آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۹۰۱
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران خبر داد
در راستای کمک به پایداری شبکه برق کشور نیروگاه برق آبی سردشت به زودی وارد مدار می شو

 مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از برنامه ریزی وزارت نیرو برای حل مشکلات آبی مردم مناطق جنوبی خبر داد.

به گزارش شروع آنلاین ، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: وزارت نیرو طرحی ارائه کرده که به موجب آن  به شعاع 100 کیلومتری از دریا و در نوار ساحلی با استفاده از آب شیرین کن در منطقه در زمینه تامین آب شرب مورد نیاز مردم اقدام کنیم.این طرح در حال مطالعه است و با اجرای آن آب مورد نیاز مناطق ساحلی تامین خواهد شد.

این مقام مسئول در خصوص سایر طرح های شرکت آب نیرو گفت: عملیات اجرایی سد سرنی و تصفیه خانه در استان هرمزگان که در شرایط تحریم به صورتی مؤثر از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی تأمین مالی می شود، رو به اتمام است و ان شاءاله به زودی شاهد آبگیری این سود و افتتاح تصفیه خانه جهت تأمین آب شرب منطقه خواهیم بود. این طرح از آن رو حائز اهمیت است که به واسطه نظارت دقیق، یکی از کمترین انحراف ها را از برنامه زمان بندی تعیین شده دارد.

وی همچنین در این نشست اظهار کرد:با اتمام عملیات اجرایی خط انتقال برق، یکی از پیش نیازهای راه اندازی نیروگاه طرح سد سردشت به بهره برداری رسید و امکان اتصال نیروگاه سردشت به شبکه برق سراسری کشور در آینده ای نزدیک میسر شد.

مهندس مرادی افزود: ظرفیت نصب نیروگاه برق آبی سردشت برابر 150 مگاوات (سه واحد 50 مگاواتی) بوده و توان تولید 421 گیگاوات ساعت برق در سال را دارد که پیش بینی می ود اولین واحد این نیروگاه در زمان پیک مصرف برق (با پایان تیرماه) وارد مدار شده و 2 واحد دیگر نیز پس از آن به بهره برداری برسد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب و نیرو در خصوص دیگر اقدامات انجام گرفته بیان داشت: از ابتدای سال جاری بهره برداری و افتتاح طرح های توسعه منابع آب و خاک در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت. این طرح ها که در قالب 61 طرح و 120 پروژه و در 12 استان کشور در حال اجراست چشم انداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی ایجاد نموده است و نقش مهمی در ارتقای معیشت و فقرزدایی، تأمین آب شرب و صنعت، بهبود استانداردهای زندگی مردم و توزیع درآمد مناسب ایفا خواهد نمود.

وی افزود: در راستای اجرایی شدن اولین گام این بخش، طرح های شرکت آب و نیرو در این حوزه، شامل تونل نوسود و قطعه اول سامانه گرمسیری، سد ازگله، سد و نیروگاه داریان، سد هیروی در استان کرمانشاه و سد سردتش و تصفیه خانه های مربوطه در استان آذربایجان غربی در ابتدای سال جاری همگی توسط ریاست محترم جمهور به بهره برداری رسیدند.

مهندس مرادی درخصوص سایر اقدامات شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اضافه کرد: همچنین بهره برداری از خط 230 کیلووات دو مداره «سیمره آبدانان» به دهلران، آمادگی جهت بهره برداری از پل سه بلوطک، تعمیر اساسی واحد دوم نیروگاه لوارک، اخذ مجوز شورای اقتصاد برای طرح های بختیاری، چشمیر، خرسان 3، تلمبه ذخیره ای رودبار و نیز گشایش اعتبار اسنادی افزایش 25 درصد طرح چشمیر از دیگر اقدامات شرکت آب و نیرو است.

مهندس مرادی در ادامه به اشاره به اینکه در آستانه ورود به نهمین سال بهره برداری از طرح گتوند هستیم اظهار داشت: خوشبختانه در تمامی سال های پس از آبگیری سد گتوند، میزان کشت محصولات کشاورزی در تمامی اراضی آبیاری شده از محل این سد رشد داشته که نشان از مکان یابی مناسب این طرح بزرگ ملی می باشد.

 

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: