آخرین اخبار
کد خبر: ۴۲۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک کارشناس حوزه انرژی در گفت گو با «شروع»را تشریح کرد
به جرات می توان گفت که یک سال اخیر برای صنعت نفت ایران دوره بسیار سختی بود.

سارا حامدی ؛مهسا خلعت آباد ،به طوری که کارشناسان حوزه نفت اعلام کردند میزان فروش نفت ایران حتی از دوران جنگ ایران و عراق هم کمتر شد؛ البته ایران بعد از بازگشت تحریم‌‌های آمریکا در ۱۴ آبان ۱۳۹۷ برای حدود چهار ماه با کمک معافیت‌های آمریکا برای مشتریانش توانست نفت خود را صادر کند. اما از اردیبهشت امسال بعد از آنکه آمریکا صدور معافیت‌ها را متوقف کرد، فروش نفت ایران به طور  بیسابقه‌ای کاهش یافت.
در آغار تحریم‌ها، ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان کشورهایی بودند که به مدت شش ماه از تحریم واردات نفت ایران معاف شده بودند.
یونان و ایتالیا حتی در همان دوران معافیت هم نفتی از ایران نخریدند. شش کشور دیگر هم که میزان خرید نفتشان از ایران کم شده بود تقریبا دست از نفت ایران کشیدند و به دنبال فروشندگان دیگر رفتند.
هند وارداتش را به صفر رساند
هند از جمله خریداران عمده نفت ایران بود و تا قبل از تحریم کامل نفتی ، روزانه از ایران بین ٤٥٠ تا ٤٨٠ هزار بشکه نفت وارد میکرد.
با اجرایی شدن مرحله اول تحریم نفتی آمریکا، هند اجازه داشت به واردات روزانه سیصد هزار بشکه نفت از ایران ادامه دهد . این کشور تا آخرین لحظه امید داشت که بتواند امریکا را برای تمدید دوباره معافیت نفتی متقاعد کند اما با تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا هند میزان وارداتش را تقریبا در همان ماه‌های اول به صفر رساند.
آمار شرکت کپلر که نفتکش‌ها را ردیابی میکند نشان میدهد که شرکت‌های هندی وارد کننده نفت از ایران ماه آوریل گذشته روزانه ۲۷۹ هزار بشکه نفت از ایران خریدند و از آن ماه تا کنون میزان وارد نفت هند از ایران صفر بوده است.
ترکیه از دیگر وارد کنندگان نفت از ایران بود که از زمان تحریم کامل نفتی ایران تقریبا دست از خرید نفت از این کشور کشید. آمارها نشان میدهد که ماه ژوئن گذشته ترکیه روزانه ۳۴ هزار بشکه نفت از ایران خریده اما بعد از آن این رقم تاکنون صفر بوده است. در عوض نگاه این کشور به سمت واردات بیشتر نفت از بندر بصره در جنوب عراق متمرکز شده است.
چنانچه خبرگزاری رویترز هم گزارش داده بود، میزان صادرات نفت عراق از ترمینال‌های بندر بصره از روزانه سه میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در ماه مارس به سه میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه در روز تا پایان آوریل افزایش یافته است
چین به وارداتش ادامه داد
چین در سال‌های اخیر بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران بوده است. این کشور در دوران شش ماهه معافیت های نفتی آمریکا روزانه از ایران حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت وارد کرد. چین تنها کشوری است که حتی بعد از تحریم کامل نفتی ایران هم به واردات نفت از این کشور ادامه داده است.
چین در ماه مه گذشته روزانه ۳۷۱ هزار بشکه نفت از ایران خریده است. اگرچه این رقم در ماه سپتامبر به روزانه ۱۳۱ هزار بشکه در روز کاهش یافته اما چین به وارداتش با وجود تحریم ها ادامه داده است.
افزایش ذخایر خشکی و دریا برای ادامه تولید
ایران همواره گفته آمریکا توان به صفر رساندن صادرات نفت این کشور را ندارد و با وجود این محدودیت‌ها به فروش نفتش ادامه می دهد.
داده‌های شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها هم نشان می دهد که ایران در این مدت توانسته به طور متوسط روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت را به طور پنهانی مثلا از طریق خاموش کردن ترانسپوندرهای نفتکش‌هایش به دست مشتریهایش برساند.
ادامه صادرات نفت ایران در حالیست که بخش عمده نفتی که ایران در ماه های اخیر تلاش کرده راهی بازار کند، فروش نرفته و در مخازن شناور (نفتکش‌ها) باقی مانده است. حجم نفت ذخیره ایران حدود ۱۲۰ میلیون بشکه برآورد شده است. براساس آمارهای شرکت کپلر حجم ذخایر خشکی ایران تا ماه سپتامبر ۵۵ میلیون بشکه بوده و میزان ذخیره روی آب ۵۲ میلیون بشکه است و احتمال می رود حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون هم در چین ذخیره شده باشد.
البته افت شدید فروش نفت بر میزان تولید نفت ایران هم به تاثیر داشته است. در شهریور ماه امسال تولید نفت ایران به دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است که پایین‌ترین سطح از سال ۱۳۶۵ است. کاهش فروش و تولید، علاوه بر کاهش درآمدهای نفتی ایران، هزینه تولید را هم بالاتر برده است .وزارت نفت ایران آماری درباره میزان دقیق صادرات و فروش نفتش ارایه نداده اما افت شدید صادرات و درآمدهای نفتی ایران در حدی است که به گفته وزیر نفت ایران.حتی در دوران جنگ با عراق هم تجربه نشده بود .
افت شدید صادرات و درآمدهای نفتی ایران نه تنها حضور ایران در بازار جهانی نفت را بدون هیچ تنشی کمرنگ کرده بلکه اقتصاد نیمه جان ایران را هم تا مرز ورشکستگی پیش برده است.
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه روز  دوشنبه ۱۸ آذردر یک نشست خبری گفت: "نرخ نفت اکنون بشکه‌ای ۶۴ دلار است اما ما برای سال ۹۹ حدود بشکه‌ای ۵۰ دلار در نظر گرفتیم."
در بودجه امسال (۱۳۹۸) صادرات نفت ایران روزی یک و نیم میلیون بشکه با احتساب هر بشکه ۵۵ دلار پیش بینی شده بود.
نوبخت درآمد صادرات نفت ایران در سال آینده را ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار پیش‌بینی کرد و گفت: "در لایحه بودجه ۹۹، کمتر از ۱۰ درصد درآمدها از محل فروش نفت تامین میشود."
زنگنه در ماه اخیر اعلام کرد آماری درباره صادرت نفت نمی دهند چرا که علاوه بر مردم ،دشمنان نیز این اطلاعات را می شنوند. به همین خاطر  هیچ آمار دقیقی یا حدودی در مورد صادرات نفت نداریم و منتشر نشده است این در حالی است که جناب رئیس جمهور در چند روز اخیر از افزایش صادرات نفت صحبت کرده است.
سعید ساویز کارشناس انرژی در مصاحبه با شروع در پاسخ به سوال  اینکه در شرایط فعلی ما افزایش صادرات را داریم یا کاهش صادرت ؟چرا؟ تصریح کرد:«ما زمانی بعد از برجام در اوج بودیم و به صادرات دومیلیون و ۳۰۰هزار بشکه ای هم رسیدیم یعنی با توجه به احتساب یک میلیون و هفتصد الی هشتصد هزار بشکه ای  که ما به پالایشگاه ها می دادیم ،دو میلیون و خرده ای صادرات و یک میلیون و هفتصد الی هشتصد هزار بشکه ای که خوراک پلایشگاه ها می شد.ما قطعاً در مقایسه به گذشته حقیریم .آن روز ها ،روزهای اوج ما بوده است و قطعاً نسبت به آن روز ها تولیدات کمی داریم و تحریم ها بر روی صادرات تاثیر گذاشته و باعث کم شدن صادرات شده است».
وی در پاسخ به سوال اینکه سخنان وزیر نفت درست است یا رئیس جمهوری نیز گفت: باید بگویم «درستترین حرف در مورد صنایع نفت و گاز را یک آدم سینه سوخته مانند آقای زنگنه می زند و لا غیر.آقای زنگنه حرفی می زند ک فردا باید تاوان آن را هم بدهد ولی آقای رئیس جمهور ممکن است هر بازی تبلیغاتی رو انجام بدهند ؛در واقع هر چه آقای زنگنه می گویند درست است و قطعاً آمار دقیقی نداریم و اگر هم بود مطرح نمی شد چون اطلاعات استراتژیک کشور است.»
وی در پاسخ به سوال پیش بینی آینده راجب صادرات نفت افزود:"برای ایران هیچ کس و هیچ موسسه ای نمی تواند پیش بینی ای بکند چون مشکلاتی که الآن ما برای صادرات داریم مشکلات فنی و تکنیکال نیست بلکه مشکلات سیاسی است و ممکن است همین فردا این مشکلات حل شود و بخش فنی شروع به افزایش تاثیر بر روی صادرات و تولید نفت بکند و ممکن است این مشکلات به قوت خود باقی بمانند و حتی تشدید شوند ،این هارو کارشناسان علوم سیاسی می دانند و از نظر ما نفتی ها می توانیم بگوییم که نیازما برای صادرات یک پنجره باز سیاسی است پس ما از نظر فنی مشکلی نداریم اما از نظر سیاسی و تحریم ها که همه مردم راجب آن اطلاع دارند باعث کاهش تولیدات شده است."


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: