آخرین اخبار
کد خبر: ۴۰۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد درایران با تشریح چالش‌های پیش روی چندجانبه گرایی گفت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مناسبت‌های گوناگون بر اهمیت چندجانبه‌گرایی تاکید داشته و از دید من ایشان قهرمان چندجانبه‌گرایی هستند.

اگوچی دنیلز در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به همکاری‌های ایران و سازمان ملل متحد گفت: همانگونه که دبیرکل سازمان ملل متحد بارها گفته است، متاسفانه چندجانبه‌گرایی با فشار های بسیار زیادی روبه‌رو است به طوری که شاهد افزایش اختلافات، گسترش تغییرات اقلیمی، تعمیق نابرابری و افزایش تنش بر سر تجارت هستیم.

دنیلز با تاکید بر اینکه ایران یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد بوده است، به سابقه هفت دهه مشارکت و همکاری سازمان ملل با ایران اشاره کرد و افزود:‌ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مناسبت‌های گوناگون بر اهمیت چندجانبه‌گرایی تاکید داشته و از دید من ایشان قهرمان چندجانبه‌گرایی هستند.

وی درباره موضع سازمان ملل متحد در مورد تحریم وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار خویشتنداری حداکثری در تمام سطوح است. ما در سازمان ملل متحد اعضا را به گفت‌وگو و همکاری چندجانبه ترغیب می‌کنیم.

هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران از رونمایی از کتاب همکاری ایران و سازمان ملل متحد در آینده‌ای نزدیک خبر داد و ابراز داشت: این کتاب مجموعه بی‌مانندی از عکس‌ها و اسناد تاریخی نشانگر وقایع مهم بیش از هفت دهه مشارکت ایران و سازمان ملل متحد با عنوان «تاریخچه تصویری همکاری‌های سازمان ملل متحد و ایران» است.

دنیلز با بیان اینکه حتی قبل از ورود به جمهوری اسلامی ایران، تحت تاثیر تاریخ شگفت‌انگیز این کشور و سهم آن در اعتلای تمدن قرار گرفته بودم، عنوان کرد: این کشور زیبا که در تقاطع تمدن‌ها و فرهنگ‌ها واقع است، به مهمان‌نوازی، مکان‌های تاریخی و خونگرمی مردمش مشهور است.

وی افزود: ایران به عنوان یکی از ۵۱ دولت موسس سازمان ملل متحد، نقش مهمی در برپایی این سازمان داشته و امروزه همچنان از آرمان‌ها و ارزش‌های آن حمایت می‌کند.

این دیپلمات سازمان ملل به اولویت‌های دفتر سازمان ملل متحد در ایران اشاره کرد و گفت: در راستای اولویت‌های توسعه در ایران، مذاکرات بین دولت و تیم کشوری سازمان ملل متحد بر فرصت‌ها و چالش‌های توسعه بر چهار زمینه محیط زیست، سلامت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر تمرکز دارد. گذشته از این، ما به حمایت از دولت ایران در ارائه کمک به پناهندگان متعهد هستیم زیرا ایران ششمین کشور میزبان پناهندگان در جهان است.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: