آخرین اخبار
کد خبر: ۴۰۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
طرح از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده با توقف واردات خودرو در سال 98 ،عملا قابلیت اجرایی ندارد. طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده امسال متوقف شده است
مصطفی حسینی کارشناس خودرو  افزود: موضوع ممنوعیت واردات خودرو در تیرماه سال گذشته استارت خورد و عاملی شد تا طرح جایگزینی خودروهای فرسوده کاملا متوقف شود.تاپیش از این با واردات هر خودرو حداقل 4 خودروی فرسوده از رده خارج می‌شد اما با ممنوعیت این طرح، اسقاط خودروها هم کنسل شد.
وی ادامه داد: خودرو سازان نیز از زیر بار اسقاط خودروهای فرسوده شانه خالی کردند و هیچکس به فکر این نیست که تکلیف حدود یک میلیون و 500 هزار خودروی فرسوده که سهم بزرگی در آلودگی هوا و مصرف بالای بنزین دارند در کلان شهرها چه‌خواهند شد؟

وی تصریح کرد: چندماه دیگر با شروع فصل سرما آلودگی هوا بیداد خواهد کرد و مسائل زیست محیطی به مردم آسیب خواهندزد. از‌این‌رو هر چه زمان نیز بگذرد برتعداد خودروهای فرسوده افزوده می‌شود چون گذشت زمان خودروهای نو را به محاق فرسودگی و کهنگی سوق می‌دهد.

وی تصریح کرد: در این حال ما هیچ طرحی برای اسقاط خودروهای مستعمل نداریم.با توجه به این که در ایران خودروهای فرسوده بیشتر متعلق به اقشار کم‌درآمد بوده و عمدتاً به عنوان وسیله ایجاد درآمد مورد استفاده قرار می‌گیرند، توان خرید خودروی جدید را ندارند و از سوی دیگر با توجه به هزینه‌های بالای سوخت و تعمیر و نگهداری خودروی فرسوده، امکان اسقاط آن را به خاطر نبودن شرایط مناسب نخواهند داشت.

وی خاطر نشان کرد:  بنابراین با تعویض قطعات، سعی در استفاده هر چه بیشتر از این خودروها دارند. ما قبول داریم که در شرایط تحریم هستیم و خودروسازان داخلی با ترک خودروسازان خارجی در چه فشاری برای تولید قرار گرفته‌اند. تولیدمان کاهش یافته است و کسری قطعات داریم و می‌توانیم شرایط خودروسازان را درک کنیم. اما بهتر است با دادن تسهیلات روان و اقساطی به مالکین خودروهای فرسوده آنها را تشویق به نوسازی خودروهای خود کنیم. کاری که در دیگر کشورهای دنیا انجام می‌شود.
وی ادامه داد: به عبارتی هزینه نگهداری فرسوده‌ها آن قدر برای مردمشان بالا می‌رود که ترجیح می‌دهند از خودروی نو استفاده کنند.از آنجایی که خودرو در کشور ما کالایی سرمایه‌ای است بنابراین باید سرمایه لازم را به صاحبان خودروهای فرسوده بدهیم. این مسئله همکاری نظام بانکی را می‌طلبد تا با دادن وام‌های با بهره کم و یا شرایط لیزینگی مردم را وادار به نوسازی خودروهای خود کنند.
برچسب ها: شروع ، خودرو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: