آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شروع از پویش «صاحبخانه خوب» در غیاب همراهی دولت با مستاجرها گزارش می دهد
گروه زیر بنایی:مشکلات ناشی از افزایش نرخ اجاره و بی توجهی دولت به حل این چالش جدی سبب شده مردم خود دست به کار شوند و با راه اندازی پویشی با عنوان صاحبخانه خوب به کمک مستاجرانی بیایند که زیر فشار اجاره های سنگین کمر خم کرده اند.

به گزارش شروع، این پویش از مالکان می‌خواهد با توجه به مشکلات اقتصادی در سال جاری، اجاره بها را افزایش ندهند یا افزایش حداقلی دهند. در این پویش همچنین از مستأجران خواسته شده نام صاحب خانه‌ای که رعایت شرایط کنونی را کرده و اجاره بها را افزایش نداده‌، اعلام کنند.

اما بدون تردید این حرکت اجتماعی نمی تواند مشکلات ناشی از افزایش اجاره بها را به صورت ریشه ای برطرف کند و دولت باید با ورود به این چالش فکری برای طبقات متوسط جامعه کند.

 نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در همین رابطه گفت: حقوق های فعلی کفاف افزایش نامتعارف اجاره خانه را نمی دهد و تشویق صاحبخانه ها به افزایش حداقلی نرخ اجاره بها تحت عنوان برنامه هایی چون معرفی«صاحبخانه خوب» می تواند راهگشا باشد.

سید احسن علوی افزود: مشاهدات نمایندگان مجلس از مراجعات مستأجران به دفاتر نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه حاکی از افزایش نامتعارف نرخ اجاره بها دارد و این در حالی است که حقوق‌های فعلی کفاف نرخ اجاره بها را نمی‌دهد.

وی اقدام مؤثر را کوتاه کردن دست سوداگران از بازار مسکن دانست و گفت: نباید نسبت به موضوع دلالی در بازار مسکن بیگانه باشیم اما واقعیت این است که در کنار رواج دلالی در بازار ارز، طلا و خودرو سفته بازی در بخش مسکن هم وجود دارد.

به گفته علوی تا زمانی که مسکن در ایران به عنوان کالایی سودآور در دست سوداگران مسکن جابجا می‌شود سایر طرح‌ها برای کنترل قیمت‌ها تأثیرگذار نخواهد بود.وام دهی به مستأجران با هدف جلوگیری از مهاجرت مستأجران پایتخت به حاشیه شهرها درست نیست

علوی طرح وام دهی به مستأجران با هدف جلوگیری از مهاجرت مستأجران پایتخت به حاشیه شهرها را نیز کارشناسی ندانست و گفت: اعطای وام به مستأجران حرکت در مسیر سوداگری است. یعنی تأیید می‌کنیم که نرخ‌ها بالا رفته است و ر راستای نظر موجران گام برداشته‌ایم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: دولت ضمن ایجاد تعادل در بخش مسکن لازم است پروژه‌های دیگر مسکنی را به طرح‌های فعلی اضافه کند تا جو روانی جامعه را آرام کند.

وی گفت: در فاصله ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی (طرح اقدام ملی) که قرار است تا دو سال دیگر وارد بازار خرید و فروش شود پویش معرفی صاحبخانه خوب می‌تواند انگیزه‌ای برای موجران ایجاد کند اما این سوال هم مطرح است که چند درصد مردم برنامه‌های تبلیغاتی این پویش را می‌بینند و آیا صاحبخانه هامتأثر از برنامه‌های تشویقی به کاهش نرخ‌های اجاره بها اقدام می‌کنند؟

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برنامه‌های این چنینی به عنوان یک حرکت اجتماعی می‌تواند مؤثر باشد مشروط به اینکه همه مردم این برنامه‌ها را ببینند. مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که رسانه‌ها در شرایط فعلی برنامه‌های بیشتری در قالب مصاحبه و مناظره در راستای تعدیل قیمت نرخ اجاره بها داشته باشد.

انتقاد وزیر از ساخت مسکن مهر در برهوت!

اما در شرایطی که حدود 6 سال از دولت قبل گذشته و دولت باید برای مشکلات کنونی چاره اندیشی کند هنوز هم انتقادات به این طرح دولت قبل ادامه دارد.انتقاداتی که هر چند صحیح است اما دیگر تاریخ مصرف ندارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید هیچ‌گاه مورد اعتراض ما نبوده است. انتقاد ما به مسکن مهر در مناطقی است که در برهوت ساخته شده است.

محمد اسلامی اظهار کرد: ما به هیچ وجه در مناطقی که از لحاظ جانمایی و مهندسی به طرح مسکن مهر انتقاد داریم، واحد مسکونی نخواهیم ساخت.

وی درباره انتقاداتی مبنی بر این‌که که طرح اقدام ملی نیز همانند مسکن مهر در شهرهای جدید تعریف می‌شود گفت: مسکن مهرهایی که در شهرهای جدید ساخته شده هیچ موقع مورد اعتراض نبوده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: انتقاد ما به طرح مسکن مهر در جاهایی است که نه آب هست و نه آبادانی؛ هیچ زیرساختی هم وجود ندارد و در یک برهوت خانه ساختند.

اسلامی خاطرنشان کرد: واحدهای مسکن مهر را در مناطقی که جانمایی‌ها نامناسب بوده تعیین تکلیف کردیم و به صاحبانش دادیم اما طرح‌های خود را در مناطق فاقد زیرساخت ادامه نمی‌دهیم.

پاسخگویی وزارت راه و شهرسازی

با وجود همه این مشکلات برخی گمان می کنند که بودجه لازم برای حل مشکل مسکن وجود ندارد اما شواهد نشان می دهد بودجه های لازم هم برای این امر وجود دارد اما معلوم نیست چرا چالش مسکن مردم بر طرف نمی شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه  در همین رابطه گفته است: اخیرا موافقت‌نامه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی مبادله شده است و مشخص است که دولت باید چه میزان از تامین مالی‌ها را در ساخت واحدهای مسکونی بر عهده بگیرد و وزارت راه و شهرسازی چه تعداد مسکن تحویل دهد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه 20 درصد از اعتبارات مورد نیاز و تکلیف شده را پرداخت کرده است و وزارت راه و شهرسازی باید پاسخگو باشد که چه تعداد واحد مسکونی در قبال این پیش پرداخت‌ها در مرحله تولید دارد.

جزئیات طرح خانه‌دار شدن کارمندان تا یک ماه آینده تصویب می شود

البته نباید از این حقیقت صرف نظر کرد که تلاش هایی برای حل مشکلات انجام شده اما این تلاش ها کافی نیست.

عباس فرهادیه ، مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره این موضوع گفت: طرح خانه دار شدن کارمندان دولت هنوز به تصویب نهایی نرسیده است.این طرح در وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی است و جزئیات آن تا یک ماه آینده تصویب می شود.

وی تاکید کرد: هیچیک از پروژه‌های مسکنی که تاکنون به مرحله انعقاد تفاهمنامه رسیده است ذیل طرح خانه دارشدن کارمندان دولت نبوده است.

فرهادیه توضیح داد: باید مبانی نظری و اجرایی این طرح بررسی و مشکلات آن دیده شود و بعد از تصویب نهایی و تأیید رئیس جمهوری؛ تفاهنامه های مربوطه ذیل این طرح با دستگاه‌های مختلف منعقد می‌شود.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در حال بررسی هستیم تا مشخص شود مکانیزم اجرایی این طرح باید چگونه باشد. همچنین نحوه پرداخت اقساط از سوی کارکنان دولت چند ساله باشد و هزینه این پروژه در طول دوره ساخت و ساز به همراه هزینه تأمین زمین باید ارزیابی می‌شود.

به نظر می رسد هنوز تا حل مشکل مسکن مردم راه درازی در پیش است و به تابستان امسال و نقل مکان های کنونی نمی رسد.در چنین شرایطی همراهی مردم با یکدیگر در زمینه عدم افزایش اجاره بها می تواند مرهمی باشد بر درد هزارا مستاجری که این روزها در جستجوی خانه اند.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: