آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۷۵۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
براساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۷ به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰، به رقم ۷۱۳ هزار و ۲۲ میلیارد تومان رسیده است که از رشد منفی ۴.۹ درصدی نسبت به سال ۹۶ حکایت دارد. گروه صنعت با رشد منفی ۹.۶ درصدی، بیشترین تأثیر را در کاهش رشد اقتصادی کشور داشته و بعد از آن، گروه کشاورزی با رشد منفی ۱.۵ درصدی قرار دارد؛
ضمن اینکه گروه خدمات در این رشد منفی تأثیری نداشته و مختصری هم مثبت به ثبت رسیده است. جالب اینکه، هر چقدر که از ابتدای سال ۱۳۹۷ فاصله می‌گیریم، رشد منفی صنعت نیز شتاب بیشتری گرفته است؛ به نحوی که این رشد منفی، از ۱.۲ درصد در شش ماهه ابتدای سال، به ۷.۹ درصد در نه ماهه سال ۹۷ و سپس به ۹.۶ درصد در کل سال رسیده که به معنای رکوردی است که از سال ۱۳۹۱ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

هرچند که هنوز سهم زیرمجموعه‌های صنعت در رشد منفی ۹.۶ درصدی آن مشخص نیست و آمار آن تاکنون ارائه نشده، اما با رجوع به آمار تولید محصولات منتخب سال ۱۳۹۷ که توسط وزارت صمت اعلام شده، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که صنعت نساجی در رشد منفی گروه صنعت، کمترین تأثیر را داشته و یا اصولاً بی تأثیر بوده و در مقابل صنایع خودروسازی و لوازم خانگی، بیشترین سهم را در ثبت رشد منفی صنعت داشته اند. بر پایه آمار تولید محصولات منتخب در صنعت نساجی و پوشاک در سال ۱۳۹۷، با دو درصد رشد نسبت به سال قبل، به رقم ۲۲۰ هزار تن رسیده است.

بر همین اساس، تولید انواع نخ‌های پلی استر در سال ۱۳۹۷ با ۱.۷ درصد رشد نسبت به سال قبل به رقم ۲۴۴ هزار تن رسیده است. در مقابل اما، تولید الیاف پلی استر نیز با کاهش ۳.۵ درصدی در سال ۱۳۹۷، به رقم ۱۹۹ هزار تن رسیده و همچنین تولیدات فرش ماشینی نیز با ۵ درصد کاهش به رقم ۸۹ میلیون متر مربع بالغ گردیده؛ ضمن اینکه در همین سال مجموع صادرات صنعت نساجی و پوشاک نیز به رقم ۷۸۸ میلیون دلار رسیده است. با عنایت به اعداد و ارقام فوق، می‌توان اینطور نتیجه گیری کرد که صنعت نساجی و پوشاک با عملکردی تقریباً مشابه با سال ۱۳۹۶، کمترین سهم را در ثبت رشد منفی در حدود ۱۰ درصدی صنعت در سال ۱۳۹۷ داشته است.

علیرضا حائری / عضو انجمن نساجی

 

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: