آخرین اخبار
کد خبر: ۴۰۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر کشور گفت: نگاه ما به انتخابات، امانت داری، مسئولیت پذیری و صیانت از اراده عمومی مردم است که وقتی این امر در جامعه توحیدی باشد، تمامی این اقدامات نوعی عبادت نیز محسوب می‌شود.
به گزارش شروع آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی  روز سه شنبه در همایش مدیران کل حراست استانداری ها و شهرداریهای مراکز استان ها و سازمان های تابعه وزارت کشور، چگونگی فهم انتخابات و نحوه انتخاب صحیح را در ذات انسان معنی کرد و یکی از ویژگی های انسان را انتخابگر بودن آن دانست و افزود: فقط انسان است که قدرت انتخاب دارد و این قدرت انتخاب به اختیار انسان بر می گردد، اگر اختیار نباشد انتخاب معنی ندارد و اختیار نیز  در چارچوب آزادی معنی می یابد.
 رحمانی فضلی در تشریح مولفه های انتخاب خوب اظهارداشت: همه انتخاب ها باید در مسیر هدف اصلی؛ یعنی هدفی که خداوند متعال انسانها را برای آن آفریده، دنبال شود. انسان موجودی کمال گرا است و به دنبال کمال و تعالی است و بر خلاف گیاهان و حیوانات این کمال طلبی خارج از دایره غریزه و بر اساس اختیار، انتخاب و طی طریق است همین موضوع موجب فعالیت انسان می شود که نتیجه فعالیت نیز کمال معنوی است.
وی در ادامه ضمن تشریح رابطه انسان با خدا، خود، جامعه و طبیعت، رابطه انسان در ابعاد مختلف را تعیین کننده در جهت رسیدن به هدف و نحوه عمل انسان دانست و گفت: روابط در کنار عقلانیت، آزادی و اختیار و با رعایت کمال‌گرایی و همچنین الگو و مسیری که ارائه شده، برقرار می‌شود. انسان دائم در حال انتخاب و تغییر است و با توجه به تنوع انتخاب های انسان، اگر مجموعه این انتخاب ها درست و مناسب باشد، منجر به تعالی انسان می شود.
وزیر کشور در ادامه انتخابات را نمونه ای از اختیار انسان در جامعه عنوان کرد و ضمن مقایسه نحوه برگزاری انتخابات در قبل و بعد از انقلاب اسلامی و همچنین در ایران با سایر کشورهای منطقه، اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی درحالی که جامعه ایران مخالف استبداد، ظلم و ستمگری بود ولی تجلی آن در قدرت وجود نداشت؛ چراکه حاکمان تعیین کننده بودند و اختیاری در دست مردم نبود.
وی با اشاره به اینکه در پس هر رأی، اختیار، آزادی و انتخاب است، افزود: رای مردم به عنوان امانت در دست متولیان امر انتخابات است چرا که این تنها یک رأی نیست؛ بلکه اراده مبتنی بر آزادی و اختیار در درون آن رأی نهفته است.
وزیر کشور افزود: نگاه ما به انتخابات، امانت داری، مسئولیت پذیری و صیانت از اراده عمومی مردم است که وقتی این امر در جامعه توحیدی باشد، تمامی این اقدامات نوعی عبادت نیز محسوب می‌شود.
 رحمانی فضلی در فراز دیگری از سخنان خود به جنبه سیاسی انتخابات پرداخت و گفت: در چهل سال گذشته، مقاطع حساسی وجود داشته و متناسب با شرایط، ملت نیز عکس العمل های لازم را نشان داده است اما در مقطع کنونی؛ با تجمیع همه حیله گری ها، امکانات و توطئه های دشمن برای ضربه زدن به ایران مواجه هستیم.
رئیس شورای امنیت کشور در همین راستا با اشاره به تحلیل غلط دشمنان از وقایع دی ماه ۹۶ و تصور آنها برای افزایش فشارهای اقتصادی و عملیات روانی در جهت تغییر نظام جمهوری اسلامی گفت: با وجود تمام فشارها، اقدامات و برنامه ریزی های دشمنان، شاهد برگزاری باشکوه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بودیم و اکنون نیز پس از فروکش کردن برخی هیجان ها، شاهد ثبات قیمت ها و کاهش ۳۸ درصدی اعتراضات و تجمعات در سطح کشور هستیم. همچنین کشور، علیرغم تحریم ها می تواند کسب درآمد کند و دشمنان نتوانستند در جهان اجماعی علیه ما ایجاد کنند و حتی در منطقه نیز نتوانستند ائتلافی علیه ایران تشکیل دهند.
وزیر کشور گفت: دشمنان کشور فهمیده‌اند ایران هم اراده و هم توان اقدام دارد و همچنین امکان تغییر این نظام وجود ندارد، در چنین شرایطی انتخابات پیوند وثیقی با امنیت، سیاست خارجی و نوع تحلیل دشمن از ایران خواهد داشت. در این شرایط باید تلاش کنیم انتخابات به جریان وسیع وحدت و حضور باشکوه مردم تبدیل شود و این محقق نمی‌شود مگر اینکه انتخاباتی قانونی، سالم و امن برگزار کنیم.
رحمانی فضلی ادامه داد: انتخابات در عین حال که می تواند ابزاری برای جهت دهی به محاسبات مخالفان و دشمنان کشور باشد، از طرف دیگر زمینه ای برای امید آفرینی در مردم در جهت  پیشرفت است.
وی افزود: وظیفه وزارت کشور اجرای انتخابات است و همچنین نقش هماهنگ کننده و محوری در رابطه با سایر حوزه ها و دستگاه ها دارد و در این مسیر تمام افراد به خصوص آنهایی که به صورت مستقیم با آرای مردم در ارتباط اند، در انتخابات نقش مهم تری دارند، چراکه صیانت از اراده مردم در قالب رأی وظیفه ماست و باید از آرای مردم حراست شود.
وزیر کشور خطاب به مدیران کل حراست گفت: باید در برگزاری انتخابات سالم و پرنشاط فعال بوده و بی طرف عمل کنید و نگذارید کسی در رأی مردم دخالت کند؛ و درواقع بر مبنای مبانی فکری توحیدی که پیشتر اشاره کردم عمل کنید.
وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: با تلاش همه دست اندرکاران، امیدوارم امسال انتخابات خوبی را برگزار کنیم چراکه هم ارزش سیاسی و امنیتی دارد و هم ارزش معنوی و اعتقادی و مردم نیز از ما همین انتظار را دارند.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه پدیده ها و جوامع آفتهایی از دورن و یا بیرون دارند و نیاز به صیانت دارند، حراست ادارات را مسئول صیانت کارکنان و مدیران از آفت ها و آسیب های مختلف دانست و گفت: مبنای ما در جامعه، در صیانت از کار و افراد، صیانت با رویکرد پیشگیرانه و هدایت است.
وی ادامه داد: اگر بخش عمده کار با رویکرد هدایت، ارشاد، محبت و تاثیرگذاری معنوی و اخلاقی دنبال شد، چنانچه در موارد معدودی اثر نداشت، ظرفیت قانونی برخورد در اختیار خواهد بود. کار ما در این عرصه؛ صیانت و حفاظت است، یعنی نگذاریم حادثه ای رخ دهد، لذا باید هوشیار باشیم و نظارت دقیق داشته باشیم و به موقع تذکر دهیم و اگر تذکر دادیم و موثر واقع نشد، برای صیانت از جامعه، مردم و حقوق مردم باید در چارچوب قانون، برخورد کنیم.
وی با بیان اینکه حراست باید نرمش و در عین حال اقتدار داشته باشد، تاکید کرد: با نرمش و اقتدار توامان باید از نیروی انسانی صیانت کنید. رابطه خوب و اعتماد ایجاد کنید و ملجاء و پناهگاه باشید و در عین حال ناظر و متذکر باشید.
وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: همواره باید رویکرد هدایت گری، اخلاق مداری، محبت و رویکرد صحیح در روابط انسانی، مبنا و ملاک کار باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: