کد خبر: ۴۱۹۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بلومبرگ در گزارشی به بررسی دلایل تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر تحریم‌ها و ادغام اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی پرداخت.

گروه اقتصاد شروع آنلاین ،خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به تلاش‌های شش ساله دولت ایران برای اتصال اقتصاد این کشور به اقتصاد جهانی با احتمال پیروزی احزاب محافظه کار در انتخابات پارلمانی نوشته است که مهم‌ترین چالش پیش روی دولت و مجلس آینده، بحث اقتصاد خواهد بود.سیروس رزاقی، مدیر موسسه " آرا اینترپرایز" گفت: برداشت من این است که تحریم ها تنها بخشی از مشکل کشور در زمینه دشواری انجام کسب و کار و تضعیف بخش خصوصی است. آنچه ما نیازمندش هستیم اصلاحات ساختاری واقعی گسترده است تا بهره وری در کشور چه با تحریم و چه بدون تحریم افزایش یابد.   اگر بخواهیم صادق باشیم، من هیچ دستور کار یا خط مشی واقعی ای برای حل این مسائل مشاهده نمی کنم.در حال حاضر بخش خصوصی در ایران بخش بزرگی از صادرات ۴۰ میلیارد دلاری این کشور را انجام می دهد و بانک مرکزی ایران هفته گذشته اعلام کرد که اقدامات لازم برای تسهیل صادرات بخش خصوصی را انجام خواهد داد. بلومبرگ با اشاره به کاهش ارزش ریال پس از خروج آمریکا از برجام نوشت: این که اقتصاد ایران چگونه توانسته است در برابر شرایط موجود تاب‌آوری داشته باشد باعث تعجب است.بلومبرگ کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را یکی از عوامل تشدید فشار به اقتصاد در ماه های اخیر دانسته و می نویسد: در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، قیمت هر بشکه نفت به ۱۲۰ دلار رسیده بود اما اکنون قیمت ها در حدود نصف آن رقم یعنی محدوده ۶۰ دلار قرار دارد. جواد صالحی اصفهانی، استاد اقتصاد در دانشگاه "ویرجینیا تک" گفت: آینده اقتصاد ایران به دو سوال بستگی دارد: آیا تولیدکنندگان قادر به تولید خواهند بود و اگر بله، آیا قادر خواهند بود تولیدات خود را صادر کنند یا خیر؟به گفته الی گرانمایه، کارشناس مالی در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، دلایل ونزوئلایی نشدن اقتصاد ایران متعدد است. ایران از نظر موقعیت ژئوپلتیکی نیز موقعیت ممتازی دارد و در مسیر بازارهای اصلی نفت و طرح جاده و کمربند چین قرار گرفته است.
تحریم مانع شکل‌گیری ابرتورم شد
د ررابطه با شرایط اقتصاد کشور د ربرابر تکان های بیرونی و درونی یک کارشناس اقتصادی معتقد است : اگر امروز دچار ابرتورم نشدیم، به دلیل تحریم‌ها است که مانع از برخی جریانات پولی در اقتصاد ایران شده استوعلی سعدوندی، کارشناس مسائل اقتصادی امروز در همایش شکل‌دهی آینده سیاستگذاری پولی و مالی، گفت: کارشناسان اقتصادی بارها و بارها نسبت به خطرناک بودن نقدینگی هشدار داده اند و بر این اساس، اگر اقدامات احتیاطی در این حوزه انجام نمی‌شد، چه بسا امروز کشور با مشکلات شدیدتری مواجه بود؛ هر چند امروز یک بحران را از سر گذرانده‌ایم؛ اما به هر حال، کشور با بحران‌های دیگری هم مواجه است و متأسفانه این موضوعات اقتصادی در ایران به خوبی مدیریت نمی‌شوند.وی افزود: اگر در عرصه سیاست‌گذاری‌ها به نوآوری نرسیم و اصلاح ساختار صورت نگیرد، شکست قطعی خواهد بود؛ ضمن اینکه اگر امروز دچار ابرتورم نشدیم، به دلیل تحریم‌ها است که مانع از برخی جریانات پولی در اقتصاد ایران شده است.سعدوندی تصریح کرد: تبدیل فقط ۵ درصد از شبه‌پول به پول، باعث سه‌برابری نرخ ارز و شکل گیری تورم شده است، به نحوی که اگر به جای این ۵ درصد، ۵۰ درصد از شبه‌پول به پول تبدیل می‌شد به طور قطع امروز با بحران اقتصادی مواجه بودیم.وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر، یک حالت انکار به علم اقتصادی در کشورمان شکل گرفته و عده‌ای افتخار می‌کنند که به سخنان اقتصاددانان توجهی نمی‌کنند و به آنها اهمیت نمی‌دهند؛ این در حالی است که در رژیم گذشته هم، درآمدهای نفتی پایه پولی را شکل می‌داد و تورم ایجاد می‌شد؛ اما در همان زمان برای مهار این وضعیت، سیاست تصویب قیمتی انجام شد که یک سیاست ابرتورمی است؛ اما متأسفانه از سال ۱۳۵۰ تا به امروز، این سیاست دنبال شده است.سعدوندی با بیان اینکه در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ علم اقتصاد به یک افتضاح آکادمی تبدیل شده و توصیه‌های اقتصاددانان بحران‌ساز شده است، گفت: علم اقتصاد یک علم بسیار ناموفقی در جهان محسوب می‌شد؛ اما در طی ۳۰ سال سیاست‌ها تغییر کرد و علم اقتصاد از موفق‌ترین علوم در دنیا محسوب می‌شود و در کشورهایی که علم اقتصاد به اجرا می‌رسد، نرخ تورم وجود خارجی ندارد.وی با بیان اینکه زمانی یک لیگ تورمی در دنیا با عضویت ۲۰۰ کشور وجود داشت؛ اما اکنون تنها کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، آرژانتین و سودان تنها اعضای این لیگ محسوب می‌شوند؛ این در حالی است که زمانی دشمن ما یعنی رژیم صهیونیستی، با تورم ۱۰۰۰ درصدی مواجه بود اما امروز تورم این کشور به کمتر از ۲ درصد رسیده و توانسته رشد اقتصادی پایدار داشته باشد.سعدوندی گفت: برای اولین بار است که کسری بودجه در کشور آشکار شده و این نعمت ناشی از تحریم است، ضمن اینکه کسری بودجه موضوع امروز و دیروز نیست و سال‌ها است که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند؛ چراکه وقتی کل درآمدهای نفتی به بانک مرکزی می‌رود، پایه پولی شکل می‌گیرد و تورم ایجاد می‌شود.

 
وابستگی اقتصاد به درآمدهای  ارزی
متاسفانه این مسئله اکنون به یکی از چالش‌های جدی اقتصاد ایران بدل شده است، چون اقتصاد دولت به گونه‌ای از نگاه مسئولین برنامه ریزی شده است که بیشترین وابستگی را به ارز و درآمدهای ارزی دارد. در سایه این میزان از وابستگی به ارز یقینا فضا برای دلال بازی ارزی شکل گرفته و به تبعش سفته‌بازیهای ارزی سبب شده است در یکی دو سال اخیر بیشترین لطمات و آسیب ها را از این حوزه بر اقتصاد کشور شکل گیرد. پس مادامی که دولت نخواهد در این خصوص کاری انجام دهد متاسفانه باز هم شاهد تکرار تجربیات تلخ سال 97 خواهدیم بود. در همین رابطه امیر مهدی نبی زاده ،کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گویی به این مطالب  اشاره داشت و گفت : در سال گذشته دیدید که نوسانات ارز چه بلایی بر معیشت مردم  آورد و تورم را به چه نقطه ای رساند. فلذا برای جلوگیری از این مسئله ما حتی اگر بتوانیم فروش نفت را از طریق بورس انرژی و به صورت ریالی پی بگیریم، تاکید دارم به صورت ریالی، یقینا می توان مسئله وابستگی به فروش نفت را از طریق ارز کاهش دهیم. نبی زاده تاکید داشت : در نتیجه هر چقدر بتوانیم در این خصوص موفق عمل کنیم و شرایطی را فراهم شکل دهیم که وابستگی دولت به ارز کاهش پیدا کند، می توان مسئله سایه سنگین دلار را از روی اقتصاد کشور برداشت. بازهم متاسفانه اینجا نگاه دولت است که این شرایط را برای کشور شکل داده است. وی تصریح داشت : به عبارت دیگر اقتصاد ما اکنون وابسته به ارز نیست، بلکه نگاه دولت است که کشور و معیشت را وابسته به دلار و ارز کرده است. ما باید کاری بکنیم که دولت به سمت تبدیل درآمدهای ارزی خود به درآمدهای ریالی برود. البته در مقاطعی نباید بازی دولت با دلار را هم فراموش کرد. از طرف دیگر ما باید بخش خصوصی را در خصوص مسئله فروش نفت دخیل کنیم. این کارشناس مسائل اقتصادی گفت :یعنی اکنون شرایطی بر کشور حاکم است که اگر حتی به طور زره ای بخش خصوصی بتواند  پتانسیل صادرات و فروش نفت داشته باشد باید از آن استفاده کرد. وی در پایان گفت : البته تمام این نکات من حمله به دولت نیست،  تمام نکاتی که گفته شد تنها و تنها به برخی از اشتباهات دولت اشاره داشت که می توان با کمی تغییر نگاه، آن را تصحیح کرد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: