آخرین اخبار
کد خبر: ۴۰۳۴۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با توجه به تجربیات بورس های اوراق بهادار در سطح بین الملل، شناسایی شرکت های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت های مالی انجام می شود.

بر این اساس شناسایی شرکت های فعال تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان داد وستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام داد وستد شده)، تناوب داد وستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای داد وستد
شده و دفعات داد وستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار (میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) است.
با نگاه به عملکرد سال گذشته چادرملو می توان به دلایل قرار گرفتن این شرکت در ردیف پنجم ۴۰ شرکت برتر بازار سرمایه پی برد . مجموع تولید محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شامل تولید سنگ آهن – کنسانتره آهن ۰ گندله و آهن اسفنجی و نیز شمش فولاد بالغ بر ۱۵ میلون تن بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ از ۸ درصد رشد برخوردار بوده است . همچنین میزان فروش نیز در سال ۱۳۹۷ مبلغ ۷۰ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته در نتیجه سود حاصل از درآمدهای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو بالغ بر ۲۷ هزار و ۸۶۸ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل از آن بیش از ۱۰۸ درصد رشد داشته است .
در سال جاری نیز این شرکت به‌روند رو به رشد خود ادامه داده است به‌طوری‌که در شش‌ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ مجموعاً فروش بیش از ۴۶ هزار میلیارد ریال به‌ثبت رسانده است که فروش شرکت نسب به مدت مشابه سال گذشته شاهد رشد ۶۸ درصدی بوده است. این رشد ۶۸ درصدی فروش در شش‌ماهه سال جاری ناشی از افزایش مقداری فروش و همچنین رشد نرخ فروش محصولات شرکت بوده است.
مهندس محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفت و گو با ما اظهار داشت : بدیهی است این رشد قابل توجه ناشی از دست یابی به اهداف تولید فراتر از برنامه، بهره برداری از کارخانه مگامدول احیای مستقیم که حاصل تلاش کلیۀ کارکنان ، رهنمودها و همراهی صاحبان محترم سهام و سیاستهای متخذه توسط هیأت مدیره می باشد .
ایـن شـرکت در سال ۱۳۹۷ بـا اتخاذ تدابیر مناسب مشکلات پیش روی را تا حد امکان برطرف نموده و در حصول به اهداف پیش بینی شده، از جمله استفاده از حداکثر ظرفیت ساخت داخلِ لوازم، تجهیزات و قطعات یدکیِ مصرفی در مجتمع های معدنی و صنعتی ، بیش از ۶۴ هزارو ۹۰۰ نفر ساعت دوره هایِ آموزشی برای کارکنانِ امانی و پیمانکاران برگزار نموده است.
همچنین طی سال ۱۳۹۷ ، در تداوم برنامه های ارتباط صنعت با دانشگاه ، دوره های کارآموزی دانشجویان دانشگاههای کشور ، در گرایشـهای استـخراج ، فـرآوری ، تولید ، برق و مکانیک در مجتمع های معدنی و صنعتی ، به میزان ۸ هزار و ,۸۴۲ نفر ساعت برگزار کرده است.
مهندس نوریان همچنین در خصوص طرح ها و برنامه های در دست اقدام چادرملوگفت : با توجه به مجوز اکتشاف صادر شده از سوی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۷ برای معدن ( D19 ) عملیات اجرایی اکتشاف مقدماتی و تفصیلی این معدن آغاز شده است.
انتظار داریم با دستیابی به سنگ آهن تودۀ معدنی ( D19 ) ، از بـروز ریسک فقـدان ذخیـرۀ معـدنی مناسب جلوگیری نمائیم . وی برآورد هزینه سرمایه گذاری اجرای این طرح را ، حدود ۱۹ هزار میلیارد ریال عنوان کرد .
وی سایر طرح های این شرکت را به شرح زیر اعلام کرد .

۱- طرح احداث نیروگاه خورشیدی :
شرکت نسبت به احداث یک واحد نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی ، در جوار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکـل تـرکیبی خـود در مجتمع صنعـتی ، اقـدام و مقـدمات عملـیات اجـرایی آن آغـاز شده است. هزینه سرمایه گذاری در طرح فوق به میزان ۷ میلیون یورو خواهد بود.

۲- مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه پذیر :
به موجب مصوبه هیأت مدیره شرکت ، موضوع مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه پذیر همواره مورد توجه مدیریت بوده است. شرکتهای سرمایه پذیر عمدتاً در زمینه های معدن و صنایع معدنی وابسته ، تأمین و انتقال آب و تأمین مالی فعالیت می نمایند. طی سال ۱۳۹۷ مبلغ ۵ هزارو ۳۱۸ میلیارد ریال بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه پذیر ، پرداخت شده است.

۳- مشارکت در بهره برداری از معادن سنگ آهن استرالیا و احداث کارخانه های تولید کنسانتره به میزان ۱۲ و نیم میلیون تن :
شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت فکور صنعت ، هرکدام با مشارکت به میزان ۳۳و ۳ دهم درصد موضوع سرمایه گذاری در استفاده از ذخائر سنگ آهن کشور استرالیا و تولید ۱۲ و نیم میلیون تن کنسانتره را پیگیری و حق السهم مشارکین ، مطابق برنامۀ زمان بندی پرداخت شده است.
سـرمایه گـذاری طرح تا پایان فاز ۱ که کارخانه ۵ میلیون تنی کنسانتره به بهره برداری خواهد رسید ، به مبلغ ۴۶۱ و نیم میلیون دلار آمریکا می باشد که ۲۰ درصد آن توسط سهامداران و ۸۰ درصد آن بصورت فاینانس از تسهیلات سیستم بانکی با بهره حدود ۳ درصد تامین خواهد شد .

محمود نوریان در ادامه، طرح ها و فعالیت های سرمایه ای آتی شرکت را هم اینگونه بیان کرد :

۱- طرح احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال :
اجرای طرح مذکور با برآورد سرمایه گذاری حداقل به میزان ۲۰ هزارو ۹۷۴ میلیارد ریال (شـامل ۸۹ میلیون یورو) در دسـت مـطالعه می باشد.

۲- طرح احداث کارخانه نورد با ظرفیت ۱/۱ میلیون تن در سال :
اجرای طرح مذکور با پیش بینی سرمایه گذاری حداقل به میزان ۱۱ هزارو ۶۷۳ میلیارد ریال (شامل ۵۲ میلیون یورو) در دسـت مـطالعه می باشد.
وی در خصوص تامین مالی این دو پروژه گفت : شرکت درگذشته امکان دریافت فاینانس خارجی (ژاپن) برای هزینه های احداث کارخانۀ گندله سازی جدید و با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال و همچنین امکان استفـاده از تسهیلات بانک ایـران و اروپـا ، برای تأمین نقدینگی مورد نیاز خرید ماشین آلات و تجهیزات بخش خارجی احداث کارخانه های نورد خود را دنبال نموده است. لیکن محدودیتهای ناشی از اعمال تحریم های آمریکا علیۀ ایران، تلاشهای گذشته را فعلاً با وقفه مواجه کرده است.

۳- مشارکت در احداث کارخانه های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تأسیسات زیربنایی منطقۀ آزاد تجاری مُکران :
موضوع مشارکت در احداث کارخانه های تولید گندله ، آهن اسفنجی ، فولاد و تأسیسات زیربنایی در منطقۀ آزاد تجـاری مُکران واقـع در شهرستان چابهار (با مشارکت شرکتهای معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر ، فولاد مبارکه) از برنامه های بلند مدت شرکت می باشد.
مشارکت در طرحهای سایر شرکتها :
۱- شرکت تأمین و انتقال آب خلیج فارس :
هدف عمدۀ طرح انتقال آب نمک زدائی شده ، توسط سه خط انتقال از خلیج فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور و تأمین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع های تولیدی در حال بهره برداری و طرح های توسعه آنها شامل : معـادن مس سـرچشمـه ، سنـگ آهن گـل گهر، سنـگ آهـن چادرملو (استان های هرمزگان، کرمان و یزد) می باشد.
مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تأمین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و نهایتاً به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می گردد.
وی در این زمینه افزود: اجرای قطعۀ سوّم طرح به طول ۳۶۰ کیلومتر مربع از مجتمع مس سرچشمه تا صنایع فولادی در منطقه اردکان استان یزد و همچنین انشعاب تا مجتمع معدنی چادرملو در حدود ۱۵۰ کیلومتر می باشد.
قطر نامی لوله های مورد استفاده در این قطعه ۱ هزارو ۳۰۰ و ۹۰۰ میلیمتر می باشد، دبی آب انتقالی در این مسیر ۱ و نیم مترمکعب بر ثانیه خواهد بود.
در این قطعه عملیات نقشه برداری و مسیرگشایی از طریق مناقصۀ عمومی به پیمانکار واگذار گردیده، و تاکنون با مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه و ۲۳ درصد ، پیشرفت فیزیکی بعمل آمده است . خاتمه عملیات اجرایی مهر ماه سال ۱۳۹۹ پیش بینی گردیده است.
مدیر عامل چادرملو کلّ سرمایه گذاری پیش بینی شده جهت اجرای این طرح عظیم ملی را ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

۲- مشارکت با بخش خصوصی در اجرای طرحهای تولید فولاد :
مهندس نوریان اضافه کرد: در راستای مصوبات هیأت مدیره و در جهت مشارکت با بخشهـای خصوصی، این شرکت اقدام به مشارکت در سرمایۀ شرکت آهن و فولاد غدیر ایـرانیان بـه میزان ۳۰ درصد ، شـرکت آهـن و فولاد ارفع به میزان ۴۳ درصد ، شرکت صنایع آهن و فولاد سَرمد اَبرکوه به میزان ۶۵ درصد ، شرکت فولاد شاهرود به میزان ۳۵ درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان ۲۹ درصد سهام ، نموده است.
همچنین این شرکت در اجرای طرح احداث کارخانۀ تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت ۳۰ هزار تن در سال ، به میزان ۳۱ درصد در سهـام شـرکت نـوین الکترود اردکان ، مشـارکت نموده و شرکت فوق در مرحله قبل از بهره برداری می باشد.
یاد آوری می شود چادرملو در مجمع عمومی خود به ازای هر سهم ۷۰۰ ریال سود بابت درآمد هر سهم در سال مالی ۱۳۹۷ تقسیم کرد که نسبت به سال مالی ۱۳۹۶ به میزان ۴۵۶ ریال ، معادل ۱۲۱ درصد افزایش داشته است .

image_pdf
برچسب ها: شروع ، چادرملو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: