کد خبر: ۴۱۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش دو آژانس آمریکایی:
دو آژانس آمریکایی در گزارشی می گویند که دومین دهه قرن بیستم با فاصله زیاد نسبت به دهه‌های گذشته، گرمترین دهه کره زمین بوده است.

به گزارش شروع آنلاین به نقل از یورو نیوز، موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا محاسبه کرده‌اند که سال ۲۰۱۹ در ۱۴۰ سال گذشته در رتبه دوم گرمترین سال جای می گیرد.

اگر ۱۰ نمونه از سالهای بسیار گرم دهه‌های اخیر را مورد مطالعه قرار دهیم ۸ سالش در دهه دوم قرن بیستم اتفاق افتاده‌اند. از دو سال باقیمانده، یک سال در اولین دهه قرن بیست و یکم (۲۰۰۵) و یک سال در پایان قرن بیستم (۱۹۹۸) روی داده است.

گوین اشمیت، مدیر موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا می گوید دومین دهه قرن بیستم از ۱۱ هزار و ۵۰۰ سال پیش تاکنون یعنی از زمان پیدایش تمدن بر روی کره زمین، گرمترین دورانش زمین بوده است.

دمای زمین بطور متوسط در دهه ۲۰۱۰ میلادی ۱۴.۷ درجه سانتیگراد (۵۸ درجه فارنهایت) بوده است. این دما در مقایسه با دمای زمین در قرن بیستم، ۰.۸ درجه سانتیگراد (۱.۴ درجه فارنهایت) افزایش نشان می دهد.


دانشمندان می گویند که سال جاری میلادی می تواند حتی گرم‌تر از گذشته باشد و رکورد جدیدی بر جای بگذارد.

گوین اشمیت می گوید که فرایند گرمتر شدن زمن چیزی است که هر سال شاهدش هستیم و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد تا زمانی که روند صعودی تولید گازهای گلخانه‌ای متوقف و وضعیت تثبیت شود.

ناسا می گوید که در کل کره زمین از ابتدای عصر صنعتی شدن حدود ۱.۲ درجه سانتیگراد (نزدیک به ۲.۲ درجه فارنهایت) گرمتر شده است. عددی که از این منظر عدد مهمی به شمار می رود که رهبران جهان در سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفتند مانع عبور این رقم از ۱.۵ درجه سانتیگراد شوند. تصمیمی که با اختلافات فراوان کشورها بر سر کاهش گازهای گلخانه‌ای و به‌ویژه خروج ایالات متحده از توافق پاریس، به نظر نمی رسد قابل تحقق باشد.

دانشمندان بسیاری معتقدند روند گرم شدن زمین بیشتر در اثر فعالیت‌های انسانی در اثر تولید گازهای گلخانه‌ای است و دلایل طبیعی مانند گرمای بیشتر خورشید، بازتاب بیشتر نور خورشید به دلیل ذرات آتشفشانی موجود در جو و تغییرات تصادفی آب و هوا سهم اندکی در این گرمایش دارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: