کد خبر: ۴۱۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر نیرو:
با گذشت بیش از 2 هفته از وقوع سیل در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان و گرفتاری های مردم این منطقه در مواجه با این رخداد طبیعی، روز گذشته و در حاشیه جلسه هیات دولت رضا اردکانیان وزیر نیرو از پایان دوره خشکسالی در کشور و از افزایش 40 درصدی بارش در کشور خبر داد.


گروه انرژی شروع آنلاین ُ وزیر نیرو گفت: بارش‌هایی که از ابتدای سال‌ آبی جاری (مهرماه۹۸ تا پایان شهریور۹۹) در کشور رخ داده حدود ۴۰ درصد از متوسط دراز مدت بیشتر است.
اردکانیان درباره آمادگی و برنامه ریزی برای بارش‌ها افزود: وجود ۱۰ الی ۱۲ سال خشکسالی در کشور و سپس بارش های اخیر این ذهنیت را در برخی ایجاد کرده که آمادگی برای این بارش ها وجود نداشته که این مطلب صحیح نیست.
عضو هیات دولت ادامه داد: وقوع سیل در فروردین ماه امسال باعث شد تا توجهات بیشتری برای تامین منابع مالی طرح های لایروبی و مهندسی رودخانه ها شود  که تا حدود زیادی هم تاثیر گذار بود.
اردکانیان گفت: نکته قابل توجه در سیلاب وسیعی که در منطقه سیستان و بلوچستان رخ داد این بود که در سیلاب های قبلی تلفات جانی مشاهده می شد اما امسال در اثر آمادگی ها و تلاش های صورت گرفته و نیز همکاری خود مردم تلفات جانی رخ نداد.
وی با بیان اینکه اکنون این آمادگی وجود دارد تا از این سیلاب ها حداکثر استفاده شود، افزود: اکنون وضعیت سدها در وضعیت خیلی خوبی است و اگر با همین روند جلو برویم و با همکاری مردم در مصرف، تابستان آرامی را در پیش رو خواهیم داشت.
تلاش همزمان برای تسویه بدهی‌های ارزی سرمایه گذاران
اردکانیان درباره اختصاص بخشی از درآمد حاصل از صادرات برق برای تسویه بدهی بخشی از تولید کنندگان بخش خصوصی برق که بدهی ارزی به صندوق توسعه ملی دارند، گفت: وزارت نیرو تعهدات وسیعی به خانواده بزرگ چند صد هزار نفره فعال در بخش خصوصی صنعت برق دارد؛ درآمدهای وزارت نیرو متعلق به همه اعضای این خانواده است نه گروهی که تاخیر در باز پرداخت به بانک‌ها دارند.
وی با بیان اینکه در واقع آنها در اثر تغییر نرخ ارز با مشکلات جدی مواجه شده اند، اضافه کرد: وزارت نیرو از چند ماه پیش در صدد رفع مشکل این گروه از سرمایه گذارانی است که باید اقساط وام های خود را به صورت ارزی بازپرداخت کنند.
اردکانیان ادامه داد: تلاش می شود این موضوع از کانال خودش دنبال شود؛ وصل کردن این موضوع به موضوع درآمدهای ارزی ناشی از صادرات برق کار کارشناسانه ای نیست و نمایندگان مردم هم متوجه این موضوع هستند.
اجرای 227 پروژه طرح پویش «هر هفته  الف- ب- ایران» تا پایان سال
این عضو هیات دولت گفت: وزارت نیرو نقش مهم و مسوولیت بسیار سنگینی برای تامین زیر ساخت ها در بخش برق دارد، چنانکه روز گذشته در همدان چهار هزار و ۳۰۰ طرح توزیع با بودجه دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح شد که از محل اجرای آنها ۷۲۰ هزار مشترک جدید در بخش خانگی، صنعت و کشاورزی در شهرها و روستاها اضافه شد.
وی ادامه داد: براین اساس و تاپایان سال هر ۲۲۷ طرح بزرگ صنعت آب و برق کشور با سرمایه‌گذاری ۳۳۰ هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری می رسد.
همکاری با دولت افغانستان برای حق آبه هیرمند
اردکانیان درباره حق آبه هیرمند با توجه به بارندگی های اخیر گفت: حق آبه‌ها یک فرایند قانونی دارند و لزوما به ترسالی و خشک سالی بستگی ندارد.
وزیر نیرو افزود: همکاری خوبی با دولت افغانستان برای پیگیری مسایل حق آبه ها برقرار است.
وزیر نیرو با اعلام اینکه وضعیت سدها خیلی خوب است ، تصریح کرد: اگر با همین وضعیت جلو رویم و مردم هم رعایت کنند تابستان آرامی را پشت سر خواهیم گذاشت.
همچنین اردکانیان در پاسخ به پرسشی درباره تمهیدات دولت در زمینه جلوگیری از بروز سیلاب اظهار کرد: بیش از ده سال خشکسالی در کشور طبیعتاً شرایطی را فراهم کرده که ما فکر می‌کنیم در اثر بارش های فراوان ممکن است که آمادگی نداشته باشیم اما قطعاً اینگونه نیست. سیل بهار امسال منجر به توجه بیشتر و اختصاص بودجه بهتر برای ایجاد استحکام و تقویت آن در مناطق  شد.
اردکانیان ادامه داد: وضعیت سدها خیلی خوب است و اگر با همین وضعیت جلو رویم و مردم هم رعایت کنند تابستان آرامی را پشت سر خواهیم گذاشت.
وی افزود: وزارت نیرو چون مسئول تأمین آب و برق است نقش مهمی برای تامین زیرساخت‌ها در بخش برق دارد و  دیروز در همدان همزمان ۴۳۰۰ پروژه توزیع برق در ۳۱ استان آغاز شد و دو هزار میلیارد تومان هزینه آن بود که از طریقش ۷۲۰ هزار مشترک جدید به شبکه برق‌رسانی افزوده شد.
درست است که وزیر انرژی دولت دوازدهم در سخنان خود نسبت به پایان مشکلات آبی کشور و پرآب بودن سدها در کشور صحبت های جالبی مطرح کرده است اما موضوعی که در این میان نباید فراموش شود وضعیت فعلی سیستان و بلوچستان بعد از سیل اخیر است.موضوعی که متاسفانه آقای وزیر در سخنان خود توجه چندانی به آن نکرده است.
درست است که در حال حاضر می توان خیال مردم را نبود معضل بی آبی و خشکسالی در تابستان تا حد زیادی راحت کرد اما تجربه یکی دو سال گذشته نشان می دهد مشکل کشور تنها به پر بود سدها مربوط نمی شود.
تجربه سیلاب های نوروز سال 98 نشان می دهد کشور آمادگی لازم برای جبوگیری و مهار این سیل ها ندارد و نمی تواند اقدامات لازم و به موقع را برای پیشگیری از آن انجام دهد.
اهمیت این موضوع زمانی بیش از پیش مطرح می شود که هنوز با گذشت بیش از 11 ماه نه تنها بسیاری از مناطق سیل زده با مشکلات مختلف آب و برق و نبود سقفی بالای سر برای زندگی  دست به گریبان هستند بلکه این احتمال وجود دارد با توجه به پیشینه وقوع سیل در کشور بار دیگر این اتفاقات نه تنها در شهرهای قبلی بلکه در شهرهای دیگر نیز به وقوع بپیوندد.
شاید بهتر است آقای وزیر در کنار سخنان خود برای کاهش نگرانی مردم در خصوص نبود بی آبی در تابستان و اعلام عدد 15 ماه در این خصوص، در رابطه با بررسی راهکارهای پیشگری از وقوع سیلاب و برنامه های حمایت از شهرهای سیل زده و مردم آن مناطق را نیز در دستور کار خود قرار دهد.برچسب ها: شروع ، بارش ، سیل ، خشکسالی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: