آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۸۶۵
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت از بومی سازی 20 صنعت کشور خبر داد
طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در راستای تسهیل رابطه صنعت و دانشگاه آغاز شد

گروه اقتصاد کلان: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در راستای تسهیل رابطه صنعت و دانشگاه خبر داد.

برات قبادیان در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت چهار دفتر اداره و آموزش، مرکز صنایع پیشرفته و دانش بنیان، دفتر توسعه و کاربرد آی‌تی و دفتر مالکیت صنعتی در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: سه پروژه اساسی برای سال جاری در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه، بهره‌وری و انقلاب صنعتی چهارم تعریف شده است.

وی با بیان اینکه سعی شده طرح تاپ به‌گونه‌ای تدوین شود که مانند طرح‌های گذشته شکست نخورد، تصریح کرد: این طرح دارای دو بخش است، بخش اول درباره تقاضا است در این بخش همه بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری که تقاضا و نیاز فناورانه دارند، نیازهای خود را در این سامانه را ثبت می‌کنند. بخش دوم نیز مربوط به عرضه از سوی دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی است.

این مقام مسئول ادامه داد: در بخش عرضه نخبگان مراکز علمی، دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارند که در سه رده استارتاپ، دانشجوتاپ و سربازتاپ دسته‌بندی می‌شوند. با توجه به اینکه بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکتری داریم، پیش‌بینی می‌شود که اگر امسال تنها پنج درصد از این دانشجویان به سمت حل مسائل بنگاه‌های اقتصادی کشور سوق داده شوند، ۵۰ هزار مسئله و نیاز این بنگاه‌های اقتصادی حل می‌شود.

وی با بیان اینکه در این طرح ستاد کل نیروهای مسلح، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت علوم مشارکت دارند، گفت: انتخاب سربازان نخبه یک فرآیند دقیق است و تاکنون با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح مجوز به کار گیری ۲۰۰۰ سرباز نخبه در این طرح صادر شده است.

قبادیان از ثبت‌نام ۶۷۹ بنگاه در سامانه تاپ در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰۴ نیاز بنگاه‌ها و ۲۵۱ پروژه ثبت شده است.

به گفته وی، استان‌های مرکزی، البرز، زنجان، قم و تهران ۵ استان برتر در زمینه ثبت‌نام در سامانه تاپ هستند. این در حالی است که هنوز درباره این طرح اطلاع‌رسانی دقیق در این استان‌ها انجام نشده است.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه اولویت طرح تاپ بنگاه‌هایی است که واحد r&d دارند، تصریح کرد: حدود ۳۰۰۰ بنگاه واحد r&d دارند که ۶۸ درصد آن‌ها در همین پنج سال اخیر مجهز به این واحد شده‌اند.

**۲۰ صنعت کشور بومی می‌شود

وی با اشاره به نقش اجرای این طرح در مقابله با مشکلات ایجاد شده ناشی از تحریم‌ها، گفت: در این طرح در نظر گرفته شده که در سال جاری ۲۰ صنعتی که بیشترین ارزبری را دارند و فناوری آن‌ها از خارج وارد می‌شود، به سمت بومی‌سازی سوق داده شوند.

قبادیان با اشاره به سهم ۳۰ درصدی بهره‌وری در جی‌دی‌پی، گفت: کشور ما در بهره وری عقب است و نیاز داریم به سمت افزایش بهره‌وری حرکت کنیم.

معاون وزیر صمت در پایان از برگزاری نمایشگاهی از نیاز صنایع خودرو، نفت و گاز، لوازم خانگی و فولاد در ۲۷ تیر ماه خبر داد و گفت: شرکت‌های فناورانه در بازدید از نمایشگاه راه‌حل‌های خود را برای پاسخگویی به این نیازها پیشنهاد می‌دهند. همچنین ۲۵ تیر ماه جلسه مشترکی بین وزارت صمت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای رفع نیاز صنایع ارزبر کشور برگزار خواهد شد.

**فعالیت 131 شرکت فعال نرم افزاری با ۱۲ هزار نفر اشتغال

فرزاد اسماعیل زاده ، مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت نیز در این نشست گفت: ۱۳۱ شرکت فعال در حوزه نرم افزار با ۱۲ هزار نفر اشتغال و یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه در حال فعالیت در کشور است.

وی با اشاره به معافیت های مالیاتی این شرکت ها،تصریح کرد: از سال ۱۳۹۶ معافیت ۵ ساله شرکت های نرم افزاری شروع شد و سال ۱۳۹۷ حدود ۱۵۱ شرکت از این معافیت برخوردار شدند.

مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت با بیان برخی وظایف این دفتر، گفت: اینترنت اشیا را در دستور کار داریم و ماینیگ از کارهایی است که در دستور کار داریم.

اسماعیل زاده نرم افزار را دارای ارزش افزوده بالا و صنعتی سبز دانست و افزود: مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت صمت سامانه های وزارتخانه را در موبایل پیاده سازی کرده است.

**ایران در جایگاه نخست ثبت جهانی محصولات

همچنین سید مهدی میرصالحی ، مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صمت در این برنامه خبری گفت: در سال ۲۰۱۸ با ثبت ۱۸ محصول صادراتی ایران، توانستیم رتبه اول دنیا در ثبت محصولات کسب کنیم و تاکنون ۶۱ محصول صادراتی کشورمان را به ثبت جهانی رسانده ایم.

وی با بیان اینکه با یونیدو همکاری داریم، تصریح کرد: ثبت جهانی ۱۰ محصول معدنی کشور در سال جاری با همکاری ایمیدرو را دستور کار داریم.

مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صمت با اشاره به برخی برنامه های این دفتر، بیان کرد: تصویب لایحه حمایت از مالکیت صنعتی را در مجلس شورای اسلامی پیگیری می کنیم.

میرصالحی با اشاره به برخی برنامه های یونیدو در کشورمان ، گفت: پروژه شیلات در چابهار در حال اجرا با استفاده از فناوری‌های نوین است و یکی از ۸ پروژه یونیدو است. همچنین پروژه اشتغال در ۵ استان کشور و پروژه کمک به استارت آپها با مبلغ ۲ میلیون دلار از پروژه های دیگر یونیدو هستند.

وی تاسیس مرکز همکاری های جنوب یونیدو در ایران و مذاکره با اکو برای تاسیس مرکز انرژی های تجدید پذیر در ایران را دو پروژه دیگر یونیدو در ایران دانست.

برگزاری 12 میلیون نفر ساعت آموزش در سال 97

 سرپرست دفتر آموزش و پژوهش وزارت صمت هم در این نشست خبری  گفت : سال گذشته ۱۲ میلیون نفر ساعت آموزش را برگزار کردیم.

سید مهرداد صفوی با اشاره به دیگر برنامه های انجام شده، تصریح کرد: ۱۳ هزار واحد ارایه دهنده خدمات فنی و مهندسی را برای ارایه خدمات به بنگاه های صنعتی و معدنی و تجاری ساماندهی کردیم.

سرپرست دفتر آموزش و پژوهش وزارت صمت افزود: ۲۵ انجمن خدمات فنی و مهندسی ساماندهی شده است‌.

صفوی با تاکید بر ضرورت افزایش بهره وری محصولات صادراتی کشورمان، گفت: برای موضوع بهره وری صادرات کارگروهی در سازمان توسعه تجارت کار می کند و نیازهای فناورانه اش را معرفی کرده است.

وی در پایان بیان کرد: تلاش می کنیم تا روش های ساده ای که بنگاه ها برای بهبود فرآیندهایش می تواند اجرا کند را در دستور کار قرار دهیم.

صدور ۲ هزار و ۱۱۲ مجوز r&d از سال 92 تاکنون

 حسن آقا کثیری ،رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت نیز در این مراسم  گفت: ۶۸ درصد از مجوزهای r&d صادر شده یعنی ۲ هزار و ۱۱۲ مورد، از سال ۱۳۹۲ و در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی  تصریح کرد: مجوز ۳۲۶ بنگاه صنایع پیشرفته صادر شده است که بیشتر آن از سال ۱۳۹۴ به این طرف بوده است.

ربیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت در خصوص طرح تاپ نیز گفت: هر بنگاهی که مجوز از وزارت صمت داشته باشد می تواند بیایید در سامانه تاپ ثبت نام و نیازهای خود را مطرح کرد.

آقا کثیری با بیان اینکه در طرح پسادکتری ضرورت دارد که دانشجو محیط صنعت را درک کرده باشد،افزود: از لحاظ تولید مهندس رتبه سوم دنیا را داریم ولی از لحاظ توانمندی برای ورود به صنعت در رتبه ۷۵ هستیم که طرح تاپ در این حوزه ورود خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه اساتید می توانند فرصت های مطالعاتی خود را در صنعت بگذرانند، بیان کرد: ۷۸ قرارداد میان صنعت و دانشگاه را که مشمول معافیت مالیاتی هستند، پارسال انجام دادیم.

رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت با اعلام اینکه بیش از ۹۰ درصد درامد شرکت های دانش بنیان مربوط به حدود ۲ هزار بنگاه دارای دانش فناورانه است، گفت: موضوع توسعه بازار و توسعه محصول یکی از بحث های تاپ است.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: