آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رویدادی که غفلت چندین ساله در حوزه انرژی را متذکر و مرتفع می سازد!
نظر فعالان و صاحب نظران حوزه انرژی، صنعت، ‌فناوری و اقتصاد در ارتباط با برگزاری نمایشگاه بین­ المللی صنعت گاز به میزبانی ایران و اهمیت آن یا در مقابل،‌ عدم ضرورت پرداخت به چنین موضوعی، شایان توجه است. چرا با نیم قرن سابقه،‌ رویداد معتبر تخصصی در صنعت گاز کشور نداریم؟

پاسخ به این پرسش که آیا دارا بودن رتبه دوم در ذخایر ثبیت شده،‌ رتبه سوم و چهارم در تولید و مصرف گاز طبیعی در جهان در کنار توان ساخت داخل و توسعه صنعتی کشور در حوزه صنعت گاز، برای ضرورت وجود برنامه­ های مختلف و متفاوت تخصصی برای گاز کفایت می کند یا باید با صرف نظر از این نظریه،‌ با حفظ نگاه سنتی به برنامه های عمومی و مختلط در حوزه انرژی، به ویژه در نفت و گاز، بسنده کرد.

پرداختن به این موضوع هم که آیا از منظر علمی و تجربی،‌ موضوع تعریف رویدادهای تخصصی برای صنعت گاز کشور از جمله نمایشگاه،‌ ضرورت پذیر است؟ و اگر این چنین است چرا ایران با نیم قرن تجربه در صنعت گاز، یک رویداد معتبر بین المللی در دنیای انرژی ندارد؟ چه تفکراتی مانع تحقق این ضرورت ها شده که ایران یک رویداد تخصصی طراز اول را میزبانی نمی کند؟ در نهایت نقش بخش دولتی و خصوصی در این کوتاهی چه بوده است؟

از ابتدای تعریف نمایشگاه بین المللی صنعت گاز و حتی در زمان انجام طرح مطالعاتی آن برای ارائه طرح توجیهی به سازمان های متولی صدور مجوزهای نمایشگاهی، دریافت نقطه نظرات کارشناسان حوزه انرژی، صنعت،‌ اقتصاد و فناوری در دستور کار قرار داشته که در ادامه به برخی از مواردی که از سوی صاحب­نظران و مسئولین داخلی و خارجی اظهار شده، اشاره می شود:‌ 1)‌ محمد حسین عادلی،‌ دبیرکل سابق مجمع بین ­المللی صادرکنندگان گاز(GECF): برگزاری نمایشگاه گاز یک تصمیم راهبردی در جهت تامین منافع ملی است 2) محمد علی خطیبی،‌ نماینده اسبق ایران در اوپک:‌ هویت گاز ناشناخته است و گاز، نفت را پشت سر می­گذارد 3) دکتر بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی: نمایشگاه گاز عرصه تبلور اقتدار ایران در دنیای انرژی است 4) اسدالله قره خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی: لزوم حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز از نمایشگاه صنعت گاز ایران 6) نصرت الله سیفی، مدیر عامل سابق شرکت ملی صادرات گاز ایران:‌ نمایشگاه صنعت گاز ایران، رویدادی که مغفول مانده بود /  جدا شدن نمایشگاه گاز از نفت، ضروری بود 7) سعید پاک سرشت، مدیر سابق پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران: رویکرد نمایشگاه صنعت گاز، اولویت راهبردی شرکت ملی گاز ایران است 8)‌ علی امیرانی، نماینده مجمع کشورهای صادرکننده گاز((GECF: نمایشگاه گاز ایران باید 20 تا 25 سال گذشته بر پا می­شد  9) غلامرضا بهمن نیا، معاون سابق تولید گاز شرکت ملی گاز ایران:‌ گاز نیازمند نگاه مستقل و برپایی نمایشگاه گستردۀ بین ­المللی است10) رضا خیامیان، رئیس سابق هیات مدیره انجمن استصنا: نمایشگاه بین­ المللی گاز ایران با اهمیت و مورد استقبال واحدهای صنعتی است 11) رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران: نمایشگاه صنعت گاز، زمینه­ ساز ارتقاء جایگاه ایران در جهان و تبدیل شدن کشور به هاب انرژی در منطقه است 12) آرش نجفی، رئیس انجمن بهینه سازی مصرف انرژی: نمایشگاه گاز ایران رقیب جدی نمایشگاه روسیه می­شود 13)‌ گلچین، رییس انجمن صنایع بازیافت فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران:‌ گاز، کالایی جدید! / رعایت آداب تجارت گاز، ضرورت نفوذ در بازارهای بین المللی است 14) سیروس تالاری،‌ رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت (استصنا):‌ نمایشگاه صنعت گاز، ایران را به عنوان یک کشور گازی و مالک انرژی راهبردی در جهان معرفی می­ کند.

بر اساس نظر یوری سنتورین،‌ دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز از روسیه،‌ ایران از اعضاء ارزشمند مجمع است و این نهاد از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت گاز ایران، حمایت می کند.

نمونه اظهارات صاحب نامان بخش دولتی و خصوصی که اشاره شد،‌ موید آن است که برنامه ریزی برای برنامه های تخصصی حوزه گاز مورد غفلت بوده و نمایشگاه صنعت گاز ایران، غفلت و تعلل چندین ساله کشور در حوزه مدیریت رویدادهای تخصصی مرتبط با این صنعت را مرتفع و توجه به این موضوع در راستای اهداف و اولویت های راهبردی کشور،‌ زمینه حفظ و افزایش منافع ملی را فراهم می سازد.

محتوی تبادل نظر با کارشناسان این مطلب را روشن می سازد که متولیان دولتی،‌ متناسب با اهمیت و جایگاه صنعت گاز برای آن رویداد تخصصی تعریف و راهبردی تبیین نکرده اند و البته تا اندازه ای نیز بر بخش خصوصی به دلیل همراهی با روند سنتی و جاری از سوی وزارت نفت و شرکت های اصلی آن و عدم ارائه و پیگیری پیشنهادهای نوآورانه،‌ اشکال وارد است. در ارتباط با این بحث دقت بر این نکته لازم است که وزارت نفت بر مخالفت چندین ساله خود با تفکیک نمایشگاه نفت تهران به دلیل نگرانی از کمرنگ شدن آن، اقرار دارد که شاید این موضع بخش خصوصی را برای دخالت در اصلاح امور و نواندیشی در این مباحث، بی انگیزه کرده است. در این رویکرد ارتباط قانونی وزارت نفت با تعریف و صدور مجوزها که به طور معمول در حیطه اختیارات سازمان توسعه تجارت و شرکت نمایشگاه های بین المللی است،‌ مورد سوال و به تعبیری تصور تلاقی و دخالت بخش های دولتی در امور یکدیگر را متصور می سازد. به عبارتی در مدیریت رویدادها و در بخش صنعت نمایشگاهی آن،‌ اصرار بر نمایشگاه عمومی نفت تهران،‌ نوآوری و ابتکار عمل را از دست مسئولین،‌ دست اندرکاران و کارشناسان خارج نموده و کشور را اسیر یک حلقه بسته فکری کرده است. این نگرش،‌ فقدان رویدادهای مختلف و معتبر بین المللی به میزبانی ایران را حاصل آمده است و ‌مولود یگانه نمایشگاه عمومی نفت تهران نتیجه اعمال نظرات سنتی بوده که مانع مهم تولد دیگر برنامه های تخصصی شده است.

جالب توجه است در حالی که نمایشگاه بین المللی تخصصی گاز در کشور روسیه بیش از 25 سال قدمت دارد و نمایشگاه های معتبر و همچین کنفرانس – نمایشگاه های مختلف در کشورهای اسپانیا، چین،‌ ژاپن و ... برپا می شود،‌ دست ایران در این زمینه خالی بوده است.

گرچه شکل گیری نمایشگاه صنعت گاز به میزبانی ایران،‌ به دلیل اهمیت ویژه و ‌نقش صنعت گاز در توسعه کشور و تامین انرژی تضمین شده مورد نیاز جهان در سطح کلان و محوریت بخش خصوصی در اجرا و توسعه آن می تواند لقب " نمایشگاه یا رویداد خاص " را به همراه داشته باشد ولیکن شاید مهم ترین پیام آن ضرورت بازنگری جایگاه بخش دولتی در برنامه های اجرایی، ‌بازتعریف رویدادهای عمومی و سنتی نظیر نمایشگاه نفت تهران و البته لزوم تعریف رویدادهای جدید،‌ به دلیل ایجاد فرصت های جدید در حوزه کسب و کار باشد. فرصت هایی که به سهم خود رشد بخش های مختلف حوزه انرژی موثر خواهند بود.

با برپایی و استمرار موضوعاتی نظیر نمایشگاه صنعت گاز ایران، در آینده رویکرد وزارت نفت و شرکت های تابعه در تعامل با بخش خصوصی و تحمل پذیری بیشتر در قبال حضور این بخش از اقتصاد را به دنبال خواهد داشت. بخش خصوصی ضمن مشارکت در خلق و ارائه ایده های نو و با اهتمام در انجام بهتر ماموریت های اجرایی از حمایت معنوی وزارت نفت بهره مند و گام های آن در راستای تحقق اهداف تعریف شده برای بخش دولتی نیز برداشته خواهد شد.

محمد حسن گرایی

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: