کد خبر: ۴۱۸۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سرزمین آفتاب ایران، در 5 روز گذشته، در حالی که نگاه اغلب ایرانی‌ها به آسمان و شوک سرنگون شدن هواپیمای فرزندان این سرزمین توسط موشک پدافند بود، گرفتار سیلاب شد.


گروه انرژی شروع آنلاین، در جنوب سیستان‌وبلوچستان ۱۳ شهرستان درگیر سیلاب شدند که امدادرسانی در این شهرها ادامه دارد. ارتفاع آب در مناطق سیل‌زده استان سیستان‌و بلوچستان تا یک‌ونیم متر هم رسیده و تردد فقط با قایق امکان‌پذیر است، راه‌های زمینی مسدود شده‌اند و بالگردها به دلیل شرایط جوی به‌سختی اجازه پرواز پیدا می‌کنند، مشکلات بسیاری برای مردم به‌وجود آمده و مدارس ۱۲ شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.

در همین رابطه روز گذشته وزیر نیرو با اشاره به اجرای طرح‌های بزرگ آب و برق در سیستان و بلوچستان گفت: این استان به‌زودی از حیث تولید انرژی و جوابگویی به نیازهای آتی در بخش‌های مختلف به‌ویژه صنعت نه تنها خودکفا خواهد شد بلکه امکان صادرات هم خواهد داشت.

رضا اردکانیاندر جلسه شورای اداری شهرستان چابهار که با حضور رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به روابط خوب برقرار شده با کشورهای همسایه از جمله فدراسیون روسیه افزود: آینده روشنی در انتظار سیستان و بلوچستان است و منابع انسانی این استان از مهمترین مزیت‌های آن به‌شمار می‌رود.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به دستاورد دولت کنونی، دولت‌های گذشته و پیشرفت‌های حاصل شده گفت: یکی از اولویت‌های ما تثبیت جمعیت در مناطق مرزی است؛ مرزداران ما باید بیش از هر گروه جمعیتی دیگر برای ماندن در سرزمین خود انگیزه داشته باشند.

وی اضافه کرد: در این مناطق، ایجاد زیرساخت‌هایی مانند آب و برق نقش مهمی دارد که دولت‌ها به‌ویژه دولت حاضر در این زمینه توجه جدی داشتند و با تاکیدهای نمایندگان مجلس در سال‌های اخیر و اجازه‌های خوبی که از مقام معظم رهبری در استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این زمینه دریافت شده، دستاوردهایی در سطح جهانی به‌دست آمد.

11درصد اعتبارات آبرسانی روستایی کشور در سیستان و بلوچستان هزینه می‌شود

اردکانیان ادامه داد: سطح خدماتی که دولت‌ها در چهار دهه توفیق داشتند به مردم ارائه دهند بسیار بالا بوده است و حدود ۱۱درصد از کل اعتبارات ملی که در اختیار ما برای آبرسانی روستایی بوده در استان استان سیستان و بلوچستان هزینه شده است و امید می‌رود مجتمع‌های جدید آبرسانی روستایی هم با اعتبارات بودجه ۹۹ و صندوق توسعه ملی به بهره‌برداری برسند.

وزیر نیرو در ادامه بر ضرورت سرمایه‌گذاری در احداث مخازن به‌عنوان یکی از روش‌های کاهش خسارات مادی ناشی از سیلاب‌ها تاکید کرد و گفت: موضوع خالی کردن یا نکردن مخزن موضوع ساده‌ای نیست و باید در محافل علمی به آن پرداخت‌.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به شرایط اقلیمی سال‌های اخیر در کشور اظهار داشت: یکی از احتمال‌ها این است که کشور دچار یک نوع رادیکالیسم آب و هوایی شده و بحث تغییر اقلیم برای ما اینگونه تعریف می‌شود که ما از سال‌های نسبتا متعادل در شرایط آب و هوایی فاصله گرفته‌ایم و ممکن است سال‌های شدیدا خشک و شدیدا تر داشته باشیم. همانگونه که سال آبی 97-96 خشک‌ترین سال در نیم قرن اخیر بود و بلافاصله سال آبی بعد آن، یکی از تر ترین سال‌ها در این مدت بود.

اردکانیان گفت: وقوع این دو پدیده حدی پشت سر هم اتفاق بسیار کم نظیری است که پیشرفته ترین تجهیزات و کشورها در علم آب و هواشناسی قادر به پیش‌بینی آن نیستند.

وی به بارش‌های اخیر اشاره و یادآوری کرد: در سیلاب فروردین ماه با تجربه سیل بهمن و اسفند ماقبل آن، مقداری محافظه کاری کمتری در پیش‌بینی‌ها داشتیم و سعی کردیم اعتماد بیشتری به مدل‌های ریاضی داشته باشیم که شرایط را کمی بحرانی‌تر نشان می‌داد.

وی افزود: هفته گذشته هشدارهای هواشناسی راجع به بارش‌های جنوب شرق کشور به ما و مقامات استان سیستان و بلوچستان ابلاغ شد، اما اتفاقی که افتاد بیش از دو برابر همان پیش‌بینی بود. به این معنا که بارش امسال در استان از اول مهر تاکنون به‌ویژه در روزهای اخیر تا ۴۵ برابر بارش‌های سال قبل بود.

پذیرش شرایط حدی آب و هوایی باید وارد بدنه مدیریتی کشور شود

اردکانیان با تاکید بر اینکه باید با اقتضائات چنین شرایطی که سازمان مدیریت بحران هم کفایت نمی‌کند، زندگی کرد، گفت: نه این که شرایط همواره حدی داشته باشیم اما پذیرش شرایط حدی باید وارد زندگی ما شود.

وزیر نیرو تاکید کرد: این شرایط باید وارد بدنه مدیریتی کشور شود، باید کاری کرد که بعد از این پذیرش، شرایط سیلاب توام با منافع باشد و خسارات به صفر یا حداقل برسد.

وی گفت: حرکت‌های خوبی شده است و این که در سیل اخیر تلفات انسانی نداشتیم دستاورد بسیار بزرگی است که مراقبت و محافظه کاری لازم وجود داشت و باید برای کاهش خسارات مادی آن هم تلاش کرد.

ذخیره ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب در سدهای سیستان و بلوچستان

 از سوی دیگر معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو گفت: وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان گرچه خساراتی زد، اما برکاتی هم به همراه داشت که از جمله آن ذخیره‌سازی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در سدهای این استان است.

قاسم تقی زاده خامسی افزود:‌ استان سیستان وبلوچستان استانی کم آب و خشکی است که متوسط بارندگی آن در سال گذشته ۲ میلیمتر بوده است.

وی ادامه داد: امسال در عرض ۴۸ ساعت ۱۰۲ میلیمتر باران در این استان به وقوع پیوسته و معنای آن این است که به اندازه یکسال بارندگی در یک نقطه متمرکز در جنوب استان سیستان و بلوچستان از ایرانشهر به پایین شامل کنارک و سرباز و غیره، بارندگی به وقوع پیوسته است.

تقی زاده خامسی گفت: مقایسه بارندگی های این استان در عرض ۴۸ ساعت نسبت به سال آبی پارسال بیانگر آن است که حدود ۴۰ برابر بارندگی در عرض دو روز بوده و طبیعی است در این نوع بارندگی‌ها که تبدیل به سیل هم می‌شود، از یک سو خساراتی وارد شده و از سوی دیگر برکاتی برای این استان به همراه داشته باشد.

معاون امورآب و آبفای وزیر نیرو ادامه داد: با توجه به اینکه زیرساخت‌های استان سیستان و بلوچستان خوب نیست، مشکلاتی در ارتباطات بین روستاها و شهرها ایجاد شده و مردم دچار خسارت شده اند.

وی افزود: بیشترین خسارت وارد شده به مردم ناشی از خود بارندگی بوده است زیرا اکثر خانه‌های این استان از جنس گل هستند بنابراین تاب آوری لازم در برابر این حجم از بارش را نداشته اند.

تقی زاده خامسی گفت: تعدادی از روستاها هم که برخلاف قوانین ساخت و ساز و شهرسازی در مصب رودخانه‌های منتهی به دریا احداث شده بودند در این سیل خسارت دیده اند.

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو ادامه داد: در این بارندگی حدود ۶ هزار و پانصد متر مکعب بر ثانیه سیلاب در رودخانه سرباز وجود داشت که اگر بخواهیم با سیلاب پارسال سد کرخه در خوزستان که حدود هشت هزار و پانصد مترمکعب بر ثانیه بوده،   مقایسه کنیم مشخص می شود در حریم این رودخانه ها به دلیل نبود ساخت وساز، خسارت زیادی ایجاد نشده است.

امکان ذخیره سازی دو میلیارد مترمکعب آب در سدهای سیستان و بلوچستان

وی افزود: می‌توان در مجموع  دومیلیارد متر مکعب آب را در هفت سد مخزنی و ۲۳ سد تغذیه ای این استان ذخیره سازی کرد.

تقی زاده خامسی افزود: اکنون حدود یک و نیم میلیارد مترمکعب آب در این استان ذخیره سازی شده که هم برای کشاورزی و هم برای شرب و صنعت استفاده خواهد شد البته باید مراقب بود که اگر سیلاب دیگری آمد این سدها را ناگزیر باید تخلیه کرده تا بتوان آن را مدیریت کرد.

سد زیردان برای نخستین بار از زمان ساخت آبگیری شد

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو گفت: سدی در نیک شهر وجود دارد به نام خیر آباد که به تازگی به اتمام رسیده بود و در سیلاب اخیر، مشکلات منطقه را تا حدودی برطرف کرد.

وی ادامه داد: سد دیگری به نام زیردان در چابهار است که از زمانی که ساخته شده تاکنون آبگیری نداشته، اما در این سیل، سرریز کرد و سد پیشین و دیگر سد ها که نیز سرریز کرده اند و می توان از آنها برای ذخیره سازی در آینده استفاده کرد.

توزیع۱۳ هزار سیلندر گاز مایع در روستاهای سیل‌زده

مدیر وقت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان، از ارسال محموله ۱۲ هزار لیتری نفت سفید برای ۲۰۰ خانوار روستاهای سیل‌زده منطقه زابل در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: از ۴۰ روز گذشته نزدیک به ۲ میلیون لیتر نفت سفید در منطقه زاهدان توزیع شده است.

غلام‌محمد احمدی با بیان اینکه ذخیره‌سازی سوخت در روستاها، شهرها و انبارهای منطقه زاهدان مطلوب بوده و هیچ‌گونه کمبودی در این زمینه وجود ندارد، گفت: هم‌اکنون وضعیت سه انبار منطقه در خاش، زابل و زاهدان مطلوب است و ستاد بحران نیز در منطقه تشکیل شده و نیروهای این منطقه در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

مدیر وقت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان با اشاره به اینکه میزان سهمیه گاز مایع توزیع شده در منطقه زاهدان در ۹ ماه ابتدایی امسال در مقایسه با سال گذشته حدود ۶ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: روز گذشته نیز حدود ۱۳ هزار سیلندر گاز مایع تحویل شرکت‌های توزیع‌کننده گاز مایع شد که در نقاط سیل‌زده منطقه زاهدان توزیع شده است.

احمدی ذخایر گاز مایع منطقه را خوب ارزیابی کرد و گفت: این آمادگی وجود دارد تا هر میزان نیاز مردم مناطق سیل‌زده به گاز مایع را تامین کنیم و نیز آمادگی کامل برای تامین سوخت مورد نیاز نیروهای امدادی وجود دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: