آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر نفت اعلام کرد
گروه انرژی: صنعت نفت درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی شده است. ماه هاست که بیژن زنگنه، وزیر نفت از برنامه ریزی برای کم اثر کردن تحریم های آمریکا و ادامه فروش نفت ایران صحبت می کند. منتقدان دولت اما مدت هاست که نوک انتقادات خود را به سوی وزارت نفت نشانه رفته اند و هر روز حاشیه جدیدی برای این وزارتخانه و زنگنه ایجاد می کنند. در حال حاضر زنگنه در دو میدان درگیر نبرد است.


از یک سو مشغول دور زدن تحریم ها و مقابله با دشمن خارجی است. از طرف دیگر در حال پاسخ دادن به انتقادات مطرح شده از سوی جریان های منتقد دولت است.

مدتی قبل بود که عزت الله ضرغامی، از چهره های منتقد دولت از نبود برنامه جنگی در وزارت گلایه کرد. در پاسخ به این انتقاد اما زنگنه اعلام کرد که بیش از یک سال است که مجموعه وزارت نفت آرایش جنگی گرفته و در حال پیدا کردن روش هایی برای دور زدن تحریم ها و ادامه صادرات و فروش نفت ایران به سایر کشورهاست. مدتی بعد نوبت به سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی بود که اظهاراتی بر خلاف صحبت های وزیر نفت مطرح کند. در پاسخ به این صحبت ها، زنگنه برای برگزاری مناظره با جلیلی در حضور سران قوا و با قضاوت مردم اعلام آمادگی کرد. یکی از آخرین شاهکارهای منتقدان سیاست های وزیر نفت دولت یازدهم و دوازدهم، پخش گزارشی از شبکه سوم تلویزیون بود که مسیر حرکت یک نفتکش حامل نفت ایران را تا رسیدن به مقصد نشان می داد. این گزارش در روزی از صدا و سیما پخش شد که بیژن زنگنه در وین و مشغول مذاکرات فشرده با دیگر اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای حفظ سیاست کاهش تولید نفت در جهان بود. در نهایت نیز روابط عمومی این برنامه تلویزیونی با انتشار اطلاعیه اعلام کرد که گزارش اصلی از سوی رسانه های بین المللی قبل از پخش آن در رسانه ملی منتشر شده بود. با این حال هفته گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه جلسه هیات دولت از برخی سیاست های صدا و سیما انتقاد کرد و گفت آنها هرچه ما رشته بودیم را پنبه کردند.

روز گذشته و در حاشیه جلسه هیات دولت بازهم وزیر نفت از اهمیت بالای حفظ اطلاعات مربوط به صادرات نفت ایران صحبت کرد. بیژن زنگنه گفت که اطلاعات مربوط به صادرات نفت، اطلاعات جنگی است. وزیر نفت با انتقاد از انتشار برخی اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت ایران اظهار کرد: با توجه به اینکه ما در جنگ (جنگ اقتصادی با آمریکا) هستیم، اطلاعات مربوط به میزان صادرات نفت کشور اطلاعات جنگی محسوب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی‌های مربوطه باشد. به گزارش خبرگزاری ها، زنگنه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره انتشار برخی آمار مربوط به صادرات نفت کشور با بیان اینکه این اقدام کار درستی نیست و مشخص نیست که با چه نیتی این اطلاعات منتشر و مکرراً بازنشر داده می‌شود اظهار کرد: با توجه به اینکه ما در یک جنگ (جنگ اقتصادی با آمریکا) هستیم، اطلاعات درباره صادرات نفت اطلاعات جنگی حساب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی‌های مربوطه انجام شود و اگر نه به منافع ملی بیشتر آسیب می‌زند. وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دیدار وزرای خارجه نفت ایران و عربستان سعودی در حاشیه اجلاس اوپک گفت: در این اجلاس دیداری با وزیر خارجه عربستان نداشتم و تنها یک احوالپرسی میان ما انجام شد اما در جلسات هفت الی هشت ساعت با هم دعوا کردیم. وزیر نفت همچنین به ارائه گزارشی درباره میزان گازرسانی انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید پرداخت و گفت: در حال حاضر روزانه در حدود هشت الی ۹ روستا گازرسانی انجام می‌شود. با توجه به اینکه در روستاهایی از جمله خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، کرمانشاه و آذربایجان غربی عملیات گازرسانی به طور کامل انجام نشده است، اهتمام بیشتری در این چهار استان وجود دارد. زنگنه در پایان خاطرنشان کرد: امروز ۸۵ درصد جمعیت روستایی و بیش از ۹۳ درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.

وزیر نفت همچنین چند روز پیش از این با استقبال از طرح مجلس برای احداث پتروپالایشگاه ها گفت: هر کاری هم از دست من بربیاد من استقبال می کنم بخاطر اینکه اشتغال زیادی در حین اجرا در داخل کشور ایجاد می‌شود و برای ما نیز قدرت ایجاد می‌کند زنگنه در یک برنامه تلویزیونی درباره طرح مجلس برای احداث پتروپالایشگاه ها در پاسخ به سوال مجری که خاطرم هست شما با این طرح مخالفتی نداشتید، گفت: «نه، ما استقبال می‌کنیم». زنگنه در پاسخ به سوال دیگر مجری این برنامه تلویزیونی درباره کمک وزارت نفت برای تسریع در اجرای طرح احداث پتروپالایشگاه‌ها گفت: «وظیفه ما تامین خوراک است و آنرا تامین می کنیم، اما مهم‌ترین چالش این طرح تجهیز منابع از بازار داخلی است، اساس طرح را بر روی این موضوع قرار داده اند و کار درستی هم هست. برای نمونه برای راه‌اندازی پالایشگاهی با ظرفیت پالایش روزانه ۲ میلیون بشکه نفت به بیش از ۵۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است که اگر بخواهیم این سرمایه از بازار داخلی تامین شود بورس ضمانت می خواهد و این مسئله باید حل شود در حالی که بورس وثیقه معنوی و ارزشی و آینده را نمی‌پذیرد و وثیقه حال می خواهد که اگر فردا پول مردم سررسید شد، من پس فردا باید اصل و فرع پول مردم را پس بدهم. انشالله باید این مسئله با بورس حل شود. من از طراحان این طرح پرسیدم و آنها گفتند بورس قول داده که در این باره کمک کند. من نیز استقبال می کنم، هر کاری هم از دست من بربیاد من استقبال می کنم بخاطر اینکه اشتغال زیادی در حین اجرا در داخل کشور ایجاد می‌شود و برای ما نیز قدرت ایجاد می‌کند».

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: