آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۹۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر نفت: برای جلوگیری از فساد در فروش نفت ایستادگی می‌کنیم
گروه انرژی : در حالیکه در چند ماه گذشته وزارت نفت آماج حملات و جنگ روانی فراوانی بوده اما وزیر نفت معتقد است یک تنه در برابر همه هجمه ها ایستاده و برای جلوگیری از فساد در فروش نفت همچنان ایستادگی می کند.

بیژن نامدار زنگنه در همایش هم‌اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اقتصادی و هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نفتدر همین رابطه بر اشد مجازات افراد فاسد تاکید کرد و گفت: برای جلوگیری از ایجاد فساد در فروش نفت مقابله و ایستادگی می‌کنیم، چوبش را هم می‌خوریم، هزینه‌اش را هم پرداخت می‌کنیم. وظیفه‌مان حفاظت از حقوق ملت است.

وی اظهار کرد: بارها گفته‌ام تا زمانی که هستم، در امانت مردم که در دستم است، خیانت نمی‌کنم.

زنگنه افزود: من در طول عمر کاری‌ام، از این منابعی که در دستم بود، یک رفیق هم برای خود جست‌وجو نکردم. رفیقان من در روزی که وارد نفت شدم از اکنون بیشتر بوده است. رفیق‌بازی، گروه‌بازی، باندبازی، حزب‌بازی در چنین سیستمی بسیار خطرناک است و آن را به سمت فساد می‌برد.

وزیر نفت، گردش مالی روزانه نفت را ده‌ها هزار میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: وظیفه‌مان این است از نفت به‌عنوان حقوق ملت ایران که همانند جواهر است محافظت کنیم.

زنگنه، نفس تشکیل نشست هم‌اندیشی کارگروه ارتقای سلامت اداری را مثبت عنوان کرد و افزود: مسئله مبارزه با فساد وظیفه یک دستگاه نیست، بلکه همه واحدها و اجزای یک سازمان باید به آن توجه کنند؛ گرچه نقش بعضی از دستگاه‌ها مانند بازرسی، حراست و حسابرسی بیشتر است.

**همه باید امر به معروف و نهی از منکر کنیم

وی با بیان اینکه بیشتر افرادی که در صنعت نفت کار می‌کنند، افراد سالم و خدومی هستند و ما برای صیانت و کرامت حرفه‌ای آن‌ها باید با افراد فاسد که در برخی بخش‌ها هستند، برخورد کنیم، افزود: اگر بخواهیم سالم باشیم، همه باید امر به معروف و نهی از منکر کنیم و باید یک کار جامع اجتماعی انجام شود، گرچه مسئولیت برخی بیشتر است.

وزیر نفت ادامه داد: از نگاه من، هیچ‌کس مبارزه با فساد را باور نمی‌کند، مگر اینکه مدیران ارشد یک سیستم در عمل، اراده و رفتار ضد فساد را برای مبارزه با فساد نشان دهند. یعنی جیب‌های خودشان بسته و عمل‌شان درست باشد و فساد نکنند. الحمدالله در سطوح بالای کشور مبارزه با فساد وجود دارد و افتخار می‌کنیم که یک لکه به مقام‌های عالی نظام نمی‌چسبد که بسیار مهم است.

**نفت، جواهرفروشی نظام است

وزیر نفت دلیل اصرار به مبارزه با فساد در صنعت نفت را درآمدهای میلیاردی این صنعت عنوان کرد و افزود: افراد دزد و ناسالم به دنبال منفعت و پول هستند و کمتر جایی در کشور است که به اندازه صنعت نفت در آن پول باشد، یا گردش مالی آن زیاد باشد. تمرکز فاسدان روی صنعت نفت است و تمرکز مبارزه با فساد نیز باید در نفت باشد، البته این به آن معنا نیست که نفتی‌ها مشکل داشته باشند.

وی با بیان اینکه دزدان بیشتر از میوه‌فروشی و نانوایی به طلافروشی و جواهرفروشی دستبرد می‌زنند، افزود: نفت، طلافروشی و جواهرفروشی نظام است.

زنگنه از بخش فرآورده‌های نفتی و فروش آن به عنوان نخستین زمینه بروز فساد یاد کرد و گفت: هزاران میلیارد تومان در این بخش اعم از قاچاق و دریافت خارج از سهمیه امکان فساد وجود دارد. البته همه آن در سیستم نفت نیست.

وی بر ضرورت رعایت قانون تاکید و از بخش قراردادها و مناقصه‌ها به‌عنوان دیگر زمینه بروز فساد در نفت نام برد و افزود: البته در موضوع قراردادها، مشکلی که وجود دارد ناآگاهی نسبت به اجرای مناقصه‌هاست که از معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری خواستم کمیسیون معاملات آموزش لازم را در این زمینه ببینند تا یاد بگیرند و مناقصه به کسی واگذار شود که حقش است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه هر چه اسناد قراردادها مبهم باشد و مسائل در آن حل نشده باشد، مشکل ایجاد می‌کند، افزود: باید پیش از ایجاد مشکل، آن را حل کرد و در صورت ایجاد مشکل نیز سریع آن را برطرف کرد، در غیر این‌صورت شیطان می‌آید وسط و برخی شیطان را هم درس می‌دهند.

وی افزود: فروش اموال هم به‌عنوان دیگر زمینه بروز فساد در نفت است که اگرچه نسبت به دو بخش دیگر امکان ایجاد فساد در آن کمتر است، اما باید از آن مراقبت کرد.

**نفت‌خواری با برند بابک زنجانی

وزیر نفت با بیان اینکه در فروش نفت تاکنون چنین مشکلاتی نداشتیم، به نفت‌خواری با برند بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: هر وقت اسم بابک زنجانی را می‌آورم، دو هفته در مطبوعات به ما حمله می‌شود؛ تعدادی مطبوعات جیره‌خوار بابک زنجانی و رسانه‌ها، اما من نمی‌توانم اسم وی را رها کنم. این برندِ نفت‌خواری مختص اوست و نمی‌توانم از آن بگذرم.

وی افزود: البته عده‌ای الان به ما فحش می‌دهند که دلیلش این است که ما نمی‌گذاریم نفت کشور را ببرند، بخورند و پول آن را پس ندهند.

زنگنه با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در مبارزه با فساد عزم و اراده بالاترین مدیران یک سیستم و سلامت خودمان است، افزود: یعنی اینکه ما نمی‌توانیم به دیگران بگوییم سالم باشند، اما خودمان خدای نکرده مشکل داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه فساد اشکال گوناگون دارد و حتی از نظر من رفیق‌بازی نیز نوعی فساد است، گفت: برخی همشهری‌ها یا هم‌ولایتی‌های خودشان را دور خود جمع می‌کنند که زمینه‌ساز نوعی فساد است.

وزیر نفت ادامه داد: باید فضایی ایجاد شود که همه یکدیگر را نسبت به فساد نهی و رخنه‌های فساد را افشا کنند. کارکنان ما باید باور کنند با فساد مبارزه می‌کنیم و با فاسد و مفسد دشمن هستیم و کسانی که فساد را افشا می‌کنند، تکریم کنیم.

زنگنه به اصل برائت و حمل بر صحت به‌عنوان دو اصل در اسلام اشاره کرد و گفت: اگر نسبت به مدیر یا شخصی گزارشی دریافت شد، به‌طور حتم تحقیق کنید، بازرسی، حسابرسی و حراست باید همانند دادسرا تحقیق کنند و نباید منتظر اثبات آن باشند.

وی با بیان اینکه وقتی خبری به بازرسی می‌رسد و پچ پچ درباره آن زیاد می‌شود، حتماً آن را پیگیری‌کنند، زیرا متأسفانه حرام‌خواری زیاد شده است، تصریح کرد: باید کاری کنیم که حرام‌خوارها بترسند. اگر نترسند شجاعت و جسارت پیدا می‌کنند. باید مانند صاعقه بر سرشان فرود آمد.

**بابک زنجانی پول‌هایی را که برده خرج برخی رسانه ها می کند

  وزیر نفت همچنین در حاشیه این نشست و در گفت و گو با خبرنگاران درباره فضاسازی‌های اخیر بابک زنجانی افزود: اگر سرنخ بسیاری از حرف‌هایی که زده می‌شود را پیگیری کنند به داخل زندان خواهند رسید.

وزیر نفت درباره فروش اموال بابک زنجانی بابت بدهی نیز گفت: اصل بدهی بابک زنجانی ۲.۷ میلیارد دلار می‌شود اما اموالی که در اختیار شرکت ملی نفت قرار گرفته حدود ۲ هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: بسیاری از این اموال، فروش نرفته و بسیار سخت آنها را می خرند.

زنگنه خاطر نشان کرد: بابک زنجانی مرتب می‌گوید می‌خواهم پول‌ها را پس بدهم بنابراین اموال من را به من بازگردانید.

وی با بیان اینکه زنجانی در دادن این وعده‌ها تخصص ویژه‌ای دارد، افزود: اگر یک روز پول‌ها را بازگرداند می‌تواند اموالش را نیز دوباره بخرد.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی درباره ادعای خودداری وزارت نفت در اعلام شماره حساب برای پرداخت بدهی بابک زنجانی، گفت: اصلاً پولی وجود ندارد که بخواهد آن را پس بدهد.

زنگنه افزود: به عنوان مثال بانکی را که ۱۰ میلیون دلار سرمایه داشته اما حدود ۲۰۰ میلیون دلار بدهی دارد معرفی کرده و می‌خواهد که ما در آنجا حساب باز کنیم.

وی اضافه کرد: ما هر حسابی را که بخواهیم باز کنیم باید با اجازه بانک مرکزی باشد اگر ما حسابی که در آن بانک‌ها باز کنیم و پول را بگویند ریختند اما پولی به ما پرداخت نشود و دوباره پول‌ها را ببرند چه اتفاقی می‌افتد؟

وزیر نفت گفت: اصلاً نمی‌خواهد این گونه اقدامات را انجام دهیم، قوه قضائیه به عنوان نماینده ما و کشور به شمار می‌رود که می‌تواند خودش حسابی را اعلام کرده پول‌ها را بگیرد و بعد به حساب دولت واریز کند.

زنگنه با بیان اینکه بابک زنجانی از روش‌های جالبی برای سرکار گذاشتن مسئولان عالی کشور استفاده می‌کند، گفت: معتقدم پولی در دست بابک زنجانی نیست.

وزیر نفت درباره اینکه پول‌های بابک زنجانی کجاست؟ گفت: وظیفه من نبوده که این موضوع را پیگیری کنم اصلاً امکاناتش را هم نداشتم که این موضوع را ریشه یابی کنم.

وزیر نفت به تخلفات کشف شده در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: اصل تخلف بابک زنجانی ۲.۷ میلیارد یورو است.

وی ادامه داد: تخلفی نیز به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان در شرکت اکتشاف شناسایی شد که اموال متخلف توقیف شد.

زنگنه اضافه کرد: به تازگی اعلام شد که ۲۵ میلیون یورو توسط مدیر مالی وزارت نفت تخلف شده که صحت ندارد زیرا در وزارت نفت، پستی با عنوان مدیر مالی وجود ندارد.

وزیر نفت با بیان اینکه همچنین این موضوع در وزارت نفت رخ نداده است، گفت: برای مدت دو یا سه روز این مبلغ به حساب یکی از شرکت‌های نفتی آمده بود که به نظر می‌رسد برای این بوده است که بگویند در وزارت نفت، در و دروازه‌ای وجود ندارد.

وی درباره نصب سکوهای جدید پارس جنوبی نیز افزود: امسال کار ساخت، حمل و نصب بیشتر سکوهای میدان گازی پارس جنوبی به پایان می‌رسد.

زنگنه با بیان اینکه هر دو فاز جدید پارس جنوبی به چهار سکو نیاز دارند، اظهار داشت: هشت سکو تا پایان زمستان امسال و یا اوایل سال آتی نصب و راه اندازی می‌شود.

وی یادآور شد: با نصب این سکوها تولید از این میدان گازی به روزانه ۲۷ میلیارد فوت مکعب افزایش می‌یابد.

وزیر نفت اضافه کرد: در بخش خشکی نیز تنها فاز ۱۴ پارس جنوبی باقی مانده که آن نیز سال آینده به پایان می‌رسد.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: