آخرین اخبار
کد خبر: ۴۰۲۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
به سامان رساندن طرح های برق آبی و مدیریت پروژه های سد سازی و تولید برق از این طرح ها یکی از رویکردهای اصلی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است.

طرح سد ونیروگاه سردشت نیز که یکی از ده ها پروژه ای است که مدیریت آن را این شرکت به  عهده دارد در حالی به بهره برداری می رسد که این بخش از کشور طی سالیان طولانی متاثر از خسارات دفاع مقدس بود و جنگ تحمیلی مردم تلاشگر این منطقه را همچنان درگیر تاثیرات منفی خود کرده بود.
سد  ونیروگاه سردشت  تقریبا در 12 کیلومتری این  شهرستان در استان آذربایجان غربی قرار دارد و احداث آن توان آبی رودخانه "کلاس" و "زاب كوچك" برای تولید برق و همچنین تغذیه نیاز آبی منطقه را افزایش خواهد داد و از ظرفیت های آن استفاده خواهد کرد..این سد با ساختار سنگریزه ای با هسته رسی  توان راه اندازی یک نیروگاه  سه واحدی با توان  150 مگاوات برق را دارد و تاکنون نیز دو واحد آن به شبکه برق کشور متصل شده است.
هدف از اجراي اين پروژه تنظيم آب هاي خروجي حوضه رودخانه  كلاس و توليد نيروي برقابي است  وبه همین  منظور سد سردشت با ساختار سنگريزه اي با هسته رسي که یک تونل انتقال آب با طول تقریبی 4.5 کیلومتر نیز برای آن در نظر گرفته شده، نیروگاه سردشت را تغذیه می کند.
آبگیری کامل و بهره‌برداری از سد سردشت با حجم مخزن ٣٨٠ میلیون مترمکعب آب، در حالی به تحقق رسیده است که تا پیش از این از چنین پتانسیلی در منطقه آذربایجان غربی استفاده نشده بود و این منطقه کرد نشین همچنان درمحرومیت های ناشی از جنگ نحمیلی قرار داشت ،اما اجرای این طرح بزرگ نه تنها نیازهای برقی شبکه سراسری را برآورده می سازد بلکه بر اشتغال و استفاده از نیروهای بومی نیز توفیقات قابل قبولی بدست آورده است و بر این اساس هم اکنون  تأمين آب كشاورزي براي 7800هكتار از زمينها و باغ های پيرامون سد، تنظيم فركانس شبكه و توليد برق نیز تثبیت شده است.
مطالعات ابتدایی سد سردشت  در سال 1378 توسط شرکت مهندسی مشاور مشانیر انجام شد. برای این سد در هنگام ساخته‌شدن 112 متر ارتفاع و 275 متر طول در نظر گرفته شد که اجرای آن به نوبه خود سازه ای بزرگ  در طراحی و مهندسی می طلبید . نیروگاه برق‌آبی سد سردشت  با توان تولید سالانه 422 گیگاوات ساعت برق یک گام دیگر در راستای رفع کمبود توان انرژی الکتریکی در کشور بود که به اتمام رسیدنش ، تاخیر در رویکرد افزایش دادن ظرفیت تولید برق کشور را تا حدودی جبران کرد.
شایان ذکر است که افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در 12 استان کشور از ابتدای سال تاکنون،مدنظر شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران بوده است که بر همین اساس نیز 61 طرح و 120 پروژه در حال اجرایی شدن است.
گفته می شود در کل کشور  12هزار و 20مگاوات برق توسط نیروگاه‌های برق آبی تولید می شود که سهم شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران 8520 مگاوات خواهد بود .بر این اساس نیروگاه سد سردشت گامی دیگر در جهت هدفگذاری اصلی این شرکت خواهد بود.
اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، سد و نیروگاه سردشت با حضور رئیس جمهور و برخی از اعضای هیئت دولت به صورت ویدئو کنفرانس در این شهرستان به بهره برداری رسید و در همین مراسم بهروز مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو گفته بود که برای افتتاح بخش های سرریز، تونل آبرسان،نیروگاه، سیستم انحراف، آبگیر سد و تصفیە خانه آب شرب این پروژه ۱۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال هزینه صرف شده است.
وی همچنین اضافه کرده بود به موازات این پروژه ،طرح تصفیه خانه آب شرب شهرهای سردشت و ربط به همراه خط انتقال و برج آبگیر نیز ساخته شده است.
مرادی همچنین تاکید کرده بود که  تصفیه خانه جدید سردشت در فاز نخست، ظرفیت تولید ۳۵۰ و در فاز دوم ۴۹۵ لیتر در ثانیه آب تصفیه شده را دارد و افق ۲۰ ساله تأمین آب شرب سردشت، ربط و تعدادی از روستاهای اطراف را ترسیم می‌کند.
این تصفیه خانه از آخرین تجهیزات روز اروپایی بهره برده است که تامین آن با توجه به شرایط تحریمی کشور،در نوع خود اقدام قابل اشاره ای بوده است.
او همچنین گفته بود که هم اکنون مصرف آب شرب سردشت ۲۳۰ لیتر در ثانیه و مصرف شهر ربط ۷۰ لیتر در ثانیه است و اگر آبرسانی به روستاهای اطراف نیز انجام شود این تصفیه خانه می‌تواند تا بیش از ۲۰ سال آینده منبع مطمئنی برای آب شرب این منطقه باشد.
اینک نیز همزمان با هفته دولت، مرادی از بهره برداری واحد دوم نیروگاه سردشت خبر داده و گفته است: طرح سد و نیروگاه سردشت دارای 3 واحد 50 مگاواتی است که دومین واحد 50 مگاواتی آن پس از انجام تست‌های بی‌باری با شبکه سراسری سنکرون شد.
وی اضافه کرده است که پس از انجام تست‌های تحت بار و بازرسی و تنظیمات مورد نیاز، این واحد وارد مرحله بهره‌برداری آزمایشی خواهد شد.
رئیس هیئت‌مدیره شرکت آب و نیرو همچنین تصریح کرده که : نیروگاه سردشت توان تولید 421 گیگاوات ساعت برق در سال را دارد که اولین واحد آن هم‌زمان با پیک مصرف برق کشور و در تاریخ 25 تیرماه وارد مدار شد.
بر اساس پیش بینی های به عمل آمده  واحد سوم این نیروگاه نیز تا اواخر شهریورماه امسال با شبکه سراسری برق سنکرون و این نیروگاه با ظرفیت نامی خود به مدار تولید وارد خواهد شد که تثبیت ولتاژ در منطقه شمال غرب کشور یکی از نتایج آن خواهد بود.
بی تردید با احداث سد و نیروگاه سردشت وتاسیات مربوط به آن یک گام دیگر برای رفع محرومیت مناطق آسیب دیده از جنگ تحمیلی در استان آذربایجان غربی برداشته شده  و مردم دو شهر سردشت و ربط بعد از سال ها، از آب شرب سالم بهره منده  و اراضی کشاورزی و باغی خود را تامین خواهند کرد.
برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: