آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» از برنامه یکی از بزرگترین مجتمع های معدنی و صنعتی کشور گزارش می دهد
گروه صنعت، معدن و تجارت: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با افزایش حجم تولید طی سال های گذشته افتخاراتی را به ثبت رسانده است.

اینکه حجم تولید کنسانتره این شرکت طی ۴ سال گذشته به طور متوسط سالانه 18.2 درصد رشد داشته است و در سال ۱۳۹۶ رکورد تولید 13.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن رقم خورد. همچنین تولید گندله نیز به طور متوسط در هر سال 29.7 درصد رشد داشت و در سال ۱۳۹۶، حجم تولید 11 میلیون تن ثبت شد. بررسی گزارش ها همچنین نشان می دهد که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای سال ۱۳۹۷، تولید مجموع ۲۷ میلیون تن محصولات مختلف را در دستور کار دارد که نسبت به تولید سال ۱۳۹۳، حدود ۱۰۳ درصد رشد خواهد داشت. این در حالی است که با گذشت ۹ ماه از آغاز سال، شرکت از برنامه تولید تعیین شده برای سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۲ درصد پیشی گرفته است.

منطقه معدني و صنعتي گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاور میانه است که دارای قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان است. شركت معدني و صنعتي گل گهر يكي از شركت هاي فعال اين منطقه است كه نقش مهمي در سياست گذاري و مديريت منطقه را برعهده دارد. آنطور که سامانه اطلاع رسانی اين شركت اعلام کرده، مجموعه معدنی و صنعتی گل گهر در حال حاضر با ظرفيت توليد بيش از  15 ميليون تن كنسانتره و بيش از 10 ميليون تن گندله بزرگترين توليكننده كشور است و با اجراي پروژه های توسعه و بهينه سازي خطوط شرکت، در افق چشم انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بيش 30 میلیون تن خواهد رسید. اين شركت به منظور توسعه زنجيره ارزش خود با تاسيس شركت هاي فولادي سهم خود را در توليد محصولات فولادي نظير آهن اسفنجي توسعه داده است و در آينده نه چندان دور با توليد اسلب نازك و مقاطع فولادي اين زنجيره را تكميل خواهد کرد. گل گهر اولين منطقه اي در ايران خواهد بود كه كليه فرآيند توليد از معدن تا محصول نهايي را در يك منطقه در كنار هم قرار داده است.

دو فاز اکتشافات معدنی

اکتشافات گل‌گهر در دو فاز استانی و بین معدنی به انجام می‌رسد. این شرکت معدنی و صنعتی در حال حاضر در چندین استان کشور شامل استان‌های کرمان، یزد و خراسان مشغول به انجام عملیات اکتشافی است. دو استان کرمان (محدوده گل‌گهر و بین معادن کنونی) و یزد (محدوده ایران مرکزی) بیش از سایر مکان‌ها مورد توجه قرار دارند. زیرا با توجه به آنومالی‌های ثبت شده در اکتشافات گذشته و کنونی، به‌نظر می‌رسد پتانسیل‌های بسیاری در این دو ناحیه وجود دارند. شرکت گل‌گهر همچنین در دو محدوده یاد شده، به‌صورت فعال برای عملیات اکتشافی حضور دارد که خوشبختانه با نتایج مثبتی همراه بوده است. همچنین عملیات حفاری اکتشافی در محدوده بین معادن منطقه گل‌گهر از نیمه سال ۹۷ شروع شد و طی آن، تعداد ۵۵ گمانه اکتشافی حفاری و اطلاعات مربوط به آن ثبت و بررسی شده است. در این منطقه چندین آنومالی شامل ۱۱، ۷ و ۱۲ مورد اکتشاف قرار گرفته‌اند که متراژ کل حفاری ۲۷ هزار و ۷۰۰ متر و مقدار ذخیره اثبات شده ۱۶۰ میلیون تن تخمین زده شده است که ذخایر جدید را به حدود ۵۰۰ میلیون تن افزایش داد.

پروژه های در دست اجرا

هم‌اکنون گل‌گهر پروژه‌های در دست اجرای گل‌گهر شامل طرح توسعه آهن اسفنجی و فولاد، کنسانتره، طرح زیست محیطی، توسعه معدنکاری و حمل‌ونقل ریلی است که با جدیت، همگی در حال اجرا هستند. پروژه مگا مدول  1.8 میلیون تنی آهن اسفنجی در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر در حال پیشرفت است. همچنین طرح تولید سه میلیون تنی ورق را پیش رو داریم که با وجود اجرای تحریم‌ها با سرعت مناسبی در حال اجراست. این طرح از پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا برخوردار است و تاکنون معادل ۵ هزار تن سازه فلزی آن تجهیز و نصب شده است. از طرف دیگر طرح‌هایی که مربوط به تولید فولاد خام و ورق گرم می‌شوند، در مجموع بیشترین سهم از سرمایه موردنیاز این شرکت را تشکیل می‌دهند. این شرکت برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تنوع‌بخشی سبد محصولی، عزم جدی دارد. وی ادامه داد: کل سرمایه مورنیاز طرح‌های بخش فولادسازی ۱.۰۳۳ میلیون یورو و ۵.۵۸۴ میلیارد ریال است که از این میزان 11.5 درصد منابع ارزی و 80.9 درصد منبع ریالی تامین شده است.

طرح‌های بخش فولاد شرکت در مجموع ۴ میلیون تن به ظرفیت هر کدام از فولاد خام و ورق گرم کشور خواهد افزود. پس از طرح‌های مربوط به تولید فولاد و محصولات فولادی، طرح‌های مربوط به آهن اسفنجی بیشترین سرمایه را در سبد پروژه‌های این شرکت نیازمند هستند. مجموع سرمایه موردنیاز آهن اسفنجی، ۴۴۰ میلیون یورو و ۴.۹۶۳ میلیارد ریال است. این طرح‌ها در مجموع ۳ تن به ظرفیت آهن اسفنجی و ۶۴۰ هزار تن به ظرفیت بریکت خواهد افزود. همچنین  طرح‌های مربوط به  گندله، در مجموع به مبلغ ۱۱۶ میلیون یورو و ۲.۵۲۳ میلیارد ریال سرمایه نیازمند است. این طرح‌ها حدود ۹ میلیون تن به ظرفیت گندله‌سازی کشور اضافه می‌کند. همینطور طرح‌های مربوط به کنسانتره و سنگ‌آهن، نیز رقم یورویی معادل ۲۶۴ میلیون یورو و رقم ریالی معادل ۷.۳۸۰ میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد. طرح‌های تولید کنسانتره و سنگ‌آهن نیز حدود ۱۵ میلیون تن به ظرفیت خردایش سنگ‌آهن و بیش از ۶ میلیون تن به ظرفیت کنسانتره می‌افزاید.

برنامه ریزی برای صادرات

روزهای ابتدایی سال جاری بود که اعلام شد شرکت معدنی و صنعتی گل گهر طی ۴ سال آینده قابلیت تبدیل شدن به ۱۰ شرکت برتر بین المللی در دنیا را دارد و سهام آن می تواند در بورس های بین المللی عرضه شود. همچنین گفته شد که در سال ۹۹ بین ۷ تا ۸ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی گل گهر افزوده خواهد شد. همچنین توجه بازارهای منطقه بخصوص عمان، عراق و سوریه به عنوان یکی از برنامه های اصلی که در ستور کار قرار گرفته اعلام شد به نحوی این شرکت آماده تامین آهن اسفنجی در عمان است و می توان از ظرفیت ۴٫۵ میلیون تنی این محصول در گل گهر در بازارهای صادراتی استفاده کرد. همچنین برخی خبرها حاکی از آمادگی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر برای صادرات ۷۰۰ هزار تن میلگرد به عراق و سوریه است و همچنین اعلام شده است که در صورت ایجاد زیرساخت های مناسب آمادگی سرمایه گذاری فولادی در این کشورها وجود دارد. به گفته مدیران این شرکت صنعتی و معدنی، توسعه صادرات جز برنامه اصلی شرکت گل گهر است اما دولت باد تضمین های لازم را درخصوص سرعت بخشی به صادرات پایدار فولاد و محصولات معدنی در بنگاه های خصوصی را بدهد تا آسودگی خاطر در این حوزه ایجاد شود.

 

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: