کد خبر: ۳۹۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بازوی پژوهشی مجلس با انتشار گزارشی با موضوع چالش ها و راهکارهای رونق تولید در بخش نفت و گاز، به بررسی وضعیت توان داخل در صنعت نفت و گاز کشور پرداخته است.

 مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه به طور ميانگين ۶۴ درصد دانش فنی در زمينه ساخت تجهيزات مورد نياز صنعت نفت و گاز در كشور وجود دارد، اعلام کرد تنها ۳۰ درصد از بازار تأمين این تجهيزات در اختيار سازندگان داخلی است. در بخشی از گزارش این مرکز پژوهشی آمده است: در صنعت نفت و گاز کشور حدود 1200 قلم کالا وجود دارد که در حدود 200 تا 300 قلم آن، جزء موارد پرمصرف محسوب میشوند و 60 درصد هزینه پروژه‌های نفت و گاز را تشکیل میدهند. با توجه به آمار موجود، به طور میانگین 64 درصد دانش فنی در زمینه ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز در کشور وجود دارد. این در حالی است که تنها 30 درصد از بازار تأمین تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز در اختیار سازندگان داخلی است و این موضوع نشاندهنده سهم پایین بازار ساخت داخل است. با توجه به قدمت 15-40 ساله سازندگان در این حوزه، انتظار میرود که زمینه و شرایط حضور بیشتر این دسته از سازندگان در این بازار بیشتر شود.

در ادامه گزارش این مرکز پژوهشی آمده است:  در حدود 52 درصد ظرفیت تولیدی سازندگان داخلی و فعال در حوزه صنعت نفت و گاز خالی و بدون استفاده است و فقط 30 درصد توان آنها در صنعت نفت و گاز فعال است. مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به برخی گزارش های منتشره درباره وضعیت خرید وزارت نفت در بخش داخلی و خارجی از سال 1361 تا 1390 اعلام کرده است: کل اقلام خریدهای داخلی شامل 69740 قلم به ارزش 5 هزار و 300 میلیارد تومان است. همچنین کل اقلام خریدهای خارجی شامل 634447 قلم به ارزش 21 میلیارد دلار است. همانطور که ملاحظه می شود با وجود رشد روزافزون خریدها در بخش داخلی، جمع کل ارزش اقلام خریدهای خارجی (با احتساب دلار 1100 تومانی در سال های مورد بررسی) چهار برابر کل اقلام خریدهای داخلی است. این موضوع نشان میدهد با اینکه اقداماتی برای توسعه ساخت داخل در صنعت نفت و گاز انجام شده است، اما به دلیل نبود همگرایی و گاه تضاد آنها با یکدیگر، کارآیی لازم را نداشته و همچنان بخش قابل توجهی از نیاز صنعت، علیرغم وجود پتانسیل داخلی، از خارج در حال تأمین است.

در ادامه گزارش بازوی کارشناسی مجلس با اشاره به نمودار مرتبط با سطح توانمندی در دانش فنی ساخت، ظرفیت تولید و بازار در اختیار را تا سال 1394، آمده است: طبق آمار، دانش فنی کشور در حوزه‌های مختلف صنعت نفت و گاز به مراتب بیشتر از ظرفیت تولید و بازار در اختیار بوده که فاصله زیاد بین بازار و دانش فنی و ظرفیت تولید، گویای آن است که استفاده بهینه از ظرفیتهای تولیدی، توانمندیهای فنی و منابع کشور در حوزه تولید تجهیزات و کالاهای مورد نیاز صنعت نفت صورت نمیگیرد. برای مثال دانش فنی در مورد ساخت پکیج کولینگ صنعتی بیش از 80 درصد و ظرفیت تولید آن در حدود 70 درصد است در حالی که بازار در اختیار کمتر از 5 درصد است. بنابراین ارتقای وضعیت به نحوی که وضعیت بازار در این بخش و سایر بخش هایی که بازار به نسبت دانش و ظرفیت تولید، به طور محسوسی کمتر است، میتواند گام مهمی برای رونق تولید در داخل کشور محسوب شود.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: