آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پس از 41 سال نخست وزیر ژاپن به ایران می آید
گروه ایران و جهان:امروز همه نگاه ها به تهران است چراکه نخست وزیر ژاپن پس از 4 دهه قرار است به تهران بیاید تا به گفته کارشناسان سیاسی و بین المللی مذاکرات مهمی را با مقامات کشورمان انجام دهد.

"شینزو آبه" امروز چهارشنبه در سفری سه روزه به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران راهی تهران شده است.سفر " آبه" به تهران، نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران در چهار دهه گذشته است .پیش از او "تاکئو فوکودا" نخست وزیر وقت ژاپن در سال ۱۹۷۸ میلادی به ایران سفر کرده است.

رسانه های شرق آسیا از جمله ژاپن با اشاره به سفر وزیر خارجه آلمان به تهران و سفر پیش روی نخست وزیر ژاپن به ایران گزارش کردند با سفر مقام های ارشد این دو کشور به ایران، هفته گفت و گوها با تهران شروع شده و ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است.

این گزارش ها می افزاید که یک جنبش دیپلماتیک برای کاستن از تنش ها میان آمریکا و ایران و با هدف تثبیت اوضاع خاورمیانه در حال شکل گیری است و کشورهای جامعه بین المللی برای رسیدن به این هدف حمایت خود را از اقدامات دیپلماتیک اعلام کرده اند.

شبکه های خبری تلویزیونی از ژاپن و هنگ کنگ و همچنین خبرگزاری شینهوا از چین آورده اند که ایران و ژاپن رسماً این سفرها را مورد تاکید قرار داده اند، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز گذشته به ایران سفر کرد و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هم قرار است از امروز چهارشنبه سفر خود به تهران را اغاز کند.

همزمان یوشیهدا سوگا سخنگوی ارشد دولت ژاپن گفته است که در حال برنامه ریزی برای موفقیت هر چه بیشتر سفر نخست وزیر به تهران هستیم و در زمان مناسبت جزییات بیشتر نیز به اطلاع خواهد رسید.

او گفت که کشورش مصمم است سفر نخست وزیر به ایران که در ۴۱ سال گذشته بی سابقه بوده است پرمعنا و مفهوم باشد و نتایج ملموسی حاصل شود.

او ثبات خاورمیانه و امنیت این منطقه را برای ژاپن مورد اهمیت قرار داد و روابط ژاپن و ایران را مطلوب و مثبت ارزیابی کرد.

گزارش رسانه ها حاکی است که آبه موفق خواهد شد تا با این سفر از تنش ها میان ایران و آمریکا بکاهد و دو طرف را برای رسیدن به نتایجی با هدف برون رفت از این وضعیت پرتنش اقناع کند.

روزنامه های ژاپنی نوشته اند سفر آبه به ایران مصادف بانودمین سالگرد برقراری روابط رسمی میان دو کشور است و این بر اهمیت سفر افزوده است ضمن آنکه ژاپن به دلیل اتحاد امنیتی با آمریکا می تواند بازیگر فعال و مثبتی برای این شرایط و کل منطقه باشد.

رسانه چینی: سفر آبه به تهران نمادی از دیپلماسی فعال است

 روزنامه گلوبال تایمز از رسانه های حزب حاکم چین نیز سفر "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن به ایران را نمادی از دیپلماسی فعال و پرتحرک بین المللی توصیف کرد.

این رسانه در مطلبی خاطر نشان کرد که نخست وزیر ژاپن در حال بسط دادن فضای دیپلماتیک و فعال تر کردن سیاست های منطقه ای این کشور است و در این شرایط سفرش به ایران از اهمیت مضاعفی برخوردار شده است.

گلوبال تایمز می نویسد که آبه ماه گذشته میلادی موافقت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را نیز برای انجام این سفر در جریان مذاکرات طرفین در توکیو بدست آورد و حالا ژاپن از هر زمانی تشنه تر برای ایفای یک نقش فعال و بکارگیری یک راهبرد پرتحرک است.

گلوبال تایمز نوشت که آبه می خواهد ژاپن نقشی بسیار فعال در پیشبرد و حراست از صلح و ثبات منطقه داشته باشد این تلاش های از سوی ترامپ نیز مورد حمایت قرار گرفته است.

این روزنامه تصریح کرده است اگر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن سفری با موفقیت به ایران داشته باشد آن زمان حضور بین المللی قویتری خواهد داشت و از جایگاه به مراتب مقتدرتری در اجلاس سران گروه بیست برخوردار خواهد شد که در پایان ماه جاری میلادی در اوزاکا برگزار می شود.

گفت و گوی تلفنی آبه با ترامپ

سخنگوی دولت ژاپن گفته است که نخست‌وزیر این کشور یک روز پیش از سفرش به ایران با رئیس جمهور آمریکا درباره ایران تلفنی گفت‌وگو کرده است.

به گزارش روزنامه ژاپنی ماینیچی، سخنگوی ارشد دولت این کشور اظهار کرد که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن ، یک روز پیش از سفرش به ایران با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی درباره وضعیت موجود در ایران گفت‌وکرد.

یوشیهیده سوگا، دبیرکل کابینه دولت ژاپن در یک کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: رهبران دو کشور [ترامپ و آبه] درباره مسائل منطقه از جمله وضعیت موجود در ایران تبادل نظر کردند.

یک مقام دولت ژاپن با خودداری از ارائه جزئیات درباره این تماس تلفنی بیست دقیقه‌ای، به حساسیت دیپلماتیک موضوع اشاره کرد.

با این وجود سخنگوی دولت با اشاره به سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: این سفر در چارچوب روابط سنتی و دیرینه دو کشور و در جهت توسعه روابط دوجانبه و گفتگوهای مورد علاقه طرفین انجام می شود.

علی ربیعی با بیان اینکه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران به دعوت رسمی دکتر روحانی، رئیس جمهوری انجام می شود گفت: شینزو آبه در این سفر، طی روزهای ۲۲ و ۲۳ خرداد از ایران دیدار می کند و ضمن مذاکرات با رئیس جمهوری با مقام معظم رهبری نیز ملاقات خواهد داشت.

حال باید دید دستاوردهای این سفر چه خواهد بود و توسط تحلیلگران بین المللی چگونه ارزیابی می شود.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: