کد خبر: ۳۹۸۶۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شروع از چالش تامین قیر برای ترمیم جاده های کشور گزارش می دهد
گروه زیر بنایی:در حالی که در روزهای گذشته ماجرای حادثه جاده شیراز- خرامه آنقدر بالا گرفته که پای وزیر راه و شهرسازی را هم به میان کشانده رئیس سازمان راهداری کشور با اعلام اینکه 20 درصد راه های کشور نیازمند بازسازی هستند از چالش جدی تامین قیر برای بازسازی جاده های کشور خبر داد.

معاون وزیر راه و شهر سازی در این زمینه گفت: ۲۰ درصد از مجموع ۳۸ هزار کیلومتر جاده های شریانی اصلی در سطح کشور خرابی های شدیدی دارند که نیازمند بهسازی ضروری است.

عبدالهاشم حسن نیا افزود: هر ساله ۸۰۰ هزار تن قیر برای بهسازی جاده های شریانی در سطح کشور نیاز است تا با اجرای ۱۵ میلیون تن آسفالت سطح آنها به وضعیتی مناسب ارتقا یابد.

وی در ادامه تامین قیر را یکی از چالش های امسال سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای اجرای طرحهای نگهداری راهها اعلام و بیان کرد: در قانون بودجه ۱۳۹۸ به منظور تامین قیر فرایندی طولانی تعریف شده که دریافت آن را برای دستگاهها و سازمان راهداری دشوار نموده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: با وجود فعالیت ۶۰۰ کارخانه آسفالت در کشور و تولید ۱۵ میلیون تن آسفالت، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از ابتدای امسال قیر برای روکش آسفالت دریافت نکرده است. بر این اساس هم اینک تامین نشدن قیر چالشی اساسی فراروی نگهداری راهها و به امری دشوارتر از تامین منابع مبدل است.

وی نگهداری راههای کشور را نیازمند سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار اعلام و بیان کرد: امسال تاکنون سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این حجم اعتبار مورد نیاز تامین شده است.

مجموع طول جاده های اصلی، فرعی، بزرگراه و آزادراه در سطح ایران ۲۲۰ هزار کیلومتر است. ۹۰ درصد حمل نقل بار و مسافر در کشور از طریق همین جاده ها صورت می گیرد.

روزانه هشت میلیون دستگاه خودرو در جاده های برون شهری ایران رفت و آمد می کنند. در این میان سهم خودروهای سنگین ۲۰۰ هزار دستگاه در روز است.

ترمیم و بازسازی تمام جاده‌های مناطق سیل زده تا ۲۰ ماه آینده

اما با وجودچالش جدی تامین قیر ، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از بازسازی جاده های سیل زده خبر داد و  گفت: تا پایان سال آینده تمام جاده‌های مناطق سیل زده ترمیم و بازسازی می‌شود.

عبدالهاشم حسن نیا با اشاره به خسارت سیل به ۱۴ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور گفت: تاکنون بیش از ۵ هزار کیلومتر از این جاده‌ها ترمیم شده و تا پایان سال آینده تمام این ۱۴ هزار کیلومتر جاده در سطح کشور ترمیم خواهد شد.

با وجود همه این مشکلات در حوزه راه ها چندی پیش در راستای توسعه راه های کشور و به موجب ابلاغ محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي، اجراي طرح توسعه و تكميل راه هاي روستايي به عبدالهاشم حسن نيا معاون وزير راه و شهرسازي و رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي واگذار شد.

بر اساس اين ابلاغ، تصريح شده است به استناد  تبصره يك ماده (53)قانون محاسبات عمومي كشور ،اختيارات وزير راه و شهرسازي ناشي از مواد 52،21،20،19و 53 قانون مزبور رياست سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي تفويض مي شود تا با رعايت قوانين و مقررات، دستورالعمل ها، آيين نامه ها و مفاد موافقت نامه هاي مربوطه اقدامات لازم انجام شود .

اين گزارش حاكي است به موجب اين ابلاغ اجراي طرحهاي راههاي فرعي و روستايي و نگهداري و بهره برداري از آنها به سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي تفويض و واگذار شده است و بر اساس دستورالعمل ابلاغي تصريح شده است با هماهنگي بين ادارات كل راه و شهرسازي و ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استانها، نهضت راهسازي و بهسازي راه ها، با استفاده از تمامي توان سازمان و ماشين آلات در اختيار و هماهنگي با نهادها و سازمان هاي ذيربط مستقر در مناطق كمتر توسعه يافته، ايجاد شود.

براساس ابلاغ وزير راه و شهرسازي مقرر شده است معاونت راه هاي فرعي و روستايي در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي تشكيل شود كه هدايت و راهبري اين وظيفه خطير را بر عهده داشته و در اين راستا در ساختار ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده اي در هر استان ، معاونت راههاي فرعي و روستايي ايجاد شود كه وظيفه احداث و نگهداري راهها را در اين حوزه عهده دار خواهد بود.

به موجب اين ابلاغيه سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي موظف شده است در سال 98با مشخصات فني متناسب ضمن تعيين تكليف كارهاي نيمه تمام نسبت به تكميل راههاي روستايي به شرح برنامه اجرايي اعلام شده اقدام كند.

حال باید منتظر ماند و دید سازمان راهداری که از توسعه راه ها و شریان های اصلی به دلایلی که عنوان شد بازمانده است،چگونه می تواند راه های روستایی را نیز توسعه دهد و آنان را بهسازی کند.

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: