کد خبر: ۴۲۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد :
روز گذشته حبیب‌الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی در همایش طرح اقدام ملی مسکن خبر داد: از کل برنامه اجرایی طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ۶۰ درصد واحدها (بالغ بر ۹۶ هزار واحد) در قالب فروش اقساطی و ثبت نام اعلام و ۳۳ هزار واحد نیز در قالب واگذاری زمین و تعهد ساخت در مرحله اجرا قرار گرفته اند.

گروه زیربنایی شروع آنلاین ،حبیب‌اله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در همایش طرح اقدام ملی مسکن به ارائه گزارشی از وضعیت کلی این طرح در شهرهای جدید کشور پرداخت و گفت: از ۱۹۵ هزار واحد واحد مسکونی برنامه‌ریزیشده این طرح، جهت پاسخگویی به بازار مسکن کلانشهرها در شهرهای جدید کشور، در حال حاضر ۱۶۱ هزار واحد، دارای برنامه اجرایی و ۳۳ هزار واحد نیز در مرحله جانمایی هستند.
وی افزود: طبق آمار موجود از ۱۶۱ هزار واحد مذکور، عملیات اجرایی ۶۲ هزار واحد در قالب ساخت و محله‌سازی آغاز و ۹۸ هزار واحد دیگر در شرف اجرا هستند. همچنین، از کل برنامه اجرایی طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ۶۰ درصد واحدها بالغ‌بر ۹۶ هزار واحد در قالب فروش اقساطی و ثبت نام اعلام و ۳۳ هزار واحد نیز در قالب واگذاری زمین و تعهد ساخت در مرحله اجرا قرار گرفته اند.

طاهرخانی در ادامه با تأکید بر این‌که در این راستا، مجموعه‌های حقوقی برای نظارت بر امور اجرایی و آغاز عملیات ساخت اراضی واگذار شده در سطح شهرها، فعال شده‌اند، گفت: بر اساس استقبال موجود ۲۰ هزار واحد مسکونی نیز به‌صورت مشارکتی مبادله و ۹هزار و ۵۰۰ واحد نیز در قالب تفاهم‌نامه با مجموعه‌های مختلف در دست اقدام هستند.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، همچنین از تأییدصلاحیت ۴۵ هزار نفر ثبت‌نامی طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید خبر داد و گفت: از ۹۶ هزار واحد ثبت‌نام‌شده تاکنون ۶۹ هزار واحد، همراه با طرح‌های جامع و تفصیلی لازم، جانمایی و تنها مواردی در شهرهای تهران و اصفهان برای تکمیل مساله طرح تفصیلی نیاز به ورود جدی و بررسی بیشتر دارند.
به گفته این مقام مسئول سایر شهرهای جدید نیز در روند طرح اقدام ملی مسکن، از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده و شهرهای جدید بهارستان و پرند در پیشبرد کار در کمیسیون ماده پنج نیازمند همکاری، هستند.
وی در بخش دیگری از این گزارش، اعلام کرد: تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ نفر از تأیید صلاحیت‌شدگان به کارگزاریهای طرح اقدام ملی در شهرهای جدید، مراجعه کرده‌اند و از این تعداد، سه هزار و ۵۰۰  مورد تشکیل پرونده در سطح شهرهای جدید اعلام شده که این رقم همواره رو به افزایش است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: شرکت عمران شهرهای جدید با هدف پرهیز از تکرار مشکلات و مسائل گذشته، ملاحظاتی را در نظر دارد که اختصاص اراضی مرغوب و با کیفیت، اتخاذ رویکرد محله‌محوری و تأمین خدمات و زیرساخت‌های لازم، اسکان طراحی واحدها برای تمامی اقشار اجتماع، توجه به موضوع مرغوبیت و ارزش‌گذاری واحدها، کیفیت مناسب واحدهای مسکونی و استفاده از نهادهای حرفه‌ای و نقش‌آفرینی شرکت عمران به‌عنوان ناظر و مدعی حقوق مردم در برابر کارفرما از جمله آن‌ها به شمار میرود.
این مقام مسئول در پایان با تأکید بر ضرورت تطابق، ساز‌وکار و مکانیسم پرداخت پروژه‌ها با نظام فنی و اجرایی کشور، بیان کرد: نکته قابل‌توجه دیگری که تلاش داریم در روند اجرای این طرح به آن توجه کنیم، پرهیز از ورود پروژه‌های بزرگ‌مقیاس به طرح است؛ چراکه این اقدام، طرح را از یک پروژه مسکونی به شهرسازی تبدیل میکند و این امر از عهده توان مالی موجود خارج است.
این طرح اگر چه به گفته وزیر راه و شهرسازی نیازمند مصوبه مجلس نیست و در قالب قانون ساماندهی حمایت از تولید و عرضه مسکن است اما به نظر می رسد این طرح اگر چه در تعداد پایینی نسبت به طرح مسکن مهر پایه گذاری شده است اما همین تعداد اندک نسبت به طرح مسکن مهر نیز نشان می دهد که بدون مشکل نخواهد بود و احتمالا دولت بعدی برای تکمیل واحدهای مسکونی این طرح اقدام خواهد کرد.

بنابراین گزارش،شرایط طرح اقدام ملی مسکن نشان میدهد که این طرح برای دهک متوسط جامعه است و متقاضیان باید بیش از ۵۰ میلیون تومان آورده نقدی داشته باشند و بتوانند ماهانه اقساط یک میلیون تا دو میلیون تومان را پرداخت کنند.همین تفاوت در آورده متقاضیان است که نشان می دهد احتمالا طرح اقدام ملی مسکن آن مشکلات مسکن مهر را که متکی به آورده متقاضیانی که وضعیت مالی مناسبی نداشتند نخواهد داشت.

برخی کارشناسان موافق این طرح بر این باور هستند که ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن پس از شش سال بلاتکلیفی در بخش مسکن می تواند امیدوار کننده باشد.

هر چند انتقادهایی به طرح اقدام ملی مسکن علیرغم استقبال از این طرح هنوز پابرجاست و گفته می شود تسهیلات وام بانکی به مبلغ 75 تا 100 میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد از استطاعت متقاضیان خارج است.
اما مهمترین نکته در طرح اقدام ملی مسکن که به نظر می رسد مشکلات را در آینده بیشتر کند مشخص نبودن قیمت نهایی واحدهای مسکونی ساخته شده است. وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت ساخت آپارتمان در طرح اقدام ملی مسکن را از دو تا 2،5  میلیون تومان در هر مترمربع اعلام کرده است یعنی یک واحد آپارتمان ۷۵ متری ۲۰۰ میلیون تومان تمام میشود.
آیا مسکن ملی به سرنوشت مسکن مهر دچار می شود؟

این موارد جزئی و نامشخص پیش از آغاز طرح اقدام ملی این گمانه زنی را در ذهن ترسیم می کند که آیا طرح اقدام ملی مسکن نیز به سرنوشت طرح مسکن مهر دچار خواهد شد؟آیا طرح اقدام ملی مسکن در حجم بسیار کوچکتر از مسکن مهر موفق عمل خواهد کرد یا اینکه این طرح نیز مثل مسکن مهر به دولت بعدی موکول خواهد شد؟
کارشناسان می گویند که دولت می تواند با در نظر گرفتن مشکلات مسکن مهر و شناسایی آنها مسکن ملی را بهتر اجرا کند.
از سوی دیگر این کارشناسان معتقدند برخی کارشناسان، افزایش مبلغ وام مسکن را ضروری میدانند اما در سوی مقابل عده‌ای معتقدند با توجه به جهش قیمت مسکن که منجر به  افت شدید معاملات شده افزایش سقف تسهیلات نمیتواند به رونق بازار مسکن کمک  کند؛ چرا که متقاضیان مصرفی از عهده پرداخت اقساط برنمیآیند. هم‌اکنون قسط وام ۱۶۰ میلیون تومانی با نرخ سود هشت درصد برای زوجین خانه اولی در شهر تهران ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و به نظر میرسد افزایش سقف وام چند سال زمان نیاز دارد تا به تدریج با رشد درآمد، خانوارها بتوانند مبلغ بیشتری را به عنوان  اقساط ماهیانه پرداخت کنند.
در طرح اقدام ملی تولید مسکن قرار است طی ۲ سال ۴۰۰ هزار واحد مسکونی احداث و به متقاضیان تحویل شود. این در حالی است که با وجود وعده‌های بسیار برای اتمام واحدهای باقیمانده مسکن مهر و گذشت بیش از ۶ سال، هنوز بیش از ۳۰۰ هزار متقاضی مسکن مهر واحدهای خود را تحویل نگرفته‌اند. در واقع اگر دولت به دنبال رفع مشکل مسکن اقشار کم‌درآمد است، شاید بهینه‌ترین راه در حال حاضر تکمیل واحدهای باقیمانده از طرح مسکن مهر باشد که اتفاقا هزینه بخش زیادی از آن از محل بازپرداخت اقساط تسهیلات مسکن مهر قابل تامین است، به ویژه اینکه بخش زیادی از واحدهای باقیمانده در شهر پردیس واقع شده که با تکمیل واحدهای آن بخش بزرگی از تقاضای مسکن از بازار تهران خارج خواهد شد.از طرفی در این طرح هیچ تسهیلاتی برای مردم متقاضی مشارکت در ساخت در نظر گرفته نشده است و دولت هم غیر از زمین رایگان نقشی در تامین مالی آن ایفا نخواهد کرد، بنابراین به نظر می‌رسد این طرح نمی‌تواند اقشار کم‌درآمد را چندان هدف‌گذاری کند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: