنهاد مجلس، اختصاص سهمیه ۶۰ لیتری برای نوروز در مراحل پایانی تصمیم گیری است.
وی با تاکید بر اینکه ۶۰ لیتر بنزین به عنوان سهمیه فروردین در نخستین روز این ماه به کارت های سوخت واریز خواهد شد، ادامه داد: در صورت تصویب، ۶۰ لیتر نیز به عنوان سهمیه بنزنی نوروزی در کارت ها شارژ خواهد شد.
قاسمی تاکید کرد: البته هنوز ابلاغیه ای در این زمینه صادر نشده است. 
این در حالی است که پیش از این سخنگوی دولت و وزیر نفت بار مالی اختصاص بنزین نوروزی را ۳ هزار میلیارد تومان بر منابع یارانه عنوان کرده بودند.
به گزارش ایرنا، از بامداد ۲۴ آبان ماه سال جاری، بنزین سهمیه بندی شد. بر این اساس بنزین سهمیه ای با قیمت ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد به قیمت ۳ هزار تومان به فروش می رسد.

راهکارهای مقابله با کرونا در پمپ بنزین‌ها
 با گسترش ویروس کرونا در شهرهای مختلف کشور، حالا به منظور جلوگیری از انتشار این ویروس در جایگاه‌های سوخت، دستورالعمل جدیدی صادر شده که بر اساس آن روند سوختگیری باید توسط اپراتورها انجام شود.
دو هفته‌ای است که ویروس کرونا در ایران جا خوش کرده و این موضوع باعث تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و تغییراتی در ساعات کار ادارات شده است.
این ویروس که از راه تماس دست با سطح آلوده منتقل می شود حالا باعث شده تا دستورالعمل جدیدی از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای سوختگیری در جایگاه ها صادر شود.
دستورالعملی که با هدف کاهش تماس مراجعین با تجهیزات جایگاه ها و همچنین ضدعفونی آنها صادر شده است.
بر اساس این دستورالعمل و پیرو اطلاعیه های وزارت بهداشت در خصوص همکاری در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به کلیه جایگاهداران توزیع فرآورده مایع و سی ان جی اعلام شده تا فرآیند سوختگیری و پرداخت در تمامی جایگاه های عرضه سوخت، توسط اپراتور انجام شود.
همچنین تاکید شده که در غیر این صورت، دستکش یکبار مصرف جهت استفاده عموم مردم در دسترس قرار گیرفته و فرآیند سوختگیری و پرداخت بدون دستکش یکبار مصرف انجام نشود.
از سوی دیگر نازل ها و صفحه رمز کارت سوخت دیسپنسرها و همچنین اماکن عمومی جایگاه هابه طور دائم با مواد مناسب، ضد عفونی و پایش بهداشتی شود.
در پایان نیز تاکید شده که این اطلاعیه تا اطلاع ثانوی در تمامی جایگاه های کشور لازم الاجرا است.
سهمیه نوروزی بنزین هنوز در دولت تعیین تکلیف نشده است
 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: تاکنون ابلاغی برای واریز سهمیه سوخت نوروزی به ما نشده است اما در صورت تصویب و ابلاغ آمادگی کامل برای اجرای آن را داریم.
شهرام رضایی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره واریز سهمیه سوخت نوروزی برای دارندگان خودرو، گفت: دولت هنوز در این زمینه تصمیم نگرفته است و طبیعتاً ابلاغی در این زمینه به وزارت نفت نشده است؛ اما در صورت تصویب دولت و ابلاغ آن به وزارت نفت، آمادگی کامل برای واریز سهمیه وجود دارد.
وی افزود: در دوره قبلی سهمیه بندی سوخت شاهد در نظر گرفتن سهمیه بنزین نوروزی بودیم ولی تاکنون مصوبه و ابلاغیه‌ای در این زمینه وجود ندارد و به ما نیز ابلاغ نشده است. این تصمیم گیری خارج از وزارت نفت انجام می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز عضو کمیسیون تلفیق بودجه لایحه سال ۹۹ کل کشور گفته بود که جلسه امروز با محور بررسی سهمیه‌بندی‌ها در طول ایام نوروز برگزار شد و بنا بر مصوبه امروز کمیسیون تلفیق مقرر شد در ایام تعطیلات نوروز به ازای هر کارت سوخت ۱۲۰ لیتر اختصاص یابد. البته گفتنی است این ۱۲۰ لیتر بنزین در دو نوبت شارژ می‌شود. این ۱۲۰ لیتر سهمیه علاوه بر سهمیه معمول تخصیص ۶۰ لیتر به صورت ماهانه است؛ یعنی مجموعاً برای تعطیلات نوروزی ۱۸۰ لیتر به هر کارت سوخت اختصاص می‌یابد. البته زمان شارژ و تخصیص این ۱۲۰ لیتر به دلیل موضوع ویروس کرونا هنوز مشخص نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: