آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۷۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نایب رئیس مجلس با انتقاد از مخالفان زنگنه مطرح کرد
گروه انرژی: مدتی است که فشارهای عجیبی از سوی برخی گروه های سیاسی در مجلس به بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت وارد می‌شود. منتقدان عملکرد وزیر نفت با این توجیه که کاری برای فروش نفت انجام نمی‌دهد و تعلل در حوزه دور زدن تحریم‌ها به زیان کشور تمام شده، طرح استیضاح وزیر نفت را تدوین کردند و اصرار دارند تا اعلام وصول شود.

مدتی قبل ظریف، وزیر امور خارجه دولت در تیرس منتقدان بود و پس از او حالا نوبت زنگنه، وزیر نفت شده تا هدف آتش توپخانه منتقدان و مخالفان دولت قرار بگیرد. طی هفته های گذشته هر روز صحبت هایی مبنی بر عدم کارایی، انفعال، اختلاف با رئیس‌جمهور و حتی استیضاح زنگنه به گوش می‌رسد.

در شرایط فعلی به نظر می رسد که جریانی خارج از مجلس در تلاش است که نمایندگان را به سمت و سوی استیضاح وزیر نفت سوق دهد. این در حالی است که کارنامه علمکرد وزارت نفت در سال های گذشته نشان می دهد که زنگنه یکی از موفق ترین وزرای دولت روحانی بوده و هست. در شرایط فعلی قابل پیش بینی است که این تخریب و اتهامات علیه پرسابقه ترین وزیر دولت ادامه داشته باشد، اما وزیر نفت در ارتباط با حواشی مربوط به برکناری‌اش می‌گوید: متأسفانه با آقای روحانی هیچ مشکل و چالشی در این ۶ سال نداشتیم. من عقب نشینی نمی‌کنم.

به نظر می رسد که منتقدان دولت در مجلس تنها به فکر نتیجه سیاسی کاری خود هستند. آنها حتی در شرایط حساس و خطیری که امروز کشور در آن قرار دارد و در جنگ اقتصادی بسر می‌برد، بازهم درصدد تأمین منافع خود هستند. مخالفان سیاسی دولت در شرایط فعلی به جای کمک به دولت برای خروج کشور از این وضعیت به تخریب کابینه و وزرایش می‌پردازند.

چندی است که فشارهای عجیبی از سوی برخی جریانات در مجلس به بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت وارد می‌آید و آنها با این توجیه که کاری برای فروش نفت انجام نمی‌دهد و تعلل در حوزه دور زدن تحریم‌ها به زیان کشور تمام شده، طرح استیضاح وزیر نفت را تدوین کردند و اصرار دارند تا اعلام وصول شود. این در حالی است که مسائل به همین جا ختم نشده و تحرکات دلواپسانه این جریانات تا جایی ادامه داشته که متوسل به شایعه‌سازی و ایراد اتهامات واهی علیه زنگنه شده‌اند.

چندی پیش بود که یکی از نمایندگان اتهاماتی را از قبیل وجود دستگاه‌های کارتخوان در دفتر وزیر، پتروشیمی‌ها و فاز ۱۱ پارس جنوبی به وزیر نفت وارد کرده بود که به تکذیب و شکایت زنگنه از این نماینده به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان منجر شد. جالب اینکه اینها در گام بعدی پروژه ایجاد اختلاف میان رئیس‌جمهور و وزیر نفت را مطرح کردند که روحانی از عملکرد زنگنه راضی نبوده و درصدد تغییر وی است. ادعایی که کذب بودن آن حتی نیازی به تکذیبیه نیز ندارد؛ چراکه زنگنه یکی از مردان مؤثر روحانی در کابینه است. لذا به نظر می‌رسد جریانی مشکوک از خارج از مجلس به دنبال تحریک و فشار به جمعی از نمایندگان برای استیضاح زنگنه است. جریانی که حتی بابک زنجانی را از زندان علم می‌کنند تا وزیر مستقر را تهدید به تغییر جاهایشان کند. اینکه صحبت از منفعل بودن زنگنه به میان می‌آید نیز صرفاً بدین خاطر است که وزیر نفت مثل دولت سابق در شرایط تحریم فضا را برای بابک زنجانی‌ها جهت دور زدن تحریم باز نکرده که جریانی در این بین به کاسبی تحریم بپردازند.

با این حال بسیاری از انتقادات مطرح شده از سوی مخالفان دولت بی پاسخ نمی ماند. مدتی قبل عزت الله ضرغامی در توئیتی از نبود آرایش جنگی در وزارت نفت با شروع تحریم ها انتقاد کرده بود. در جواب این مطلب بیژن زنگنه با انتشار متنی اعلام کرد که وزارت جنگ از یک سال پیش از این در شرایط جنگی قرار گرفته و مشغول برنامه ریزی و فعالیت است. وزیر نفت همچنین گفت که شرایط خطیر امروز اقتصاد فرصتی برای سنگ پراکنی منتقدان و توپخانه داخلی نیست.

آخر هفته گذشته نیز بیژن زنگنه با انتشار نامه پاسخ برخی اظهارات سعید جلیلی را داد و در نهایت او را به مناظره در مقابل سران قوا دعوت کرد. نامه وزیر نفت اما با پاسخ جلیلی همراه شد. در نهایت روز گذشته وزارت نفت با انتشار پاسخی در هفت بند، مجددا سعید جلیلی را به مناظره دعوت کرد.

در مجموع به نظر می رسد که فشارهای وارده به مجموعه وزارت نفت در شرایط فعلی بیش از هر چیز رنگ و بوی سیاسی کاری دارد. در چنین شرایطی روز گذشته مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گرفتن جنگ روانی شدید علیه وزارت نفت گلایه کرد. نایب رئیس مجلس با بیان اینکه جوسازی شدید علیه وزارت نفت در جریان است، گفت: علیه همه کسانی که در جایگاه‌های کلیدی قرار گرفته‌اند و تلاش می‌کنند ثبات در مملکت ایجاد شود جوسازی می‌کنند و هر چه جایگاه حساس‌تر باشد، جوسازی بیشتر می‌شود.

به گزارش ایلنا، مسعود پزشکیان در واکنش به اخبار تکذیب شده‌ای که از سوی یکی از نمایندگان مجلس علیه بیژن زنگنه، وزیر نفت مطرح شده است، گفت: متاسفانه خیلی راحت اطلاعات غیرموثقی را که از طریق شنیده‌هایی که ممکن است دشمن عامل پخش آنها باشد، تکرار می‌کنند. وی افزود: وقتی با شخصی که این حرف و شنیده‌ها را زده صحبت می‌کنیم و از او می‌پرسیم که چرا چنین چیزی را گفتی، می‌گوید که خود من هم شنیده‌ام! این نماینده مجلس با بیان اینکه در حال حاضر این شنیده‌ها شگردی از سوی دشمن است و می‌خواهد چنین اخباری در رسانه‌ها پخش شود، گفت:‌ با این کارها سعی در تخریب افرادی دارند که در جایگاه‌های کلیدی این مملکت قرار گرفته‌اند و تلاش می‌کنند ثبات در مملکت ایجاد شود. وی در ادامه با تاکید بر اینکه هدف از پخش این اخبار فقط برای تخریب و بدنام کردن افراد است، گفت: این اخبار با هدف بی‌اعتبار کردن افراد از سوی خارج‌نشینان و عده‌ای که در داخل کشور فعال هستند در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد.

پزشکیان گفت: سیستم رسانه‌ای کشور ما و طبیعتا مدیران و مسئولان سیاسی و رسانه‌های اصلی کشور در این رابطه باید خیلی فعال عمل کنند. آنها باید شفاف‌سازی کنند و واقعیت‌ها به صورت کامل پخش، افشا و اعلام شود. این سیاستمدار اصلاح‌طلب در واکنش به علت تکرار چندباره این اخبار  نادرست از سوی برخی با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت:  قرآن در آیه‌ای می‌گوید می‌خواهید بگویم که شیطان بر چه کسی نازل می‌شود؟ بر کسانی که شنیده‌ها را القا می‌کنند، درحالی که آن شنیده‌ها دروغ است. این کار شیطانی ممکن است انجام شود، اما باید از آن اجتناب کرد. این وزیر اسبق درباره صحبتی از بابک زنجانی مبنی بر اینکه به‌زودی جای من و وزیر نفت عوض می‌شود، گفت: قوه محترم قضاییه باید تاکنون تکلیف چنین آدم‌هایی را مشخص می‌کرد، نه اینکه اجازه می‌داد با به درازا کشیده شدن پرونده جرائت و جسارت کنند چنین حرفی بزنند. اگر چنین حرفی زده است محاکم قضایی باید با آن برخورد کنند.

پزشکیان در پاسخ به اینکه آیا این سخنان فشار کاسبان تحریم بر وزارت نفت برای پیشبرد اهداف خودشان است، گفت:  تا زمانی که ما شفافیت داده‌ها را نداشته باشیم و تا زمانی که عدد و رقم‌های مشخص دارایی و پول‌ها یا جریان مالی کشور را نتوانیم رصد کنیم، خیلی از این حرف‌ها زده می‌شود و هر کسی می‌تواند به وزارت نفت اتهام وارد کند. وی در ادامه گفت:  مسئله این است که ما باید بتوانیم جریان داده‌ها را رصد کنیم تا جلوی حرف‌ها را  بگیریم و آنها را مدیریت کنیم. در فضای غیرشفاف و مه‌آلود چیزی دیده نمی‌شود، هر حرفی را می‌شود زد و شاید خیلی‌ها هم بخواهند آن را باور کنند. نایب رئیس مجلس با بیان اینکه جنگ روانی شدیدی علیه وزارت نفت وجود دارد، گفت: نمی‌خواهم تحلیل خاصی در این مورد ارائه بدهم، اما مشخص است علیه همه کسانی که در این مملکت تلاش می‌کنند، جوسازی می‌شود. وی اظهار کرد: هر چقدر آن جایگاه حساس‌تر باشد، جوسازی آنها نیز شدیدتر است و علت این جوسازی‌ها این است که مردم را نسبت به نظام بدبین کرده و نظام را در نهایت به ورطه بحران بکشانند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: