آخرین اخبار
کد خبر: ۴۰۹۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
قیمت نفت در هفته گذشته به دنبال ادامه جنگ‌های اقتصادی در جهان و افزایش تولید نفت آمریکا، حدود پنج درصد از ارزش خود را از دست داد و تا آستانه سقوط به کانال ۵۰ دلاری پایین آمد.

قیمت نفت با کاهش پنج درصدی قیمت در هفته گذشته همراه بود، ‌اگرچه بیشترین کاهش در روز جمعه و به دنبال اعلام ذخایر جدید نفت آمریکا رقم خورد. همچنین طبق اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این تولیدکننده و مصرف‌کننده برتر جهان ۸۹ هزار بشکه نفت خام و محصولات نفتی پالایش شده بیشتر از ماه سپتامبر صادر کرده است و این اولین ماه کاملی است که آمریکا از دهه ۱۹۴۰ توازن مثبت تجارت نفت دارد. تا یک دهه قبل واردات آمریکا ۱۲ میلیون بشکه در روز بیشتر از صادرات آن بود.

این موضوع در کنار اظهارات روسیه مبنی بر تجدیدنظر در تعیین سهمیه کاهش تولید در نشست این هفته اوپک و غیر اوپک، ‌باعث تضعیف قیمت‌ها شد. برخی از فعالان بازار نفت، منتظر تشدید کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش هستند، اما به نظر نمی‌رسد با توجه به مواضع روسیه،‌ کاهش تولید بیش از ارقام فعلی اتفاق بیافتد.

با این حال عربستان در آستانه عرضه سهام آرامکو نیازمند نفت گران است و در نشست پیش‌رو تلاش خواهد کرد تا وضعیت عرضه و تقاضا در بازار به سمت رشد قیمت‌ها پیش رود.

بر این اساس، قیمت نفت برنت با ۳ دلار کاهش هفتگی از ۶۳ دلار و ۳۹ سنت در روز دوشنبه،‌ به ۶۰ دلار و ۴۹ سنت رسید.

نفت شاخص آمریکا نیز ۴.۷ درصد کاهش داشت تا از ۵۷ دلار و ۷۷ سنت به ۵۵ دلار و ۱۷ سنت سقوط کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: