کد خبر: ۴۱۸۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
موضوع کاهش عرضه با بهانه‌های مختلف، به رویه همیشگی افزایش قیمت این محصول تبدیل شده است.

گروه صنعت شروع آنلاین، قیمت خودرو طی روز‌های گذشته با افزایش روبرو شد، اما باید دید همزمان با نزدیک شدن به شب عید باز هم شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود؟ تحولات اخیر سیاسی همچنان که در بازار ارز نوسان ایجاد کرد خودرو را نیز تحت تاثیر خود قرار داد. این در حالی است که با نزدیک شدن به شب عید بیم افزایش مجدد قیمت وجود دارد. هرچند برخی فعالان بازار معتقدند عرضه خودرو در بازار توسط شرکت‌های خودروسازی می‌تواند این هراس را از میان بردارد.قیمت گذاری خودرو همواره مسئله مورد بحث فعالان بازار خودرو بوده است. اختلاف قیمت بازار و کارخانه فضا را برای دلال‌ها فراهم کرده است، موضوعی که عملاً با اعلام وزارت صمت در بهمن ماه سال ۹۷ مبنی بر اختلاف ۵ درصدی قیمت کارخانه و بازار می‌توانست مشکل را برطرف کند. اما مقایسه قیمت‌های کارخانه و بازار خودرو‌ها پس از بهمن ۹۷ تا به امروز نشان می‌دهد مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار، آنچنان که گمان می‌رفت و باید اجرا می‌شد، به اجرا در نیامد.داستان به این شکل بوده که خودروساز‌ها با هماهنگی وزارت صمت قیمت محصولات خود را تعیین کرده و حاشیه بازار به معنای واقعی اجرا نشده است. اگر این مصوبه به‌طور جامع و کامل اجرا می‌شد، طبیعتاً در این مدت و هم اکنون شاهد اختلاف فاحش میان قیمت کارخانه و بازار خودرو‌ها نبودیم.از سوی دیگر متغیر‌های دیگر مانند قیمت ارز و البته کاهش عرضه خودرو عامل مهمی است که قیمت خودرو در حاشیه بازار را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این همه باید دید طی دو ماه آینده خودروسازان و شورای رقابت چه تمهیداتی برای کنترل بازار خودرو در نظر دارند.
خودروسازها افزایش قیمت نداشته‌اند
این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از بهمن سال گذشته تا امروز خودروسازها هیچ افزایش قیمتی از نظر کارخانه نداشته‌اند، گفت: کمک‌های محدودی از طرف نظام بانکی به خودروسازها شده است. رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته  در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به برنامه‌ریزی‌های وزارتخانه متبوعش جهت رونق تولید و راه‌اندازی کارگاه‌های تعطیل شده اظهار کرد: رونق تولید وجوه مختلفی دارد. ما امسال تاکنون از نظر تولیدات داخلی بیش از حد برنامه ریزی شده، پیش رفته‌ایم.وی افزود: مردم در جهت رونق تولید اقبال خوبی کردند و تا آنجایی که اطلاع دارم واحدهای تولیدی زیادی راه اندازی شده است و مشارکت خوبی داشته اند. ما انتظار داشتیم یک نهضت ساخت داخل شکل بگیرد که این مهم  در حال محقق شدن است.رحمانی گفت:برنامه ما برای رونق تولید صرفا یک برنامه یکساله نیست بلکه ما نهضت ساخت داخل را تا سال۱۴۰۰ دنبال می‌کنیم.وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی، گفت: آماری که در این زمینه بانک مرکزی ارائه می‌دهد همانند سال گذشته است ولی با توجه به اینکه نیاز به نقدینگی به دلیل نوسانات ارزی بیشتر شده است تامین این مساله نسبت به گذشته کمتر است. اگر این موضوع به خوبی محقق شود و برای واحدهای تولیدی نقدینگی لازم صورت بگیرد با رونق تولید بیشتری مواجه خواهیم بود.وی در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش تولید خودروسازان علت گرانی خودرو چیست، گفت: تامین نقدینگی برای این شرکت‌ها خیلی قابل توجه نبوده اما خودروسازها برنامه‌های متنوعی را اجرا کردند و بحث ساخت داخل را جدی گرفتند و برخی از قطعاتی که پیش از این از خارج کشور وارد می کردند را در داخل تامین می‌کنند. این اقدام باعث می‌شود که قیمت قطعات پایین‌تر تمام شود.رحمانی تاکید کرد: کمک‌های محدودی هم از طرف نظام بانکی به خودروسازها صورت گرفته که در افزایش تولیدشان موثر بوده است.وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش قیمت خودرو، گفت: از بهمن سال گذشته تا امروز خودروسازها هیچ افزایش قیمتی از نظر کارخانه نداشته‌اند بلکه برخی گرانی‌ها به دلیل نوسانات بازار بوده است. یکی از راه‌های مقابله با افزایش قیمت خودرو بالا بردن سطح تولید است که این مساله از یکی، دو ماه قبل محق شده است.وی اظهار کرد:تلاش ما و همه دست اندرکاران این است که تولید را از مقدار فعلی بیشتر کنیم چراکه ظرفیت ذاتی این اقدام را داریم ولی باید در برخی جوانب تامین شویم.رحمانی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای جلوگیری از التهابات بازار دارید؟ گفت: خودروسازها میزان تولیدشان را تنها برای امسال افزایش نداده‌اند بلکه برای کل سال آینده هم برنامه‌ریزی کرده‌اند. این شرکت‌ها موظفند در مقاطع پایانی سال به دلیل افزایش سطح تقاضاها و جلوگیری از افزایش قیمت تمهیداتی را بیاندیشند..

داخل کادر  
 همه بازارها چهارفصل شده اند  
در این زمینه کاظم محمدی نیک خواه، فعال بازار خودرو به «شروع »گفت: در واقع قیمت‌ها طی یکی دو سال گذشته در همه بازار‌ها و کالا‌ها افزایش پیدا کرد که طبیعتاً قیمت خودرو نیز همزمان با آن بالا رفت.وی افزود: اما طی چند ماه گذشته که قیمت دلار در کانال ۱۱ هزار تومان به ثبات رسیده بود، قیمت خودرو نیز نوسان چندانی نداشت؛ بنابراین باید بپذیریم که قیمت ارز در نوسان قیمت خودرو اثر مسقیم دارد.نیکخواه اظهار کرد: اما نکته قابل توجه در بازار این است که تقاضای مصرف کننده پایین آمده است و البته هنوز به خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای نگاه می‌شود، اما عرضه هم از سوی شرکت‌های خودروسازی بالا رفته است. این عرضه خودرو در شرایط ثبات اقتصادی می‌تواند منجر به کاهش قیمت خودرو شود.این فعال بازار خودرو تاکید کرد: اتفاقاتی مانند شهادت سردار سلیمانی سبب شد تا نوسان در قیمت ارز و به تبع آن قیمت خودرو ایجاد شود، اما با ایجاد ثبات در شرایط کشور قطعا قیمت ارز نیز ثبات پیدا کرده و با افزایش عرضه توسط شرکت‌های خودروسازی احتمال جهش قیمت‌ها بسیار کم به نظر می‌رسد. وی درباره احتمال افزایش تقاضای خودرو در شب عید و بالا رفتن قیمت‌ها گفت: سالهاست که بازار خودرو و بسیاری از بازار‌ها چهار فصل شده اند و مانند گذشته خرید‌های مردم به شب عید موکول نمی‌شود بنابراین این مسئله چندان نمی‌تواند در افزایش قیمت‌ها اثرگذار باشد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: